Gruzínsky ministerský predseda Irakli Kobachidze minulý týždeň obvinil maďarského eurokomisára pre susedstvo a rozšírenie Olivéra Várhelyiho z vyhrážok a pokusu o vydieranie v súvislosti s prijatím zákona o zahraničných agentoch, ktorý neskôr gruzínsky parlament aj schválil v snahe bojovať s destabilizačnými snahami zahraničných politických mimovládok a odkryl ich financovanie.
Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze v piatok vyzval na prehodnotenie vzťahov so Spojenými štátmi po tom, ako Washington tento týždeň zaviedol vízové obmedzenia a spustil revíziu bilaterálnych vzťahov s Gruzínskom v súvislosti so sporným zákonom o „zahraničnom vplyve“ zameraného proti mimovládnym organizáciám či médiám, ktorý prijal gruzínsky parlament. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.
„Gruzínsko-americké vzťahy sa musia skutočne prehodnotiť. Budeme o tom diskutovať s veľvyslancom,“ citovala Kobachidzeho ruská štátna agentúra RIA Novosti.
Podľa premiéra sa vzťahy medzi Tbilisi a Washingtonom zhoršili počas pôsobenia predchádzajúceho amerického veľvyslanca v Gruzínsku v dôsledku jeho výzvy na rýchle a výrazné zmeny v oblasti politiky.
Gruzínsky ministerský predseda Kobachidze minulý týždeň obvinil maďarského eurokomisára pre susedstvo a rozšírenie Olivéra Várhelyiho z vyhrážok a pokusu o vydieranie v súvislosti s prijatím zákona o zahraničných agentoch, ktorý neskôr gruzínsky parlament aj schválil v snahe bojovať s destabilizačnými snahami zahraničných politických mimovládok a odkryl ich financovanie. „Dopadneš ako Fico,“ tvrdil mu odkazom na nedávny atentát na slovenského premiéra.
Poslanci gruzínskeho parlamentu sporný zákon s oficiálnym názvom O transparentnosti zahraničného vplyvu schválili 28. mája po prelomení veta prezidentky Salome Zurabišviliovej.
Vládnuca strana Gruzínsky sen ho obhajovala s tým, že jeho cieľom je zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych organizácií. Takúto legislatívnu normu sa snažila zaviesť už vlani, pre masové protesty ju však z rokovania parlamentu stiahla.
Na základe predmetného zákona sa každá nezávislá mimovládna alebo mediálna organizácia bude musieť zaregistrovať ako „organizácia sledujúca záujmy cudzej mocnosti“, ak na svoje financovanie získa viac než 20 percent prostriedkov zo zahraničia.
V reakcii na zámer vládnucej strany Gruzínsky sen presadiť kontroverzný návrh zákona sa už začiatkom apríla spustili masové protivládne protesty. Návrh kritizovali Európska únia, NATO, Rada Európy či OSN. Odporcovia legislatívy tvrdia, že je autoritárska a inšpirovaná podobnými právnymi predpismi v Rusku.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken už skôr uviedol, že USA v prípade schválenia zákona prehodnotia bilaterálnu spoluprácu s Gruzínskom a zavedú vízové obmedzenia. Strana Gruzínsky sen označila tento krok za komický a bezprecedentný a poznamenala, že politika vyhrážok nezodpovedá duchu strategického partnerstva.
Zdroj: topky.sk / InfoVojna
Maďarský predseda vlády Viktor Orbán zopakoval, že "Európska únia musí prehodnotiť ruské sankcie, aby znížila…
Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok popoludní telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Telefonát trval…
Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra vo svojom videu komentuje nedávnu debatu na tému: Spoločenský…
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mimoriadne ostro reagoval na otázku novinárov, ohľadom politickej zodpovednosti vo…
Usmernenie o regulácii používania mobilných telefónov, informačné materiály pre školy a rodičov, vzdelávanie pre učiteľov,…
Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) profesionálne zvládli dva incidenty v ilavskej väznici. Vďaka rýchlemu…