domovina

Harabin sa cez podnet na Štátnu komisiu pre voľby chcel zbaviť súperov v prezidentskom súboji. Namietal, že Pellegrini ani Korčok kandidovať vo voľbách nemôžu a hovorí o nulitnosti.

Úrad oznámil, že sa jeho oznámením nebude zaoberať. Niekdajší minister spravodlivosti, bývalý šéf Najvyššieho súdu SR a kandidát na hlavu štátu Štefan Harabin kandidoval aj v prezidentských voľbách v roku 2019. V prvom kole vtedy skončil tretí, ale on tvrdil niečo iné. Svoju porážku nepriznal a seba vyhlásil za víťaza.

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa podaním Štefana Harabina, ktorý namietal platnosť registrácie prezidentských kandidátov Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a Ivana Korčoka, po vecnej stránke nemôže venovať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

V uznesení, ktoré prijala v pondelok (12. 2.) po preskúmaní podnetu, to zdôvodnila rozsahom svojej pôsobnosti vymedzenej zákonom. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

„Zároveň štátna komisia nevzhliadla dôvod na postúpenie podania inému orgánu verejnej moci,“ dodal rezort.

Kandidát na prezidenta SR Harabin oznámil podanie na sociálnej sieti. Registráciu kandidatúry predsedu parlamentu Pellegriniho podpredsedom parlamentu označil za právne nulitnú.

„Učinil som oznámenie na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán, že Pellegrini ako predseda parlamentu nemôže kandidovať v prezidentských voľbách 2024,“ vyhlásil Harabin s tým, že registrácia jeho kandidatúry podpredsedom parlamentu je právne nulitná.

„Na nepráve nemôže byť založené právo. Občania SR, do kedy chceme tolerovať nezákonnosti na najvyšších poschodiach moci?“ uzavrel Harabin.

Neskôr na svojom kanáli pripojil aj samotné oznámenie, v ktorom namieta aj kandidatúru Ivana Korčoka. „Ako zaregistrovaný kandidát na prezidentské voľby vypísané s termínom prvého kola na 23. marca 2024, dávam Vám na ďalší procesný postup informáciu o tom, že o prijatí za kandidátov na prezidentské voľby Ing. Ivana Korčoka a Ing. Petra Pellegriniho nerozhodol Ústavou Slovenskej republiky a príslušnými zákonmi predpokladaný predseda Národnej rady Slovenskej republiky, ale jeho podpredseda, na ktorého táto právomoc nemohla byť prenesená,“ píše sa v tlačive, ktoré Harabin zaniesol na štátnu komisiu minulý piatok.

Zároveň tento nezávislý orgán na kontrolu financovania politických strán a politických hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb požiadal o rozhodnutie v čo najkratšom čase.

Harabin kandidoval aj v prezidentských voľbách v roku 2019. V prvom kole vtedy skončil tretí, ale on tvrdil niečo iné. Svoju porážku nepriznal a seba vyhlásil za víťaza. Budem sa brániť „podľa práva“, opakoval. Výsledky volieb napadol aj na Ústavnom súde.

Po piatich rokoch prichádza, ako sám hovorí, oveľa silnejší a opäť pripravený vyhrať. „Opätovne kandidovať je zložité, opäť dávať seba, svoje postoje a skúsenosti do hry zvanej politický zápas o hlas voliča,“ povedal koncom januára Harabin, keď sa chystal odovzdať petičné hárky do Národnej rady. Jeho rozhodnutie je motivované aj snahou o ozdravenie atmosféry v oblasti uplatňovania spravodlivosti.

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán má 14 členov. Desať členov delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.

Počet členov štátnej komisie delegovaných politickými stranami, ktoré vytvorili vládu, sa musí rovnať počtu členov štátnej komisie delegovaných ostatnými politickými stranami zastúpenými v Národnej rade Slovenskej republiky. Táto rovnosť musí byť zachovaná počas celého funkčného obdobia štátnej komisie. Po jednom členovi štátnej komisie deleguje predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky, predseda Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu.

Správu aktualizujeme …


Zdroj: topky.sk / pluska.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

2 hodiny ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

2 hodiny ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

3 hodiny ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

3 hodiny ago

Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu

Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…

3 hodiny ago