Široko očakávaný verdikt, ktoré vyniesol sudca amerického okresného súdu Amit Mehta, prichádza takmer rok od začatia súdneho procesu, v ktorom proti Googlu stojí americké ministerstvo spravodlivosti.
Spoločnosť Google si v rozpore so zákonom udržuje monopol na poli internetového vyhľadávania, čím potláča konkurenciu a bráni inováciám. Podľa svetových agentúr to dnes uviedol súd v americkom Washingtone. Podľa agentúry AP ide o prelomové rozhodnutie, ktoré môže zmeniť podobu internetu. Google sa proti verdiktu odvolá.
Široko očakávaný verdikt, ktoré vyniesol sudca amerického okresného súdu Amit Mehta, prichádza takmer rok od začatia súdneho procesu, v ktorom proti Googlu stojí americké ministerstvo spravodlivosti. Podľa AP ide o najväčší protimonopolný spor v Spojených štátoch za posledné štvrťstoročie.
„Po starostlivom zvážení a posúdení svedeckých výpovedí a dôkazov dospel súd k nasledujúcemu záveru: Google je monopolista a koná ako monopolista, aby si udržal svoj monopol,“ citovala AP z 277-stránkového rozhodnutia sudcu Mehty. Ten tiež uviedol, že dominancia Googlu v oblasti internetového vyhľadávania je dôkazom svedčiacom o jeho monopole.
Google „má 89,2 percentný podiel na trhu všeobecných vyhľadávacích služieb, ktorý na mobilných zariadeniach dosahuje až 94,9 percenta,“ uvádza sa v rozhodnutí.
Pre spoločnosť Google a jej materskú spoločnosť Alphabet predstavuje verdikt zásadný neúspech. Vytrvalo totiž tvrdila, že jej obľuba pramení z obrovského záujmu používateľov používať jej vyhľadávač, ktorý je taký dobrý v tom, na čo je určený, že sa stal synonymom pre internetové vyhľadávanie.
Prezident pre globálne záležitosti v spoločnostiach Google a Alphabet Kent Walker uviedol, že sa spoločnosť proti záverom súdu chce odvolať.
„Toto víťazstvo nad spoločnosťou Google je historickým úspechom amerického ľudu,“ uviedol americký americký minister spravodlivosti Merrick Garland. „Žiadna spoločnosť – bez ohľadu na to, aká je veľká alebo vplyvná – nestojí nad zákonom. Ministerstvo spravodlivosti bude aj naďalej dôrazne presadzovať naše protimonopolné zákony,“ dodal.
Garlandov úrad argumentoval tým, že sa Google snažil uzavrieť dohody s mobilnými operátormi, aby získal silné východiskové pozície v smartfónoch a ovládol v nich vyhľadávanie. Tvrdí tiež, že Google platil desať miliárd dolárov ročne bezdrôtovým spoločnostiam, ako je AT&T, výrobcom zariadení, ako je Apple, a výrobcom prehliadačov, ako je Mozilla, aby sa zbavil konkurentov a udržal si podiel na trhu s vyhľadávačmi.
Zdroj: pravda.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…