„Tieto tragédie sa budú diať aj naďalej, pokiaľ nezastavíme odchody z Líbye,“ povedal grécky minister pre migráciu pre POLITICO po stroskotaní lode, pri ktorej zahynuli stovky ľudí.
Novovymenovaný grécky minister pre migráciu Dimitris Kairidis v rozhovore pre POLITICO vyzval EÚ, aby obnovila operáciu, ktorej cieľom je zastaviť migrantov pred odchodom z Líbye, ktorá je spoločným východiskovým bodom pre žiadateľov o azyl prichádzajúcich do Európy.
Výzva prichádza v čase, keď grécka vláda bojuje proti obvineniam z nedbanlivosti po stroskotaní lode, pri ktorej zahynuli stovky migrantov smerujúcich z Líbye do Európy. Tí, ktorí prežili, tvrdili, že pokus gréckej pobrežnej stráže odtiahnuť plavidlo spôsobil jeho prevrátenie a rôzne mediálne správy ukázali, že loď bola zastavená niekoľko hodín pred zásahom pobrežnej stráže.
“Tieto tragédie sa budú diať aj naďalej, pokiaľ nezastavíme odchody z Líbye a iných miest na lodiach, ktoré nie sú spôsobilé na plavbu,” povedal Kairidis. “Žiaľ, nastanú prípady, kedy bude jednoducho nemožné vždy zachrániť ľudský život.”
Jedným z riešení, ako sa vyhnúť ďalším tragédiám, tvrdí Kairidis, je, aby EÚ obnovila „Operáciu Sophia“, námornú misiu pod vedením EÚ, ktorá má prelomiť pašerácke trasy v Stredozemnom mori, ktorá bola oficiálne odložená v roku 2020.
„Podporujeme spustenie ‚operácie Sophia-plus‘ na prerušenie trás pašovania migrantov z Líbye,“ povedal Kairidis pre POLITICO počas svojej prvej návštevy Bruselu, kde sa stretol s komisárkou EÚ pre vnútorné záležitosti Ylvou Johanssonovou.
“Pravidlá EÚ by sa umiestnili v líbyjských teritoriálnych vodách so súhlasom miestnej vlády, ktorý, dúfam, prijme,” dodal.
EÚ sa nerozhodla, ako by mala reagovať na stroskotanie lode Adriana. Európsky parlament vo štvrtok podporil nezáväznú rezolúciu, v ktorej nalieha na EÚ, aby zaviedla celoeurópsku pátraciu a záchrannú operáciu pre migrantov. Niektorí diplomati sa však obávajú, že by to len podporilo odchod migrantov zo severnej Afriky a podporilo obchodný model pašerákov ľudí.
Johansson odmietla podporiť tento prístup počas stredajšieho napätého vypočutia.
Grécky návrh sa však mierne líši od návrhu Parlamentu. Jeho cieľom by bolo v prvom rade zamedziť vyplávaniu lodí, čím by sa prerušili pašerácke cesty cez Stredozemné more. Kritici však poukazujú na to, že Líbya sa tradične zdráhala nechať plavidlá EÚ vstúpiť do svojich teritoriálnych vôd kvôli takýmto snahám a že jej záchytné strediská porušujú práva migrantov.
Kairidis tiež bránil grécku pobrežnú stráž pred kritikou, že ignorovala viaceré ponuky pomoci od pohraničnej agentúry EÚ Frontex.
Minister poukázal na to, že grécka pobrežná stráž v posledných rokoch zachránila tisíce migrantov, a odložil akýkoľvek rozsudok o jej nedávnych krokoch na prebiehajúce národné vyšetrovanie.
“Ak bude niekto uznaný vinným, bude to mať následky,” povedal. “Ale zatiaľ by sme sa nemali podriaďovať politickému tlaku.”
Kairidis sa postavil proti svedectvám tých, ktorí prežili, obviňujúci grécke úrady z odtiahnutia lode migrantov a v konečnom dôsledku spôsobili jej prevrátenie. Poukázal na to, že tieto vyhlásenia „nie sú jednoznačným dôkazom“ a že plavidlo s vlečnou sieťou nebolo možné odtiahnuť bez súhlasu osôb na palube.
Tragédia zvýšila tlak na šéfa Frontexu Hansa Leijtensa, aby ukončil pôsobenie agentúry v Grécku pre nedostatočnú spoluprácu krajiny.
Kairidis však varoval, že takýto krok by bol „úplne kontraproduktívny“, pretože práca agentúry „je mimoriadne dôležitá pre záchranu ďalších životov“.
Minister osobitne obhajoval grécku vládu pred obvineniami, že k migrácii pristupuje tvrdo na rovnakej úrovni ako maďarskí a poľskí krajne pravicoví lídri Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis, stredopravý konzervatívec, nedávno zvíťazil v opätovných voľbách.
“Mitsotakis nie je Orbán,” povedal Kairidis. „Maďarsko a Poľsko nechcú Frontex a hlasovali proti paktu o migrácii a azyle“ – odkaz na nedávnu dohodu EÚ o prepracovaní spôsobu spracovania a prerozdeľovania migrantov.
“Boli sme nakloneným štátom, ktorý dostal pakt cez čiaru,” dodal.
Kairidis povedal, že krajná pravica a krajná ľavica iba zbrojili na migráciu, aby „zničili politické centrum, ktoré stelesňujú [francúzsky prezident Emmanuel] Macron a Mitsotakis.
GREGORIO SORGI
politico/skspravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…