svet

Hamas prehráva bitku o Gazu, ale už vyhral vojnu o Palestínu, píše Scott Ritter

Nedávno oznámené prímerie je požehnaním pre Palestínčanov aj Izraelčanov – príležitosťou na výmenu väzňov, distribúciu humanitárnej pomoci tým, ktorí ju potrebujú, a na ochladenie emócií na oboch stranách konfliktu.

Zatiaľ čo prímerie, ktoré medzi Izraelom a Hamasom vyjednal Katar, bolo vzájomne dohodnuté medzi oboma stranami, nenechajme nikoho oklamať, aby si myslel, že ide o niečo menšie ako víťazstvo Hamasu. Izrael zaujal veľmi agresívny postoj , že vzhľadom na svoj stanovený cieľ zničiť Hamas ako organizáciu by za žiadnych podmienok nesúhlasil s prímerím.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Hamas si na druhej strane stanovil za jeden zo svojich primárnych cieľov pri začatí súčasného kola bojov s Izraelom prepustenie palestínskych väzňov, najmä žien a detí, zadržiavaných Izraelom. V tomto svetle predstavuje prímerie dôležité víťazstvo pre Hamas a ponižujúcu porážku pre Izrael.

Jedným z dôvodov, prečo sa Izrael vyhýbal prímeriu, bolo to, že bol presvedčený, že útočná operácia, ktorú spustil do severnej Gazy , zneutralizuje Hamas ako vojenskú hrozbu, a že akékoľvek prímerie, bez ohľadu na humanitárne opodstatnenie, by len získalo čas na porazil nepriateľa Hamasu, aby si oddýchol, upravil sa a preskupil. To, že Izrael podpísal prímerie, je zatiaľ najistejším znakom toho, že s izraelskou ofenzívou proti Hamasu nie je všetko v poriadku.

Tento výsledok by nemal nikoho prekvapiť. Keď Hamas 7. októbra spustil útok na Izrael, spustil plán, ktorý sa pripravoval roky. Dôkladná pozornosť venovaná detailom, ktorá bola evidentná v operácii Hamasu, podčiarkla skutočnosť, že Hamas študoval izraelské spravodajské a vojenské sily zoradené proti nemu a odhaľoval slabiny, ktoré boli následne zneužité.

Akcia Hamasu predstavovala viac než len zdravé taktické a operačné plánovanie a vykonávanie – bola to majstrovské dielo aj v strategickej konceptualizácii.

Jedným z hlavných dôvodov izraelskej porážky zo 7. októbra bola skutočnosť, že izraelská vláda bola presvedčená, že Hamas nikdy nezaútočí , bez ohľadu na to, čo hovorili analytici tajných služieb, ktorí sledovali činnosť Hamasu v Gaze.

Toto zlyhanie predstavivosti bolo spôsobené tým, že Hamas identifikoval politické ciele a ciele Izraela (anulovanie Hamasu ako organizácie odporu podniknutím politiky postavenej na „kúpení“ Hamasu prostredníctvom rozšíreného programu pracovných povolení vydaných Izraelom pre Palestínčanov žijúcich v Gaza.) Hraním s programom pracovných povolení Hamas ukolísal izraelské vedenie k samoľúbosti, čo umožnilo, aby sa prípravy Hamasu na ich útok uskutočnili s jasným prehľadom.

Útok Hamasu zo 7. októbra nebol samostatnou operáciou, ale skôr súčasťou strategického plánu s tromi hlavnými cieľmi – vrátiť otázku palestínskeho štátu do popredia medzinárodnej diskusie …

…a oslobodiť tisíce palestínskych väzňov v držbe Izraela a prinútiť Izrael, aby prestal, keď došlo k znesväteniu mešity Al Aksá, tretieho najposvätnejšieho miesta islamu.

Útok zo 7. októbra sám o sebe nemohol dosiahnuť tieto výsledky. Útok zo 7. októbra bol skôr navrhnutý tak, aby vyvolal izraelskú reakciu, ktorá by vytvorila podmienky potrebné na dosiahnutie cieľov Hamasu.

Útok zo 7. októbra bol navrhnutý tak, aby ponížil Izrael do bodu iracionality, aby sa zaistilo, že akákoľvek izraelská reakcia bude riadená emocionálnou potrebou pomsty, na rozdiel od racionálnej reakcie, ktorej cieľom je anulovať ciele Hamasu.

Tu sa Hamas riadil zavedenou izraelskou doktrínou kolektívneho trestu (známou ako doktrína Dahiya, pomenovaná podľa predmestia Západného Bejrútu, ktoré Izrael v roku 2006 ťažko zbombardoval ako spôsob potrestania libanonského ľudu za to, že Izrael nedokázal poraziť Hizballáh v boji. .)

Spôsobením ponižujúcej porážky Izraelu, ktorá rozbila mýtus o izraelskej neporaziteľnosti (v súvislosti s izraelskými obrannými silami) a neomylnosti (pokiaľ ide o izraelské spravodajské služby), a zajatím stoviek Izraelčanov ako rukojemníkov pred stiahnutím sa do svojho podzemného brlohu pod Gazou návnadou pasca na Izrael, do ktorej sa predvídateľne vrhla vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Hamas pripravil pod pásmom Gazy sieť tunelov, ktoré sa tiahnu celkovo viac ako 500 kilometrov. Tieto tunely prezývané „metro v Gaze“ pozostávajú z prepojených hlbokých podzemných bunkrov používaných na velenie a riadenie, logistickú podporu, lekárske ošetrenie a ubytovne, spolu s ďalšími sieťami tunelov určenými na obranné aj útočné operácie. Tunely sú pochované dostatočne hlboko, aby sa vyhli zničeniu väčšinou bômb v držbe Izraela, a boli vybavené tak, aby vydržali obliehanie trvajúce až tri mesiace (90 dní).

