Gruzínsky ministerský predseda Irakli Kobachidze v sobotu vyhlásil, že oponenti vlády pripravujú revolúciu po vzore protestov z roku 2014 na Ukrajine.
Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze v sobotu vyhlásil, že štát nedovolí, aby sa v krajine uskutočnila revolúcia. Reagoval na protesty, ktoré vypukli po oznámení jeho vlády o zastavení prístupového procesu s Európskou úniou.
Kobakhidze vo štvrtok vyhlásil, že Gruzínsko pozastavuje prístupové rozhovory s EÚ do roku 2028, čo vyvolalo búrlivé reakcie opozície a dva dni protestov. V piatok počas nich v hlavnom meste Tbilisi zadržali vyše 100 osôb. Členstvo v EÚ podľa prieskumov podporuje okolo 80 percent obyvateľov Gruzínska, ktoré má tento cieľ aj zakotvený v ústave.
Ďalšiu demonštráciu zvolali na sobotňajšie popoludnie pred parlament.
Kobakhidze v sobotu vyhlásil, že oponenti vlády pripravujú revolúciu po vzore protestov z roku 2014 na Ukrajine, ktoré zosadili tamojšieho proruského prezidenta.
„V Gruzínsku sa nemôže uskutočniť scenár Majdanu. Gruzínsko je štát a štát toto, samozrejme, nedovolí,“ citovali ho gruzínske médiá.
Stovky verejných zamestnancov vrátane pracovníkov ministerstiev zahraničných vecí, obrany, spravodlivosti a školstva, ako aj sudcovia či centrálna banka podpísali otvorené listy odsudzujúce rozhodnutie pozastaviť prístupový proces s EÚ. Podľa vyhlásenia približne 160 gruzínskych diplomatov je v rozpore s ústavou a povedie krajinu do medzinárodnej izolácie. Viac ako 100 škôl a univerzít na protest pozastavilo akademické aktivity.
Prozápadná opozícia bojkotuje prácu nového parlamentu po spornom volebnom víťazstve vládnucej strany Gruzínsky sen. Prezidentka Salome Zurabišviliová požiadala ústavný súd o anulovanie výsledkov volieb.
Zurabišviliová sa v piatok večer v televízii prihovorila občanom. „Hnutie odporu sa začalo… Zostaneme jednotní, kým Gruzínsko nedosiahne svoje ciele: návrat na európsku cestu, dosiahnutie nových volieb,“ povedala.
Poslanci gruzínskej vládnucej strany Gruzínsky sen vo štvrtok jednomyseľne odhlasovali zotrvanie Irakliho Kobachidzeho vo funkcii premiéra. Na hlasovaní sa nezúčastnila opozícia, ktorá nový parlament bojkotuje a označuje nelegitímny, keďže výsledky parlamentných volieb z 26. októbra považuje za sfalšované.
Rovnaký názor zastáva aj prozápadná prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá sa v tejto veci obrátila aj na ústavný súd. Žiada ho o anulovanie výsledkov – domnieva sa totiž, že vo voľbách boli porušené princípy univerzálnosti a tajnosti hlasovania.
Experti na ústavné právo tvrdia, že všetky rozhodnutia nového parlamentu sú neplatné, keďže sa zišiel v rozpore s požiadavkou počkať na rozhodnutie súdu vo veci prezidentkinej žiadosti o anulovanie volebných výsledkov.
V parlamentných voľbách z 26. októbra zvíťazila vládnuca strana Gruzínsky sen s takmer 54 percentami hlasov. Opozícia ani prezidentka výsledky neuznali a aj západné štáty tvrdia, že voľby sprevádzali nezrovnalosti.
Európsky parlament vo štvrtok počas svojho plenárneho zasadnutia v Štrasburgu nezáväzným uznesením odmietol výsledky volieb v Gruzínsku a žiada ich opakovanie v priebehu jedného roka.
Samotný Kobachidze následne oznámil, že Gruzínsko do roku 2028 pozastavuje prístupové rokovania s Európskou úniou. Dodal, že Tbilisi v reakcii na „sériu útokov“ zo strany Bruselu odmieta aj všetky predvstupové fondy z EÚ.
Vo svojom štvrtkovom prejave k poslancom, ktoré predchádzalo samotnému hlasovaniu aj oznámeniu o pozastavení rokovaní, pritom Kobachidze predstavil nový program vládneho kabinetu nazvaný „S pokojom, dôstojnosťou, prosperitou smerom k Európskej únii“.
„Naším cieľom je dosiahnuť členstvo v EÚ do roku 2030,“ povedal. Dodal však, že „je tiež veľmi dôležité, aby EÚ rešpektovala naše národné záujmy a tradičné hodnoty“.
Cieľ stať sa členom EÚ má pritom Gruzínsko zakotvený aj vo svojej ústave, jeho vzťahy s Bruselom sa však za ostatné mesiace výrazne zhoršili, pričom EÚ prístupový proces s Gruzínskom pozastavila. Reagovala tým hlavne na tamojšie prijatie „zákona o zahraničných agentoch“, podobný ruskej legislatíve používanej na umlčanie disentu.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…