Vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka informoval nového ministra o nekorektných praktikách policajného prezidenta Štefana Hamrana. Podľa portálu Plus7dni mu dokonca oznámil, že odmietol rešpektovať Hamranov pokyn. Obával sa totiž, že by jeho vykonaním mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu.
,,Neexistuje zákonom upravená právomoc na vydanie pokynu politické práva novinárov či bežných občanov obmedzovať bez zákonného dôvodu a to ani využitím podriadenosti.Úlohou Policajného zboru a povinnosťou každého policajta je chrániť všetky základné práva a slobody celej verejnosti rovnako“, informuje ministra policajný hovorca Slivka.
„Mrzí ma,“ napísal Slivka novovymenovanému ministrovi Šimkovi, ,,že prvé dni v úrade musíte čítať tieto riadky, no k tomuto kroku ma viedla vzniknutá situácia uplynulý týždeň a potreba chrániť novinárov a celú verejnosť pred akýmkoľvek neoprávneným zásahom do ich ústavou zaručených práv a slobôd. Nakoľko sa domnievam, že by splnením pokynu mohol byť spáchaný trestný čin, pokyn bol odopretý a informácie boli dotknutým osobám poskytnuté.„
Policajný prezident Hamran pre portál Plus7dni priznal, že Slivkove výhrady už ,,boli predmetom porady“ a záležitosť sa chystá ministrovi vysvetliť. Na otázku, či vydal pokyn na neposkytnutie odpovedí redaktorke Š., Hamran viackrát zopakoval, že táto novinárka ,,nás zahlcuje otázkami“. ,,Posiela otázky k mojej personálnej politike, k môjmu súkromiu, k mojim vyšetrovateľom,“ sťažuje sa Hamran.
,,O súkromie pána Hamrana som sa nikdy nezaujímala, ak, samozrejme, nemá na mysli nákup niekoľkých nehnuteľností, ktorý vzhľadom na jeho postavenie verejného činiteľa logicky vyvolal otázky. Ale takéto otázky bežne dostávajú aj iní funkcionári a od iných médií, takže netuším, prečo to policajný prezident považuje za problém,“ hovorí investigatívna novinárka Š.
Novinárka Š. navrhuje: ,,Možno by teda pán Hamran mohol poskytnúť oficiálny zoznam vyšetrovateľov, ktorí nie sú jeho, aby bolo zrejmé, na koho sa novinár pýtať môže a na koho už nie. A keď už, logická otázka asi je, prečo sa na jeho vyšetrovateľov pýtať nemožno.“
V minulosti novinárka Š. písala o tom, ako Hamran narábal s verejnými financiami pri nákupe niekoľkých luxusných vozidiel pre Lynx comando, ktorému v minulosti velil. Vozidlá neboli využívané na účely, na ktoré boli oficiálne zakúpené. ,,Zaujímalo ma aj to, prečo si štát kvôli pánovi Hamranovi prepožičiava od súkromných firiem vozidlá, aké nemá k dispozícii ani hlava štátu. Je smutné a na zamyslenie, že takéto otázky považuje policajný prezident za problém a vydáva kvôli nim pokyn na neposkytovanie informácií. Ešte smutnejšie je, že práve on sa pasuje za ochrancu novinárov a v Deň slobody tlače ide na odovzdávanie novinárskych cien.“
ereport.sk
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…