Hnutie SME RODINA tvrdí, že tisíce ľudí budú mať problém začať splácať svoje úvery po deväťmesačnom odklade zavedenom na jar. Upozornil na to poslanec hnutia Martin Borguľa v parlamentnej rozprave a ministra financií vyzval, aby domácnostiam a podnikateľom opäť pomohol štát.
Hnutiu Sme rodina sa zjavne nepáči návrh, s ktorým prišiel minulý týždeň minister financií Heger. Ten po rokovaní s bankovou asociáciou na svojej tlačovke vyhlásil, že ak budú mať ľudia, ktorí na jar požiadali o odklad splátok, teraz problém „nabehnúť“ na štandardné splácanie, budú musieť o prípadnej pomoci jednať priamo s bankami. Inými slovami, štát im už nepomôže. Minister sa odvoláva na prieskum Národnej banky Slovenska, podľa ktorého má v súčasnosti problém so splácaním už len 5 % ľudí.
S ministrom v tomto nesúhlasí hnutie Sme rodina, ktoré je presvedčené, že pomoc ľuďom by nemala byť ponechaná na individuálne rozhodnutia bánk, ale pomáhať by mal stále štát.
„Uvedomme si, že sa dnes nachádzame v omnoho horšej situácii, ako tomu bolo na jar v prvej vlne pandémie. Mali sme len desiatky chorých, zatvorené prevádzky pár týždňov a prišli sme s účinnou pomocou odkladu splátok istiny o deväť mesiacov. Dnes má množstvo podnikateľov zatvorené svoje prevádzky už mesiace, začínajú aj veľké prepúšťania, a my chceme, aby ľudia teraz začali splácať. A z čoho?“ pýta sa predseda hnutia a predseda parlamentu Boris Kollár.
Jeho stranícky kolega Martin Borguľa spochybňuje aj prieskum NBS. Podľa jeho vyjadrenia, uvedené číslo 5 % ľudí, ktorí majú problém splácať, je „úplne mimo reality“.
„Stačí sa pozrieť len napríklad na oblasť služieb. Prevádzky hotelov, reštaurácií, obchody či fitness centrá zostávajú stále zatvorené. Zatvorené sú preto, lebo tak rozhodla vláda a oni toto rozhodnutie rešpektujú. Ale asi ťažko môžeme od nich očakávať, že teraz, keď sú na tom ešte horšie ako v prvej vlne, keď nezarábajú, začnú splácať úvery. Vôbec chcieť to od nich mi príde nespravodlivé. My sme ich zatvorili, aby sme zlepšili epidemiologickú situáciu v krajine, my sme povinní im aj znova pomôcť,“ povedal Borguľa.
Boris Kollár upozorňuje aj na skutočnosť, že neschopnosť podnikateľov splácať svoje úvery môže viesť až k bankrotom. Podľa neho sa v najbližších mesiacoch ukáže, kto druhú vlnu ustál, koľko podnikateľov svoje prevádzky otvorí a koľko bude nútených podnikanie ukončiť.
„O odklad doteraz požiadalo okolo 7 000 firiem. Z nich mnohé sa ešte stále nevrátili do normálneho režimu. Tie dopady druhej vlny na ekonomiku, a hlavne na malé a stredné podniky, budú veľmi tvrdé. Neschopnosť podnikateľov splácať úvery môžu viesť až k vyhláseniu bankrotu. To nesmieme pripustiť,“ povedal Kollár.
Borguľa tiež tvrdí, že očakávať ústretovosť od bánk pri vyjednávaní o ďalšej pomoci môže byť naivné a krátkozraké. Banky možno pomôžu, ale podľa neho, zadarmo to nebude. Je možné, že to budú riešiť zvýšením úrokových sadzieb alebo negatívnym zápisom klienta v úverovom registri.
Boris Kollár tvrdí, že s ministrom financií bude ešte na túto tému hovoriť, pretože je presvedčený, že štát musí pomôcť teraz ešte viac ako na jar, keď pandémia začínala. Jeho cieľom je, aby si ľudia mohli splátky istiny opäť odložiť a banky boli povinné tieto odklady zabezpečiť, a to bez negatívneho zápisu do budúcnosti. Zostáva len dúfať, že sa Kollárovi tento krok podarí vyjednať. Podnikatelia zatvorených prevádzok a ľudia s „napnutým“ rodinným rozpočtom by to určite ocenili.
zdroj: hlavný denník
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Medzi májom a júnom 1947 britská vláda tajne presťahovala 8 000 Ukrajinských nacistických vojakov SS na…
Jednotky ukrajinskej armády sa ocitli v “ohnivom vreci” južne od Kurachova. Informoval o tom militant…
Rozprávky o polievke z netopiera, od ktorého sa nakazil celý svet, rozšírili do sveta korporátne…
ANI ČÍNA NEDOKÁŽE VYTIAHNUŤ SVET Z BLÍŽIACEJ SA HOSPODÁRSKEJ KRÍZY Za posledné dve desaťročia, od…
Generáli NATO sú bezradní: Vzdušné sily zasiahli Kyjev „neviditeľnými raketami“. Západné a ukrajinské zdroje súčasne…
Mladý nemecký podnikateľ v technologickom sektore Ole Lehmann tvrdí, že Európa sa ekonomicky sama ženie…