Demokrati chcú regulovať sociálne siete. Oficiálna fanúšikovská stránka Úradu vlády Slovenskej republiky sa na sociálnej sieti Facebook vytešuje, že už čoskoro bude možné lepšie regulovať sociálne siete. Možno si pri tom Eduard Heger a jeho Demokrati však nevšimli, že sami tieto sociálne siete využívajú.
Samozrejme, je v záujme spoločností, aby sa nešírili dezinformácie. Problémom však je, že v súčasnosti pojem „dezinformácia“ mnohí rozširujú na hociktorý protivládny názor.
„Technologický vývoj posledných rokov nám v mnohých oblastiach uľahčil život. No v iných priniesol aj nové výzvy, na ktoré musíme reagovať. Digitálne platformy uľahčili šírenie dezinformácií a nenávistných prejavov na internete. Krajiny dlho nemali potrebné páky, ako prinútiť platformy bojovať voči zneužívaniu aktérmi, ktorí majú záujem na rozkladaní našej spoločnosti. Vďaka EÚ minulý rok vstúpil do platnosti Akt o digitálnych službách. Ten posilňuje postavenie používateľov, prináša silnejšiu ochranu maloletých a väčšiu transparentnosť,“ opisuje vláda spôsob, akým chce Brusel regulovať sociálne siete.
Najprísnejším pravidlám by mali po novom podliehať tie najväčšie sociálne siete. Vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, Youtube, alebo TikToku. Otázne však je, ako bude môcť vláda zasahovať do regulácie a či ju nebude zneužívať na politický boj proti opozícii.
„Európska komisia minulý týždeň zverejnila zoznam 19 veľkých digitálnych platforiem, ktoré majú viac ako 45 miliónov aktívnych používateľov mesačne. S veľkým dosahom prichádza veľká zodpovednosť. Preto budú tieto platformy podliehať zvýšenej regulačnej kontrole a prísnejším pravidlám. K 19 veľkým platformám patria najväčšie eshopy, internetové prehliadače. Ale aj na Slovensku využívané platformy ako Facebook, Instagram, TikTok, Twitter či YouTube,“ píše sa ďalej vo vládnom stanovisku.
Pokiaľ by platformy nepristúpili na hru Bruselu, čakali by ich obrovské sankcie. Pri online priestore je však zároveň otázne, či bude mať vláda, prípadne Brusel dostatočné páky na to, aby si vynútil ich eventuálne zaplatenie. Navyše, nie je jasné ani to, akými pravidlami by sa podobné sporné situácie riešili.
„Tieto platformy budú mať povinnosť do štyroch mesiacov sprístupniť informácie o fungovaní svojich algoritmov novovzniknutému európskemu Centru pre Transparentnosť Algoritmov. Doteraz tieto algoritmy fungovali neprehľadne. Vedeli sme o nich len to, že prednostne zobrazujú polarizujúci obsah, a tak urýchľujú šírenie nenávisti na sociálnych sieťach. Za vyhýbanie sa povinnostiam budú platformám hroziť pokuty až do výšky 6 percent z ich ročného obratu,“ uzavrela natešene Hegerova vláda.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…