Hamas vie, že nemôže zapojiť Izrael do klasického stretu sily proti sile. Namiesto toho bolo cieľom prilákať izraelské sily do Gazy a potom tieto sily vystaviť nekonečnej sérii útokov „zasiahni a uteč“ zo strany malých tímov bojovníkov Hamasu, ktorí sa vynorili zo svojich podzemných brlohov, zaútočili na zraniteľné izraelské sily a potom zmiznúť späť v podzemí. Skrátka, vystaviť izraelskú armádu tomu, čo sa rovná smrti tisíckami rán.

A podarilo sa. Zatiaľ čo izraelským silám sa podarilo preniknúť do menej urbanizovaných oblastí severného pásma Gazy , pričom využili mobilitu a palebnú silu svojich obrnených jednotiek, pokrok je iluzórny, pretože sily Hamasu neustále prenasledujú Izraelčanov pomocou smrtiacich rakiet s tandemovými hlavicami. deaktivovať alebo zničiť izraelské vozidlá, zabiť množstvo izraelských vojakov a zraniť stovky ďalších.

Zatiaľ čo Izrael bol zdržanlivý pri zverejňovaní čísel obrnených vozidiel stratených týmto spôsobom, Hamas tvrdí, že ide o stovky. Tvrdenia Hamasu sú posilnené skutočnosťou, že Izrael zastavil predaj starších tankov Merkava 3 a namiesto toho usporiadal inventár týchto vozidiel do nových záložných obrnených práporov, aby nahradil ťažké straty, ktoré utrpel v Gaze a pozdĺž severnej časti Gazy. hranice s Libanonom, kde sú jednotky Hizballáhu zapojené do smrtiacej opotrebovacej vojny s Izraelom v operáciách určených na podporu Hamasu v Gaze.

Hlavným dôvodom doterajšej porážky Izraela je však samotný Izrael. Keď Izrael vzal návnadu a padol do pasce Hamasu, pokračoval vo vykonávaní svojej doktríny Dahiya proti palestínskemu obyvateľstvu Gazy, pričom podnikal nerozlišujúce útoky proti civilným objektom v očividnom ignorovaní zákona o vojne. Odhaduje sa, že pri týchto útokoch bolo zabitých 13 000 palestínskych civilistov vrátane viac ako 5 000 detí. Mnoho tisíc ďalších obetí zostáva pochovaných pod troskami ich zničeného bývania.

Hoci Izrael mohol po útoku Hamasu zo 7. októbra získať podporu medzinárodného spoločenstva, jeho hrubá prehnaná reakcia namiesto toho obrátila svetovú verejnú mienku proti nemu – niečo, s čím Hamas rátal. Dnes je Izrael čoraz viac izolovaný a stráca podporu nielen na takzvanom globálnom juhu, ale aj v tradičných baštách proizraelského sentimentu v USA, Spojenom kráľovstve a Európe. Táto izolácia v kombinácii s druhom politického tlaku, na aký Izrael nie je zvyknutý, prispela k súhlasu Netanjahuovej vlády s prímerím a následnou výmenou väzňov.

Či sa prímerie udrží alebo nie, sa uvidí. Otvorenou otázkou teda zostáva aj otázka premeny prímeria na trvalé zastavenie bojov. Jedna vec je však istá – keď Izraelčania vyhlásili, že víťazstvo je definované úplnou porážkou Hamasu, pripravili pôdu pre víťazstvo Hamasu, niečo, čo Hamas dosiahne jednoducho tým, že prežije.

Hamas však robí viac ako len prežívanie – vyhráva. Po tom, čo Hamas bojoval s izraelskými obrannými silami na mieste, na bojisku dosiahol realizáciu všetkých svojich strategických cieľov v tomto konflikte.

Svet aktívne hlása absolútnu nevyhnutnosť dvojštátneho riešenia ako predpokladu trvalého mieru v regióne.

Palestínčania zadržiavaní Izraelom sú vymieňaní za izraelských rukojemníkov, ktorých zajal Hamas. A islamský svet je jednotný v odsúdení znesvätenia mešity Al Aksá Izraelom.

Žiadna z týchto otázok nebola na stole 6. októbra. To, že sa teraz riešia, svedčí o úspechu, ktorý Hamas zaznamenal 7. októbra a v dňoch a týždňoch, ktoré nasledovali, keď boli izraelské sily porazené kombináciou húževnatosti Hamasu. a ich vlastnú záľubu v nerozlišujúcom násilí voči civilistom. Hamas ani zďaleka nebol eliminovaný ako vojenská a politická sila, ale ukázal sa ako možno najrelevantnejší hlas a autorita, pokiaľ ide o obranu záujmov palestínskeho ľudu.

Scott Ritter

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

4 hodiny ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

4 hodiny ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

18 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

20 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

20 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

20 hodín ago