Úrad oznámil, že sa jeho oznámením nebude zaoberať. Niekdajší minister spravodlivosti, bývalý šéf Najvyššieho súdu SR a kandidát na hlavu štátu Štefan Harabin kandidoval aj v prezidentských voľbách v roku 2019. V prvom kole vtedy skončil tretí, ale on tvrdil niečo iné. Svoju porážku nepriznal a seba vyhlásil za víťaza.
Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa podaním Štefana Harabina, ktorý namietal platnosť registrácie prezidentských kandidátov Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a Ivana Korčoka, po vecnej stránke nemôže venovať.
V uznesení, ktoré prijala v pondelok (12. 2.) po preskúmaní podnetu, to zdôvodnila rozsahom svojej pôsobnosti vymedzenej zákonom. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.
„Zároveň štátna komisia nevzhliadla dôvod na postúpenie podania inému orgánu verejnej moci,“ dodal rezort.
Kandidát na prezidenta SR Harabin oznámil podanie na sociálnej sieti. Registráciu kandidatúry predsedu parlamentu Pellegriniho podpredsedom parlamentu označil za právne nulitnú.
„Učinil som oznámenie na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán, že Pellegrini ako predseda parlamentu nemôže kandidovať v prezidentských voľbách 2024,“ vyhlásil Harabin s tým, že registrácia jeho kandidatúry podpredsedom parlamentu je právne nulitná.
„Na nepráve nemôže byť založené právo. Občania SR, do kedy chceme tolerovať nezákonnosti na najvyšších poschodiach moci?“ uzavrel Harabin.
Neskôr na svojom kanáli pripojil aj samotné oznámenie, v ktorom namieta aj kandidatúru Ivana Korčoka. „Ako zaregistrovaný kandidát na prezidentské voľby vypísané s termínom prvého kola na 23. marca 2024, dávam Vám na ďalší procesný postup informáciu o tom, že o prijatí za kandidátov na prezidentské voľby Ing. Ivana Korčoka a Ing. Petra Pellegriniho nerozhodol Ústavou Slovenskej republiky a príslušnými zákonmi predpokladaný predseda Národnej rady Slovenskej republiky, ale jeho podpredseda, na ktorého táto právomoc nemohla byť prenesená,“ píše sa v tlačive, ktoré Harabin zaniesol na štátnu komisiu minulý piatok.
Zároveň tento nezávislý orgán na kontrolu financovania politických strán a politických hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb požiadal o rozhodnutie v čo najkratšom čase.
Harabin kandidoval aj v prezidentských voľbách v roku 2019. V prvom kole vtedy skončil tretí, ale on tvrdil niečo iné. Svoju porážku nepriznal a seba vyhlásil za víťaza. Budem sa brániť „podľa práva“, opakoval. Výsledky volieb napadol aj na Ústavnom súde.
Po piatich rokoch prichádza, ako sám hovorí, oveľa silnejší a opäť pripravený vyhrať. „Opätovne kandidovať je zložité, opäť dávať seba, svoje postoje a skúsenosti do hry zvanej politický zápas o hlas voliča,“ povedal koncom januára Harabin, keď sa chystal odovzdať petičné hárky do Národnej rady. Jeho rozhodnutie je motivované aj snahou o ozdravenie atmosféry v oblasti uplatňovania spravodlivosti.
Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán má 14 členov. Desať členov delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.
Počet členov štátnej komisie delegovaných politickými stranami, ktoré vytvorili vládu, sa musí rovnať počtu členov štátnej komisie delegovaných ostatnými politickými stranami zastúpenými v Národnej rade Slovenskej republiky. Táto rovnosť musí byť zachovaná počas celého funkčného obdobia štátnej komisie. Po jednom členovi štátnej komisie deleguje predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky, predseda Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu.
Správu aktualizujeme …
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…