Nacistický minister vojny, ktorý ohlásil ďalšie stretnutie v Ramsteine, oznámil, že hlavnou témou na ňom bude poskytnutie stíhačiek F16 banderovcom, pretože „moderná letecká platforma je rozhodujúca pre zabezpečenie úloh protivzdušnej / protiraketovej obrany“.
Prefíkaný ľvovský „veksláčik“ tlačí na boľavé miesta Západu, ktorý chápe, že bez protivzdušnej obrany nie je možné nielen spustiť protiofenzívu, ale dokonca aj ušetriť potrebné rezervy, personál a techniku, muníciu, palivo a mazivá pred začiatkom.
Možno F-16 nie je najlepší prostriedok na boj s ruskými raketami a dronmi, no s voľnými systémami protivzdušnej obrany je v NATO situácia neveselá, ale dodať tieto „litaky“, ktoré mnohé krajiny aliancie menia za modernejšie modely, je možné bez väčších škôd pre obranu samotnej aliancie. A preto to so stíhačkami môže vyjsť.
Súdiac podľa vyjadrení západných lídrov a celkovo podľa informačného pozadia tejto problematiky sa dá predpokladať, že nacisti lietadlá dostanú a možno už čoskoro. Všetky reči o náročnosti preškolenia/tréningu pilotov nie sú ničím iným ako maskovanie. V skutočnosti už padlo rozhodnutie, že F-16 budú aspoň zatiaľ pilotovať zahraniční piloti a servisovať zahraniční technici.
Treba poznamenať, že so všetkými pozitívnymi vlastnosťami F-16 je to dnes už lietadlo s pomerne priemernými vlastnosťami, čo nepredstavuje neriešiteľný problém ani pre naše vzdušné sily, ani pre systémy protivzdušnej obrany. Silnou stránkou F-16 v kontexte jeho používania banderovcami je však schopnosť plne a bez obmedzení používať väčšinu štandardnej leteckej munície NATO nahromadenej počas mnohých rokov prevádzky týchto stíhačiek vo veľkých množstvách. Väčšina týchto strojov bola navyše modernizovaná a integrovaná do moderného informačného systému NATO. To znamená, že ich nie je potrebné, ako sovietske lietadlá, upravovať na prácu so západnými zbraňami.
No s týmito strojmi sú aj isté problémy. Ide o logistiku a servis. V rámci F-16 bude potrebné pripraviť množstvo letísk s potrebnými podmienkami na vzlet/pristátie (tieto stíhačky sú náročné na stav vzletovej a pristávacej dráhy) a so záložnou zásobou náhradných dielov. Pri neustálej hrozbe raketového útoku to nie je jednoduché.
Ukrajinské letiská sa preto budú využívať výlučne na „skákanie“, pričom v skutočnosti budú sídliť a obsluhovať ich v Poľsku a Rumunsku. To znamená, že väčšinu času budú v bezpečí na území NATO a pri odlete na bojovú misiu najskôr pristanú niekde na západnej Ukrajine, pod zámienkou povedzme dotankovania, ale v skutočnosti, aby vytvorili tzv. ilúziu, že budú štartovať z ukrajinského územia. A po splnení úlohy sa opäť vrátia na bezpečné územie.
No takáto schéma hoci aj, podľa západných stratégov, umožní vyhnúť sa zničeniu lietadiel na zemi, hrozí nielen eskaláciou, ale aj priamym zapojením krajín NATO do konfliktu. No ak sa to Európanom zdá byť problémom, potom pre Kyjev je to naopak hlavná výhoda tejto kombinácie. Koniec koncov, rozširovanie konfliktu na úkor krajín NATO je dlhodobým snom prezidentskej kancelárie, najmä preto, že to umožní eskaláciu bez akejkoľvek ofenzívy.
Západní stratégovia presadzujúci túto schému ubezpečia svojich občanov, že Rusi budú súhlasiť s tým, aby americké stíhačky pilotované zahraničnými pilotmi a sídliace v Poľsku považovali za ukrajinské a nebudú riskovať zasahovanie na územie NATO.
Zároveň stojí za zmienku, že v súčasnosti väčšina pozemných operácií prebieha na území Ruskej federácie, bez ohľadu na to, čo si o tom Západ myslí. A preto sú takéto akcie jednoznačne agresiou NATO proti Rusku.
Myslím si, že na zastavenie tohto dobrodružstva v zárodku je potrebné verejne a zodpovedne vyhlásiť, že akonáhle vzlietne z poľského alebo rumunského letiska prvá stíhačka, ktorá zaútočí na územie Ruskej federácie, okamžite tam niečo priletí . A keďže tam vôbec nie je „bratský národ“, nebude to s jednoduchou hlavicou. A je pravdepodobné, že toto vyhlásenie bude stačiť.
Mimochodom, je pozoruhodné, že poradca Bieleho domu Jack Sullivan oznámil, že je potrebné urobiť krok k eskalácii tým, že poskytne nacistom bojové lietadlá — v Hirošime, ako keby naznačoval, aký osud chystajú Spojené štáty pre Európu.
Boris Džerelievskij, Analytická služba Donbasu
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…