Bregadze Zelenského rozhodnutie odsúdil. Rozhodnutie ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského vyhostiť gruzínskeho veľvyslanca je v diplomatickej praxi bezprecedentným prípadom, vyhlásil gruzínsky minister spravodlivosti Rati Bregadze.
Gruzínsky veľvyslanec Giorgi Zakarašvili opustil Ukrajinu 6. júla. Niekoľko dní predtým Zelenskij nariadil ministerstvu zahraničných vecí, aby doručilo gruzínskemu diplomatovi tvrdý protest voči situácii s bývalým gruzínskym prezidentom Michailom Saakašvilim a nariadilo mu opustiť Ukrajinu do 48 hodín.
„Pokiaľ ide o vyjadrenia prezidenta Ukrajiny a následnú výzvu veľvyslancovi Gruzínska, aby opustil Ukrajinu a odišiel do Gruzínska, ide o akt v diplomatickej praxi doteraz neznámy, nič také sa nedeje a prakticky neexistujú žiadne príklady,“ povedal Bregadze.
Minister spravodlivosti označil za úplne neslýchané, že človek, ktorý tak odvážne stál po boku ukrajinského ľudu a riskovala vlastný život, bol vyzvaný, aby opustil Ukrajinu a prišiel do Gruzínska na konzultáciu ohľadne osoby, ktorá si odpykáva trest v suverénnom štáte.
„O čom môže gruzínsky veľvyslanec hovoriť s gruzínskymi úradmi, keď existuje rozsudok o vine, ktorý nadobudol právoplatnosť?! Osoba je vo výkone trestu a neexistujú žiadne formálne dôvody na jej prepustenie,“ povedal Bregadze.
Poznamenal, že súd zamietol Saakašvilimu odklad alebo prepustenie zo zdravotných dôvodov a Európsky súd pre ľudské práva ho odmietol previezť na liečenie do Poľska.
Už skôr gruzínsky minister zahraničných vecí Iľja Darjašvili označil rozhodnutie Ukrajiny za neopodstatnené, pričom poznamenal, že Tbilisi teraz nebude na rozhodnutie Ukrajiny reagovať, no bude to téma na diskusiu medzi krajinami v budúcnosti.
Líder vládnucej strany „Gruzínsky sen – Demokratické Gruzínsko“ Irakli Kobachidze označil Zelenského rozhodnutie za urážku Gruzínska.
Vzťahy medzi Gruzínskom a Ukrajinou
Aj tak napäté v dôsledku vymenovania exprezidenta Gruzínska Michaila Saakašviliho za predsedu Národnej reformnej rady Ukrajiny v roku 2020 sa gruzínsko-ukrajinské vzťahy na pozadí konfliktu na Ukrajine zhoršili.
Ukrajinská strana ostro kritizuje gruzínske úrady za odmietnutie uvalenia sankcií na Rusko a navyše obviňuje Gruzínsko z poskytovania pomoci Ruskej federácii pri obchádzaní západných sankcií. Gruzínska vládnuca strana tvrdí, že vysokí ukrajinskí predstavitelia sa snažia zatiahnuť Gruzínsko do vojny, aby zmiernili svoju ťažkú situáciu.
O to isté sa v Gruzínsku podľa lídrov „Gruzínskeho sna“ usiluje najväčšia opozičná strana „Spojené národné hnutie“ a jej spolupracovníci.
Ďalším dôvodom zhoršenia vzťahov boli sankcie zo strany Ukrajiny voči jednotlivým občanom Gruzínska a spoločnostiam.
Na sankčnom zozname sú brat bývalého gruzínskeho premiéra, miliardára Bidzina Ivanišviliho, Alexander Ivanišvili, jeho manželka Ketevan Charaidze, ako aj Ivanišviliho bratranec, podnikateľ Uchi Mamacašvili a jeho syn Tite Mamacašvili, gruzínska letecká spoločnosť Georgian Airways a jej zakladateľ Tamaza Gaiashvili.
Ukrajina navyše ešte nevymenovala veľvyslanca v Gruzínsku. Posledný veľvyslanec Ukrajiny v Gruzínsku Igor Dolgov bol zo svojho postu odvolaný 24. júna 2022.
news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…