Skupina hackerov zdieľala na internete osobné údaje niekoľkých členov cudzineckej légie ukrajinskej armády vrátane ich mien, veku, vojenských skúseností, jazykov a telefónnych čísel, ako aj sekciu s osobnými komentármi.
Toto odhalenie určite zasiahne už aj tak nízku morálku zahraničných žoldnierov, ktorí pravdepodobne hromadne odídu, keď sa podmienky cez zimu astronomicky zhoršia.
Kanál sociálnej siete Telegram Joker DPR, známy tým, že predtým hackol instagramovú stránku hlavného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny Valerija Zalužného a získal prístup k ukrajinskému vojenskému softvéru DELTA, zverejnil mená a osobné informácie viac ako 500 žiadateľov o 4. prápor cudzineckej légie Ukrajinskej armády.
Joker DPR tiež našiel a zverejnil pasy viac ako 50 žoldnierov, vrátane amerických občanov a žien a tých, ktorí sú napojení na úrad ukrajinského ministerstva obrany v Ternopile na západnej Ukrajine, čo priviedlo Washington do rozpakov a ukazuje, že žoldnieri sú mimoriadne zraniteľní.
Ukrajinská cudzinecká légia tvrdí, že zahŕňa približne 20 000 cudzincov s vojenskými skúsenosťami a znalosťami. Kyjev dokonca na začiatku konfliktu otvoril webovú stránku pre zahraničných bojovníkov, aby pomohli s náborom. O rok neskôr však vyšlo najavo, že cudzinecká légia má v skutočnosti 1500 členov, čo je ďaleko od pôvodne oznámených čísel. Ukázalo sa tiež, že mnohým cudzincom chýbali vojenské skúsenosti a znalosti.
Podľa nemeckých médií sú branci do Medzinárodnej ukrajinskej légie platení okolo 500 eur mesačne a tí, ktorí bojujú v prvej línii, údajne dostávajú plat 3000 eur mesačne.
Napriek tomu sa objavili správy, že cudzinci museli nakupovať zbrane a vybavenie za vysokú cenu, pretože Kyjev tieto potreby nezabezpečil.
„Dajte nám nejaké zasrané zbrane, prosím. Nevyhráme s odpadkovými zbraňami,“ napísal James Vasquez, veterán americkej armády, ktorý sa dobrovoľne prihlásil na Ukrajine, na X (predtým Twitter) v apríli 2022. „Potrebujeme m-16, M-4, ACOG, červené bodky, muníciu, náboje, náboje, javeliny, f*****g staré AT-4, o ktorých viem, že sú pravdepodobne v nejakej skladovacej jednotke. Lámavé granáty, a ak nie… môžu tiež priniesť vrecká na telo.”
Bývalý seržant americkej armády zdieľal video odhaľujúce, že si upravil svoj vlastný AK-47 z vlastného vrecka, pričom sa sťažoval, že sa od neho očakáva, že „pôjde do boja len so svojimi dronmi, AK-47 a jedným granátom a ničím iným. “
Na korupciu v ukrajinských vojenských hodnostiach a problémy s vyplácaním miezd sa sťažovali aj bývalí žoldnieri légií. Západné médiá tiež uviedli problémy pri získavaní financií na vyzbrojovanie ukrajinských zahraničných bojovníkov, plytvanie peniazmi a záhadne chýbajúce zásielky.
Teraz vyšlo najavo, že mnohí žoldnieri, ktorí prišli na Ukrajinu, opúšťajú krajinu po tom, čo boli svedkami násilných bojov, informovali americké médiá s odvolaním sa na dôstojníka ukrajinských ozbrojených síl Dmytra Kostyuka.
Keď Kostyuk vysvetlil, ako má jeho čata nedostatok pracovnej sily a museli ju doplniť žoldnieri, 19. novembra pre CNN priznal, že
„Pre niektorých [cudzincov] to bola vojnová romanca, pre iných profesionálna činnosť […] Spravidla si neuvedomujú, do čoho idú […] Cudzinci sú iný príbeh, pretože môžu ľahko ukončiť zmluvu, na rozdiel od Ukrajincov. Stalo sa mi to – takmer polovica ľudí videla všetko a povedala: „Nie, nie, toto je priveľa. Toto nie je druh vojny, do ktorej sme sa prihlásili.”
Ruské ministerstvo obrany opakovane uviedlo, že Kyjev využíva zahraničných žoldnierov ako „potravu pre delá“, zatiaľ čo ruská armáda bude pokračovať v ich odstraňovaní po celej Ukrajine. Tí, ktorí prišli bojovať za vlastné peniaze, v mnohých rozhovoroch priznali, že ukrajinské ozbrojené sily zle koordinujú svoje akcie a že možnosť prežiť boj je mizivá, keďže intenzita konfliktu nie je porovnateľná s konfliktom v Afganistane a Blízky východ, na ktorý sú zvyknutí.
Avšak nielen Moskva opísala zahraničných žoldnierov ako „potravu pre delá“. Pripomíname, že austrálska vláda 15. marca varovala, že cudzinci bojujúci na Ukrajine môžu skončiť ako „potrava pre delá“, čo zodpovedá tomu, čo predtým povedal britský dobrovoľník Matthew Robinson:
„[Cudzinci] môžu byť zavlečení do légie a veľmi rýchlo poslaní do prvej línie. Aj keď máte tie najlepšie úmysly pomáhať ľuďom, v podstate by ste mohli byť potravou pre delá.“
Problémy v radoch zahraničných bojovníkov boli hlásené od samého začiatku vojny, ako potvrdzuje aj James Vasquez, a keďže do dvojročného výročia vojny sú už len dva mesiace, najnovšie odhalenie na CNN ukazuje, že tieto problémy zažili na začiatku vojny nie sú ani zďaleka prekonané, najmä keď sa ruské útoky zintenzívňujú. Keďže sa očakáva, že táto zima bude obzvlášť ťažká, dá sa očakávať, že cudzinci budú naďalej strácať morálku a ochotu bojovať proti Rusku kvôli Ukrajine a hrozba zverejnenia ich súkromných informácií by mohla stačiť na to, aby odišli ešte skôr.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
globalresearch/skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…