domovina

Harabin a Mazurek oslobodení, Marček v problémoch

„Obeťami“ vlaňajších protivládnych protestov 17. novembra mali byť aj poslanec parlamentu Milan Mazurek a exminister spravodlivosti a expredseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Obaja však vyviaznu bez trestu.

Vlani 17. novembra sa na protivládnych protestoch proti Igorovi Matovičovi a spol. streli tisícky nespokojných Slovákov. Problém bol však v tom, že práve nastupovala druhá vlna pandémie COVID-19 a na Slovensku bol núdzový stav. Napriek tomu zvolávali niektorí politici a expolitici ľudí na odpor. Ako uvádza portál aktuality.sk, polícia obvinila a obžalovala Milana Mazureka a Štefana Harabina z podnecovania, a obom hrozili až dva roky za mrežami.

Za podnecovanie k protestom a nedodržiavane opatrení im hrozila basa

Ani významné zdravotné riziko súvisiace so smrteľnou nákazou COVID-19 teda nezabránilo viacerým opozičným politikom zvolávať ľudí na demonštrácie, či priamo tam ich vyzývať na porušovanie protipandemických opatrení – zloženie si z tváre rúška. Strana Smer napríklad zorganizovala vlastný protest pred budovou parlamentu, kde mnohí nemali na tvári rúško a to nemal nielen samotný šéf strany Robert Fico, ale ani ďalší politici Smeru.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Pred Prezidentským palácom sa na protestnom zhromaždení stretlo zhruba 15-tisíc ľudí, pred ktorými rečnili s mikrofónom v ruke kotlebovci či komunisti, ale aj bývalí politici Štefan Harabin, Ján Čarnogurský a exposlanec Peter Marček. Polícia po proteste avizovala, že porušovanie zákona nebude tolerovať a začala stíhať aj niektoré verejne činné osoby.

Jedným z tých, ktorého policajti aj obvinili bol poslanec parlamentu Milan Mazurek, ktorý mal problémy so zákonom už viackrát. Napríklad v roku 2019 ho Najvyšší súd uznal vinným z hanobenia rasy, národa a presvedčenia, musel zaplatiť pokutu a prišiel aj o mandát poslanca. Tentokrát Mazureka obvinili z prečinu podnecovania, ktorého sa mal dopustiť práve v súvislosti s protivládnym protestom, pretože na sociálnych sieťach volal ľudí do ulíc hoci vedel, že protesty sú zakázané.

Pokuty zatiaľ ešte nepadli, pretože hygienici na to majú až dva roky

Za verejné podnecovanie na trestný čin hrozili Mazurekovi až dva roky za mrežami, no proti uzneseniu o obvinení podal sťažnosť a prokurátor mu napokon obvinenie zrušil. Z rovnakého trestného činu obvinila polícia aj exministra spravodlivosti a bývalého šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina, ktorý na protivládnom proteste rečnil, burcoval nahnevaných ľudí a vyzýval ich, aby si dali rúška z tvárí dole. Pri doručovaní uznesenia o obvinení pre Harabina ale neskôr nastali naozaj bizarné situácie. Polícia mu ho najskôr vôbec nedokázala doručiť, neskôr po ňom dokonca chvíľu pátrala. Harabin totiž tvrdil, že ho nechcú pustiť na poštu, pretože nenosí rúško. Televízia Markíza však informovala, že aj jemu prokuratúra, rovnako ako Mazurekovi, obvinenie zrušila. Podľa prokurátora totiž nešlo o trestný čin, ale len priestupok.

Úplne opačne ale zrejme skončí Peter Marček, ktorý bol v rokoch 2016 až 2020 poslancom parlamentu a vlani aj v tomto roku tiež organizoval niekoľko protivládnych demonštrácií. Iba pred pár dňami na Facebooku informoval, že prokurátor na neho v súvislosti s minuloročnými protestami podal obžalobu pre prečin podnecovania, a tak by sa mal postaviť pred súd. „Naprázdno“ ale zrejme neobídu viacerí opoziční politici, ktormý hrozia sankcie od hygienikov za to, že nenosili rúška. Zvláštne však na celej veci je, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva však dodnes žiadne pokuty nerozdal, hoci ich vraj šetrí. Celý proces môže podľa hovorkyne RÚVZ Bratislava Kataríny Nosálovej trvať až dva roky, a tak majú hygienici ešte rok na to, aby pokuty politikom, ale aj bežným občanom, udelili.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

18 minút ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

23 minút ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

14 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

16 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

16 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

16 hodín ago