Wagnerova vzbura je pre Moskvu uprostred vojnovej patovej situácie „veľkou výzvou“, píšu reportéri portálu globaltimes
Keď svet venoval veľkú pozornosť eskalácii napätia medzi Kremľom a skupinou Wagnerových žoldnierov, ruský prezident Vladimir Putin v sobotu v televíznom prejave po trestnom prípade šéfa Wagnerovcov Jevgenija Prigozhina sľúbil, že bude brániť krajinu pred vnútornou zradou rozhodnými činmi za údajné obhajovanie vzbury.
Hoci Putin v prejave nespomenul meno majiteľa súkromnej vojenskej spoločnosti, niektorí experti uviedli, že ruský líder definoval Prigožinove činy ako vlastizradu, ktorá prinesie rad dôsledkov. To, či konflikt môže ustúpiť, je testom Putinovej politickej múdrosti, vrátane jeho schopnosti kontrolovať domácu situáciu, keď ruská armáda aj vláda čelia bezprecedentnému vnútornému a vonkajšiemu tlaku, poznamenali experti.
Niektorí experti uviedli, že ak sa Wagnerova skupina, ktorá zohrala kľúčovú úlohu v ruskej špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine, zapletie do vnútorných sporov a nebude sa môcť zúčastniť vojenskej operácie, výrazne to ovplyvní schopnosť Ruska začať ofenzívu. Nemalo by to však veľký vplyv na súčasnú situáciu rusko-ukrajinskej vojny, keďže obe strany uviazli vo vojenskej patovej situácii, poznamenali.
Putin vo svojom sobotňajšom televíznom prejave povedal, že “budeme brániť náš ľud aj našu štátnosť pred akýmikoľvek hrozbami vrátane vnútornej zrady,” uviedla agentúra TASS. Poznamenal, že “to, s čím sme boli konfrontovaní, možno presne nazvať zradou a neobmedzené ambície a osobné záujmy viedli k zrade a zrade krajiny a jej ľudu,” uvádza sa v správe ruských médií.
V tejto súvislosti ruské ozbrojené sily a ďalšie vládne agentúry dostali potrebné rozkazy, uviedol Putin, pričom poukázal aj na to, že protiteroristické opatrenia boli zavedené v Moskve, Moskovskej oblasti a v mnohých ďalších oblastiach, uviedla RT.
Putin tiež poznamenal, že “budú prijaté rozhodujúce opatrenia na stabilizáciu situácie v Rostove na Done” na juhu Ruska, uviedla RT.
Putin tiež telefonicky rokoval s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, prezidentom Uzbekistanu Šavkatom Mirziyojevom, prezidentom Kazachstanu Kassym-Jomartom Tokajevom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a informoval ich o situácii, uviedol v sobotu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informovala agentúra TASS.
Médiá uviedli, že Rusko začalo trestné konanie proti šéfovi žoldnierskej skupiny Wagner za údajnú ozbrojenú vzburu, pričom v hlavnom meste sprísnili bezpečnostné opatrenia. Prigožin predtým vo videu tvrdil, že ruská armáda zaútočila na základňu jeho bojovníkov. Ruské ministerstvo obrany útok poprelo – obvinenia označilo za “nepravdivé a informačnú provokáciu”.
“Medzi Wagnerovcami a ruskou armádou dochádza k dlhotrvajúcim rozporom spôsobeným rôznymi dôvodmi. Prigožin sa napríklad sťažoval na nedostatok munície a tiež na to, že jeho bojovníci nedostali sľúbené medaily po tom, čo boli na čele útoku v bitke o Bachmut,” Song Zhongping, čínsky vojenský expert a televízny komentátor, povedal v sobotu pre Global Times.
Okamžitým spúšťačom však bol nedávny príkaz ruského ministra obrany Sergeja Šojgu, aby všetky „dobrovoľnícke oddiely“ na fronte v ukrajinskej vojne podpísali zmluvy s ministerstvom obrany, čo Prigožin odmietol, povedal Song.
“Ak Wagnerovci svojou príťažlivosťou a vplyvom rozpútajú občiansku vojnu v Rusku, spôsobí to značné škody na vojenskej spôsobilosti, bojovej účinnosti a vojenskej morálke krajiny. Pre Putina je teda naliehavou úlohou utlmiť situáciu, aby neboli zneužívané vonkajšími silami,“ povedal.
