svet

GRUZÍNSKO SA DOSTALO DO OTROCKEJ ZÁVISLOSTI OD USA, HROZÍ MU ÚPLNÁ STRATA SUVERENITY

Príchod nového amerického prezidenta Joea Bidena do Bieleho domu priniesol zosilnenie protiruskej rétoriky. Významnú úlohu by v tomto úsilí mohli zohrať práve bývalé sovietske republiky, ktorým ich geografická poloha umožňuje vytvoriť okolo Ruska pomyselný kruh.

V súvislosti s až prehnaným prozápadným smerovaním sa okrem Ukrajiny najčastejšie spomína Gruzínsko. Neveľká krajina ležiaca na pomedzí Európy a Ázie, ktorej národ si vždy vysoko cenil svoju hrdosť a nezávislosť, sa po rozpade Sovietskeho zväzu začala orientovať najmä na USA. Dnes však už Tbilisi nemôže urobiť ani krok bez súhlasu Washingtonu.

Ak neposlúchne, príde zdvihnutý prst. Stačí spomenúť nahnevané listy amerických politikov bývalému gruzínskemu premiérovi Giorgimu Gachariovi – za dva mesiace ich dostal až šesť. Zaujímavé je, že ich autormi sú „priatelia Gruzínska“. Podporujú však nie súčasnú vládu, ale opozíciu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Hra ruskou kartou
V nemilosti sa ocitla najmä strana Gruzínsky sen a jej zakladateľ, bývalý premiér a zároveň najbohatší človek v krajine Bidzina Ivanišvili. Ten sa okrem iného dostal do sporu aj s americkou spoločnosťou Frontera Resources, ktorá v Gruzínsku dlhé roky hľadala ropu a plyn a hovorila o veľkých náleziskách nerastných surovín.

Jedným z cieľov Washingtonu je prístav Anaklia. Leží totiž neďaleko Abcházska, kde sa nachádzajú ruské vojenské základne. Práve Anaklia môže mať podľa bývalého kurátora ministerstva zahraničných vecí pre otázky Gruzínska Matthewa Bryzu „obrovský vplyv na perspektívu vstupu Gruzínska do NATO a jeho ašpirácie na vstup do Európskej únie“.

Podľa niektorých kritikov si Washington gruzínsky prístav privlastnil a považuje ho za parkovisko pre svoje námorné vojská. Ide totiž o veľmi výhodne položené, strategické miesto, odkiaľ je možné ovládať strednú Áziu. Prekážkou idylických vzťahov je však Ivanišvili, politický oponent dlhoročného obľúbenca Západu Michaila Saakašviliho.

Ivanišvili síce udržiava strategické kontakty s USA, ale zároveň má záujem aj o nekonfliktný vzťah s Ruskom, a to konfrontačnej politike Washingtonu príliš nevyhovuje.

Bidzina Ivanišvili a Michail Saakašvili. (Foto: archív)

Jeho strana Gruzínsky sen, ktorá je pri moci od roku 2012, sa tak ocitla v nemilosti Washingtonu. Stále však nie je celkom jasné, na koho z opozičných politikov USA stavili tentoraz.

Viacerí miestni analytici sa zhodujú, že za nepriazňou k Ivanišvilimu treba hľadať Michaila Saakašviliho a jeho Jediné národné hnutie, ktoré si stále udržiava vplyv v západných politických kruhoch.

Opozícia je presvedčená, že s primeranou zahraničnou podporou dokáže odstaviť Ivanišviliho Gruzínsky sen od moci. Okrem americkej karty hrá ešte s jednou, a to ruskou, s ktorou sa nedá prehrať. S obľubou napríklad opakuje, že mnohí ruskí politici navštevujú Abcházsko a Južné Osetsko bez povolenia Tbilisi.

U väčšinou prozápadne naladeného obyvateľstva vyvolávajú podobné slová návaly emócií. K čomu to môže viesť, ukázal rok 2019, keď sa poslanec Štátnej dumy Sergej Gavrilov, ktorý viedol ruskú delegáciu na Medziparlamentnom zhromaždení pravoslávnej cirkvi v Tbilisi, posadil do kresla predsedu parlamentu a prehovoril po rusky.

