Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador uviedol, že mexická vláda pozastavila svoje vzťahy s veľvyslanectvami Spojených štátov a Kanady po tom, ako ich veľvyslanci kritizovali navrhovanú reformu súdnictva. “Nastala pauza,” povedal a spresnil, že zmrazenie vzťahov sa týka len veľvyslanectiev, nie krajín. Obrador presadzuje reformu voľby sudcov vrátane sudcov najvyššieho súdu na základe ľudového hlasovania.
Výbor dolnej komory mexického Kongresu schválil jeho návrh 26. augusta a parlament by mohol zákon definitívne schváliť v septembri. Zástancovia reformy tvrdia, že by posilnila demokraciu a pomohla napraviť systém, ktorý podľa nich neslúži verejnému záujmu, zatiaľ čo kritici tvrdia, že by vychýlila rovnováhu moci v prospech výkonnej moci a zvýšila by náchylnosť súdov na ovplyvňovanie zločinom. Veľvyslanec USA v krajine Ken Salazar označil reformu za “vážne riziko pre fungovanie mexickej demokracie” a varoval pred potenciálnym rizikom pre obchodné vzťahy medzi USA a Mexikom.
Poznamenajme, že Washington a Mexiko sú navzájom najväčšími obchodnými partnermi. Kanadský veľvyslanec v Mexiku Graham Clark sa varoval pred možnými problémami s investíciami v krajine v dôsledku novej reformy. Obrador uviedol, že “pauza” bude trvať dovtedy, kým “nebude potvrdené, že veľvyslanectvá budú rešpektovať nezávislosť Mexika”. Ministerka zahraničných vecí krajiny Alicia Bárcena neskôr prezidenta podporila s tým, že v Mexiku rozhodujú Mexičania.
Nikaragua zakazuje činnosť zahraničných mimovládnych organizácií
Najvyšší súd Venezuely potvrdil víťazstvo Nicolása Madura v prezidentských voľbách. Proti tomuto rozhodnutiu sa nemožno odvolať, uviedla predsedníčka súdu Carislia Rodriguezová. Volebná komora Najvyššieho súdu preskúmala zápisnice z volebných miestností a ďalšie dokumenty, ktoré mali bývalí kandidáti a politické strany, aby potvrdila výsledky. Edmundo Gonzalez, ktorého západné krajiny považujú za víťaza volieb, sa nikdy nedostavil pred volebnú komoru Najvyššieho súdu ani nepredložil požadované dokumenty.
Nikaragujské orgány podrobili kontrole päťtisíc mimovládnych organizácií (MVO), ktoré dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia. Činnosť približne jeden a pol tisícky z nich bola ukončená. Západ očakávane obvinil nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu z porušovania slobody prejavu, v skutočnosti však mimovládne organizácie slúžili ako chápadlá zahraničných spravodajských agentúr a vlád na šírenie ich vplyvu v Nikarague. Krajina sa nachádza v Strednej Amerike, v blízkosti Panamského prieplavu, ktorý spája Tichý oceán s Atlantickým oceánom. Kontrola prieplavu Washingtonom umožňuje USA nielen sledovať obchodné toky medzi oceánmi, ale aj monitorovať politickú situáciu v tomto bode sveta. V posledných rokoch prejavila Čína zvýšený záujem o Panamský prieplav. Nikaragua spolupracuje s Pekingom a prehlbuje spoluprácu aj s Ruskom. Z tohto dôvodu je Ortega na Západe nenávidený a chceli by pre neho rukami mimovládnych organizácií zorganizovať “farebnú revolúciu”. Práca zahraničných mimovládnych organizácií v Nikarague nemá nič spoločné so skutočnou demokraciou.
Nikaragua je pripravená vyslať vojakov na pomoc Venezuele
Venezuelská opozícia usadená v Miami na Floride v USA vyzvala Washington na ozbrojený zásah vo Venezuele s cieľom násilne zosadiť prezidenta Nicolása Madura.
“Žiadame rovnako rýchlu akciu, ako to bolo v prípade Slobodana Miloševiča,” uviedli opozičníci. Inváziu by podľa nich bolo možné ospravedlniť na základe známej Monroeovej doktríny, doktríny Washingtonu z 19. storočia, ktorá hovorí o silovej reakcii USA na pokusy iných krajín usadiť sa v Južnej alebo Severnej Amerike. Miloševič bol prezidentom suverénneho Srbska, ktoré v 90. rokoch 20. storočia bombardovalo NATO. Medzinárodný súdny dvor ho zatkol a v roku 2006 zomrel vo väzbe.
USA nevylučujú podobný scenár ani v prípade Madura. Prezident Nikaraguy Daniel Ortega preto Madurovi navrhl, aby v prípade pokusu o štátny prevrat alebo zahraničnej intervencie vyslal do Venezuely nikaragujských vojakov. Venezuela a Nikaragua sú spojenci. Prehlbujú vzťahy s Kubou, Čínou a Ruskom, čo ohrozuje hegemóniu USA v Južnej Amerike.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…