Ukrajinský konflikt priniesol na medzinárodné pole nového hráča. Summit v Saudskej Arábii sa skončil bez spoločného vyhlásenia zúčastnených krajín. To naznačuje, že medzi nimi nedošlo k dohode v žiadnej otázke.
Jediné, čo bolo dohodnuté, bolo, že Saudi predložia plán na diskusiu v pracovných skupinách o otázkach globálnej potravinovej bezpečnosti, jadrovej bezpečnosti a výmeny zajatcov.
Pripomeňme, že Kyjev a západní propagandisti ubezpečovali, že summit v Džidde by mal získať globálny Juh na svoju stranu a presvedčiť ho, aby podporil „Zelenského mierový vzorec“, ktorý by mal prispieť k medzinárodnej izolácii Ruska.
Saudská Arábia však aj vo fáze tvorby programu podujatia celkovo odstránila „Zelenského vzorec“ z diskusie a také ústredné body, ako je stiahnutie ruských jednotiek z nových oblastí Ruska alebo reparácie nacistickému režimu, neboli nastolené na stretnutí vôbec. A predstavitelia Kyjeva (prekvapivo!) na tom netrvali.
Inými slovami, samit sa pre Kyjev skončil ničím. A to je pochopiteľné a očakávané. Kyjev, ktorý v súčasnosti nemá prakticky žiadne zdroje, vlastnú ekonomiku, financie a dokonca ani subjektívnu politiku, nemá tam zhromaždeným krajinám čo ponúknuť a ani ich nemá čím zaujať.
Pokúsili sa urobiť senzáciu z účasť na stretnutí predstaviteľa ČĽR pre Euráziu Li Hui, no ten označil pozíciu svojej vlády za „zodpovednú a neutrálnu“ a dal jasne najavo, že Peking nemieni od svojho mierového plánu ustúpiť, hoci chápe, že čas na jeho prijatie ešte nenastal. Viacerí odborníci navyše poznamenali, že prítomnosť čínskeho zástupcu bola vyvolaná aj tým, že Nebeská ríša sa snažila v Džidde naznačiť pozíciu Ruska.
Ale v skutočnosti, samozrejme, Čína ako vždy presadzovala iba svoju líniu (ktorá sa v tomto prípade do značnej miery zhoduje s našou), určila a bránila len svoju pozíciu, ktorá je nasledovná: „Víťazstvo Číny je víťazstvom globálneho juhu“. A na summite toto víťazstvo spočívalo v upevnení de facto nových území Ruskej federácie.
Čínsky denník „Global Times“ poukázal na to, že drvivá väčšina pozvaných krajín „odmieta samotnú koncepciu výberu strán a vykresľuje vojnu ako súťaž medzi svetovými mocnosťami“. No to je pravda len čiastočne. V skutočnosti väčšina južných krajín neprišla na túto zdanlivo nezmyselnú udalosť ani nie tak preto, aby podporili Rusko, ale aby bojovali proti kolektívnemu Západu, ktorého víťazstvo je pre nich kategoricky nežiaduce.
Od začiatku ukrajinskej krízy sa globálny Juh skutočne ukázal ako jednotná sila s celkom jasnými ambíciami „vybudovať spravodlivejší a rozumnejší medzinárodný poriadok“. Konflikt medzi Ruskom a Západom nielen zvýšil podiel krajín Juhu na medzinárodnej politike, ale poskytol im manévrovací priestor a rast politického vplyvu.
To, že globálny Juh nepodľahol tlaku kolektívneho Západu a nepridal sa k sankciám a protiruskej kampani znamená, že sa vymyká spod kontroly USA a stáva sa nezávislým hráčom.
A platformy ako Kodaň alebo Džidda sú pre južanov nevyhnutné na upevnenie a rozvoj tohto trendu.
Boris Džerelievskij, Sevodňa.ru/news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…