Opozícia bleskovo zorganizovala protiruské protestné zhromaženia. Nasledoval útok na parlament, zrušenie priamych letov medzi Gruzínskom a Ruskom a mnohé ďalšie nepríjemnosti. „Podobné protesty nesú známky neslušnosti a politického kreténizmu,“ zhodnotil reakciu opozície analytik Demur Giorchelidze.

Koloniálna podriadenosť USA
Fakt je, že tradične hrdé Gruzínsko sa za posledné desaťročia dostalo do doslova až otrockej závislosti od USA. „Gruzínsko sa musí dostať z koloniálnej podriadenosti Západu,“ vraví právnička Nana Kakabadzeová.

„Naša vláda nie je schopná zvolať ani obyčajný ministerský brífing bez toho, aby jej to najprv schválil americký veľvyslanec… Tento problém sa nám zažral pod kožu tak hlboko, až pochybujem, že sa politici vo vysokých funkciách niekedy dokážu zbaviť tohto komplexu.“

USA s nevôľou sledujú, ako na juhu Kaukazu silnie vplyv iných regionálnych hráčov, a to Ruska, Iránu a Turecka.

Predseda Európskej rady Charles Michel s gruzínskou prezidentkou Salome Zurabišviliovou. (Foto: archív)

NATO pritom už desaťročia využíva cudzie územia na destabilizáciu regiónov a vytvorenie si vlastných oporných bodov. Práve Gruzínsko predstavuje vhodný priestor na posilnenie jeho pozície a rozšírenie nárazníkovej zóny.

Aj keď sa tam za posledných 30 rokov v politike veľa zmenilo, jedno zostáva nemenné – a to snaha stať sa súčasťou Západu. Na druhej strane aj Západ má záujem o to, aby bývalé krajiny ZSSR neboli pod ruským vplyvom.

Ivanišvili s jeho nekonfliktným postojom k Moskve však nie je práve ideálnym partnerom. Aj preto sa v kuloároch povráva, že by Západ rád pridal na zoznam požiadaviek voči Gruzínsku bod o všeobecnej amnestii, ktorý by umožnil Saakašvilimu vrátiť sa do krajiny a postaviť sa na čelo opozície.

Ak by však raz Gruzínsko predsa len vstúpilo do NATO, neznamenalo by to jeho väčšiu bezpečnosť, ale len vyostrenie napätia v regióne a zvýšenie rizika vzniku ozbrojených konfliktov. A aj keď Tbilisi neprestáva dúfať, že mu vojská aliancie pomôžu vrátiť Abcházsko a Južné Osetsko, je to len klamlivá ilúzia.

Okrem toho, súčasťou NATO ani EÚ sa Gruzínsko v blízkom čase nestane. Dokonca ani len pridruženým členom Európskej únie, ako sa už dlhší čas plánovalo. Môže sa len dostať do ešte väčšej závislosti od USA, vojenskej aj ekonomickej.

Ani investície, ktoré do tejto pomerne chudobnej krajiny prichádzajú, jej ekonomicky veľmi nepomáhajú, keďže sú zamerané predovšetým na potreby bohatšej vrstvy obyvateľstva.

Tlak Západu na vládnucu stranu v Gruzínsku podľa všetkého neprestane. Ani všestranná podpora opozície. Ak sa však jeho vplyv v krajine prehĺbi a k moci sa dostane jednoznačne prozápadne a protirusky orientovaná opozícia, Gruzínsku hrozí úplná strata suverenity. Z krajiny, ktorá pred tridsiatimi rokmi vykročila na cestu samostatnosti, sa tak stane len ďalší satelit Washingtonu.

Zdroj: https://www.napalete.sk/

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

MO uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk za takmer 150 miliónov eur

Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…

7 hodín ago

Prezident sa vyjadril k stretnutiu Fica s Putinom

Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…

7 hodín ago

Zelenskyj ide bojovať do posledného Ukrajinca, každý deň mu odteraz hrozí úder Orešnika

V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…

7 hodín ago

Putin: Rusko reagovalo správne na to, čo sa deje na Ukrajine, ale ŠVO mala začať skôr

Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…

7 hodín ago

Kirillov mohol mať informácie o pripravovanom novoročnom ukrajinskom chemickom útoku

Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…

7 hodín ago

Ruské rakety sa zamerali na systémy protivzdušnej obrany na ukrajinských letiskách a v Kyjeve

Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…

7 hodín ago