Poznamenal, že ak by vypadli dodávky plynu z Ruska, tak „Európa má vážny problém“. Ibaže týmto proamericko-bruselským postojom sa stáva slovenský premiér súčasťou problému, o ktorom hovoril. Jeho kontroverzné výroky si stihli v ten istý deň všimnúť aj ruské médiá, informovala o tom vecne agentúra Ria novosti.
Slovensko v druhej polovici mája Rusku zaplatí za plyn v eurách. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
„Zaplatíme v eurách. Taký je plán,“ spresnil. Pre domácnosti je podľa neho na základe ubezpečenia z ministerstva hospodárstva zabezpečený dostatok plynu minimálne do apríla 2023, ak by aj prišlo k náhlemu prerušeniu jeho dodávok z Ruska. „My však potrebujeme nájsť trvalý zdroj plynu,“ povedal.
Poznamenal, že ak by vypadli dodávky plynu z Ruska, tak „Európa má vážny problém„. „Celý čas sa preto diskusia vedie o tom, že hľadáme trvalé riešenie (dodávok),“ priblížil.
Objektívne to ale v tak krátko časovom horizonte nie je možné ani zabezpečiť, ani pokryť, preto Hegerov postoj ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska a zvyšuje napätie s cenami, ktoré raz dobehnú aj slovenské domácnosti.
Dodávky skvapalneného plynu budú podľa jeho slov „tvoriť gro“ alternatívy k dodávkam plynu z Ruska. „Samozrejme, vyššia efektivita využitia, potom alternatívne zdroje energie, kde sa prejde z fosílnych palív na iné zdroje energie,“ menoval alternatívy k ruskému zdroju.
Týmto hujerským postojom Heger de fakto likviduje desiatky rokov budovanú druhá najhustejšiu plynofikačnú sieť v Európe, ktorou sa Slovensko môže právom hrdiť. Energetická prestavba by stála aj niekoľkotisícové investície najmä pre rodinné domy, čo by pre niektoré domácnosti a najmä dôchodcov bolo likvidačné, nehovoriac o napnutých rodinných rozpočtoch z dôvodu roztáčajúcej sa inflačnej špirály. Jej súčasťou nepochybne pri takejto konfrontačnej politike bude aj zdraženie „náhradného“ plynu, ktorý budeme musieť doviesť. Slovensko súčasne príde o stovky miliónov eur za tranzit ruského plynu cez naše územie.
Pôvodný plán prechodu z fosílnych palív na iné zdroje energie bol podľa neho dlhý, na desiatky rokov. „Teraz vidíme, že prechod potrebujeme zrýchľovať. Treba však povedať, že fosílne palivá budú súčasťou aj budúceho (energetického) riešenia, len budú z iného zdroja, preto hovoríme o skvapalnenom plyne. Záleží od krajiny ku krajine. Najväčším problémom sú Nemecko, Slovensko, Bulharsko či Maďarsko, teda krajiny, ktoré sú najzávislejšie od ruského plynu a ropy,“ avizoval.
Najlepšie by podľa neho bolo, ak by sa závislosť od ruských fosílnych palív podarilo prekonať čo najrýchlejšie. „Ak by sa to podarilo do konca budúceho roka, tak by to bol veľký úspech. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa nám to podarilo,“ zdôraznil Heger.
Pripomenul zároveň, že tento týždeň vládna koalícia verejnosti predstavila opatrenia, ktoré by občanom mali pomôcť pri narastajúcej inflácii. „So stranou SaS komunikujeme, rokovania boli náročné. Sú však otvorené, aby sme o nich diskutovali ďalej. Verím, že nájdeme spoločnú dohodu a že opatrenia v parlamente schválime,“ dodal predseda vlády v súvislosti s tým, že zástupcovia SaS sa na predstavení sociálnych opatrení nezúčastnili.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…