svet

Guardian: Narušenie dodávateľského reťazca hrozí globálnej ekonomike „dokonalou búrkou“

Nárast spotrebiteľského dopytu v dôsledku pandémie COVID-19 spôsobil množstvo globálnych problémov. Podľa odborníkov kombinácia troch prvkov: nedostatok energie, nedostatok pracovnej sily a poruchy v doprave — môžu svetovú ekonomiku zraziť z bežného kurzu, píše britský denník „The Guardian“.

„Všetko prebiehalo veľmi dobre. Úspešné programy očkovania urýchlili globálne ekonomické zotavenie z pandémie, akciové trhy sa vrátili na rekordné maximá a ceny vzrástli natoľko, že obavy z deflácie sú minulosťou,“ poznamenáva denník. „Nedostatok ponuky spočiatku vyvolával pochybnosti o dostupnosti luxusných automobilov alebo dostatku herných konzol pod našimi vianočnými stromčekmi. Teraz sa to však mení na totálnu krízu s nedostatkom energie, práce a dopravy od Liverpoolu do Los Angeles, od Čching-tao do Queenslandu.”

Podľa denníka „The Guardian“ všetky tieto problémy tak či onak súvisia s nárastom spotrebiteľského dopytu v dôsledku pandémie. Dokopy však hrozí, že sa ekonomická situácia zmení na „dokonalú búrku“, ktorá by mohla svetovú ekonomiku zraziť z kurzu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Mohamed A. El-Erian, poradca poisťovacieho gigantu „Allianz“ a prezident „Queen’s College Cambridge“ vyhlásil, že náhly prepad čínskej produkcie v tomto týždni je jasným varovaním, že globálna ekonomika sa môže prudko zrútiť, pretože ceny budú stále prudko stúpať. Podobný „dvojitý úder Doomsday“ takmer potopil Britániu v 70. rokoch minulého storočia, poznamenávajú noviny.

Mohamed A. El-Erian„Problémy s dodávateľským reťazcom sú oveľa vážnejšie, ako väčšina politikov očakávala, avšak spoločnosti sú z toho menej prekvapené. Vlády musia rýchlo prehodnotiť svoje pozície, pretože tri prvky – ponuka, doprava a práca – sa spájajú a vytvárajú stagflačný vietor v globálnej ekonomike.“ 

Nedostatok energie sa javí byť najvýraznejším problémom. V Británii rastie počet čerpacích staníc, ktorým dochádza palivo a mestá v severnej Číne musia obmedziť spotrebu elektrickej energie a pozastaviť továrne tesne pred vrcholom predvianočných nákupov na Západe, upozorňuje denník „The Guardian“.

Obe krajiny boli zaskočené, pretože nemali dostatočné zásoby paliva.

To všetko sa deje práve vo chvíli, keď celý svet napochytro skupuje energetické zdroje, ktorých cena sa v posledných mesiacoch výrazne zvýšila, poznamenáva denník.

V auguste sa vo Veľkej Británii kvôli nedostatku polovodičov medziročne znížila výroba automobilov o 27%, čo viedlo k výraznému poklesu vývozu do Austrálie, USA a Číny. Spoločnosť „Stellantis“, spolupracujúca s automobilkami Volkswagen, Ford a Opel, vo štvrtok oznámila nové dočasné zatvorenie závodu v Nemecku z dôvodu nedostatku mikroprocesorov.

No aj keby bolo možné vyriešiť problémy so zdrojmi a výrobou, nastal by ďalší problém — nárast nákladov na prepravu tovaru. Na niektorých frekventovaných trasách, napríklad z Číny do najväčšieho európskeho prístavu Rotterdam, sa náklady na prepravu kontajnera za posledný rok zvýšili šesťnásobne, zdôrazňuje denník „The Guardian“.

Pričom aj keď výrobky dorazia do prístavu, ťažkosti nekončia. Nedostatok pracovnej sily je najnovšou výzvou na stále tŕnistejšej ceste tovaru do konečného cieľa. Absencia vodičov nákladných automobilov v mnohých častiach Európy, čiastočne kvôli sporom o pracovné podmienky a čiastočne kvôli pretrvávajúcim obmedzeniam spôsobeným infekciou COVID, spôsobuje zdržanie.

Flavio Romero Macau, profesor manažmentu a expert v problematike obchodných sietí na „Edith Cowan University“ v Západnej Austrálii sa domnieva, že masívny spotrebiteľský dopyt vyvolaný pandémiou narušil citlivo vyvážený globálny ekonomický ekosystém. Svet je podľa neho zaplavený dolármi z vládnych kompenzácií, pretože ľudia „ako blázni“ nakupujú všetko — od telefónov s notebookmi až po cvičebné pomôcky.

Flavio Romero Macau„Zvýšený dopyt plus obmedzená ponuka sa rovná inflácii: neexistuje východisko. Spojte všetky tieto prvky dohromady a máte „dokonalú búrku“.“ 

Čoraz častejšie sa objavujú varovania pred hrozbou stagflácie. Medzi ekonómami rastie názor, že centrálne banky budú musieť urýchlene zvýšiť úrokové sadzby, ak inflácia pretrváva v celom rozvinutom svete, predovšetkým v USA a Británii.

Zmenu paradigmy menovej politiky po dlhoročných lacných úveroch môže sprevádzať „rebalansovanie“ globálnej ekonomiky. Krajiny sa napokon snažia skrátiť dodávateľské reťazce a stať sa sebestačnejšími prostredníctvom čoraz autarkickejších politík, ktoré podporujú nezávislosť od dovozu, vysvetľuje denník.

Flavio Romero Macau verí, že mnoho spoločností by mohlo presunúť výrobu z Číny, kde dochádza lacná pracovná sila, ktorá vyvolala ekonomický zázrak, do krajín ako Vietnam a Mexiko. V druhom prípade sú podľa odborníka náklady na prácu nižšie ako v ČĽR, čo ho robí obzvlášť príťažlivým pre americké spoločnosti.

Investičný riaditeľ spoločnosti „Moneyfarm“ Richard Flax tvrdí, že kríza už prinútila politikov a vedúcich predstaviteľov podnikov prehodnotiť svoj kurz.

Richard Flax„Veľké spoločnosti a vlády redefinujú svoje dodávateľské reťazce pre kritický tovar so zameraním na bezpečnosť dodávok a náklady. Očakávame, že dodávateľské reťazce v niektorých sektoroch sa v reakcii na COVID zmenšia, a to buď prostredníctvom preorientovania alebo ako sa spoločnosti pokúsia diverzifikovať svoje dodávateľské zdroje.“

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Ja dostanem Nobelovu cenu za mier, keď budem jediný v histórii celého ľudstva, ktorý za pomoc Ukrajine pôjde do väzenia, vyhlásil Naď

Ministerstvo obrany SR podalo v polovici roka 2024 trestné oznámenia, smerované voči kabinetu Eduarda Hegera…

1 hodinu ago

Gazprom v roku 2025 nemá v pláne dodávať ruský plyn do Európy cez Ukrajinu

Rusko bolo pred útokom na Ukrajinu hlavným dodávateľom plynu do Európy.  Ruský štátom kontrolovaný plynárenský…

3 hodiny ago

Temná vize německého průmyslu. Práci může v příštím roce ztratit až 80 000 lidí

Prezident Institutu pro ekonomický průzkum (Ifo) Clemens Fuest upozornil na nesoulad dekarbonizace s udržením energeticky…

3 hodiny ago