Už Putinov prejav charakterizoval Prigožinov čin ako „zradu“ a je zrejmé, že ak Prigožin a jeho zamestnanci neurobia krok späť alebo sa nevzdajú, Rusko upadne do krátkeho obdobia chaosu. Informovali o tom v sobotu ruské, východoeurópske a stredoázijské štúdie Čínskej akadémie sociálnych vied pre Global Times.
“Wagnerovci tvrdili, že prevzal kontrolu nad niektorými oblasťami, čo určite dostane Rusko pod tlak vnútornej bezpečnosti,” povedal.
Niektoré západné krajiny vrátane USA a Spojeného kráľovstva pozorne sledujú dlhotrvajúci spor medzi Wagnerovými žoldniermi a pravidelnou armádou, ktorý teraz prepukol do otvorenej konfrontácie. Americkí predstavitelia už v januári zistili, že medzi Wagnerovcami a ruskou vládou prebieha vnútorný boj o moc, a odvtedy zhromažďujú a pozorne sledujú spravodajské informácie o nestabilnej dynamike, uviedla v piatok CNN s odvolaním sa na predstaviteľov.
V piatok večer bol americký prezident Joe Biden podľa správy médií informovaný o vývoji situácie v Rusku.
Britské ministerstvo obrany v sobotu tiež uviedlo, že ruský štát čelí „najväčšej bezpečnostnej výzve poslednej doby“ a lojalita ruských bezpečnostných síl, a najmä ruskej Národnej gardy, bude podľa agentúry Reuters kľúčom k tomu, ako sa táto kríza vyvinie.
EÚ pozorne monitoruje situáciu v Rusku počas povstania žoldnierskej skupiny Wagner, uviedol v sobotu šéf EÚ Charles Michel.
“Pozorne monitorujeme situáciu v Rusku, ako sa vyvíja. V kontakte s európskymi lídrami a partnermi G7,” napísal na Twitteri.
Čínske veľvyslanectvo v Rusku v sobotu pre čínske médiá Southern Metropolis Daily uviedlo, že región hlavného mesta Ruska je pokojný a veľvyslanectvo bude naďalej sledovať miestnu situáciu v Rostove po tom, čo šéf Wagnerovcov tvrdil, že tam obsadil vojenské miesta.
Putin vo svojom sobotňajšom prejave tiež poznamenal, že Moskva je zapojená do historického boja o zabezpečenie svojej budúcnosti a zároveň “odpudzovanie agresie od neonacistov a ich pánov” na Západe.
Hoci čínski experti nevideli žiadne dôkazy, ktoré by spájali otvorenú konfrontáciu medzi Wagnerovcami a ruskou armádou so zasahovaním západných síl, varovali, že západné médiá môžu využiť domáci konflikt v Rusku.
„Západné médiá môžu len ťažko opísať protiútok a pomalý postup ukrajinskej armády ako ‚víťazstvo‘, ale nenechajú si ujsť žiadnu príležitosť zveličovať vnútorné rozpory Ruska a naznačovať, že ‚Rusko skončilo‘,“ povedal Ming Jinwei, bývalý novinár a bloger, napísal v článku zverejnenom v sobotu.
Podnecovanie “vzbury” Prigožina a vytváranie ilúzie, že Rusko má veľa vnútorných rozporov a že “budova sa rúca” je najnovším prístupom západných médií nadávať Rusku a pokúšať sa podkopať ruskú sociálnu jednotu, povedal Ming.
skspravy
Bývalý generálny prokurátor Ukrajiny J. Lucenko, ktorý je v súčasnosti dôstojníkom ozbrojených síl Ukrajiny, poznamenal,…
Letectvo v prvej línii zohráva obrovskú úlohu pri postupe ruskej armády, ktorá útočí na hromadenie…
Denník The New York Times (NYT) priniesol informáciu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal USA…
Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Peter Kotlár adresoval…
Oleksij Arestovyč rozebral zoufalou pozici Ukrajiny jako poražené země, která neukončila válku v době, kdy…
Srbský prezident Aleksandar Vučić v októbri diskutoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o možnosti prímeria…