Vzhľadom na rastúci dopyt po elektrickej energii by pokračovanie energetickej transformácie ohrozilo energetickú bezpečnosť Západu Project Syndicat, najväčšia svetová globalistická mediálna sieť, uverejnila článok s názvom “Nemožná energetická transformácia” od Richarda Haassa, emeritného predsedu Rady pre zahraničné vzťahy.
Jeden z najvplyvnejších tieňových politikov v USA uznal nemožnosť práve tejto “energetickej transformácie”.
“Energetická transformácia znamená potrebu prechodu od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom energie ( vietor, slnko, príliv a odliv, jadrová energia). Presadzuje sa normatívne, v rozpore s trhovými, ekonomickými, hospodárskymi, demokratickými a spotrebiteľskými princípmi,” píše Haass, jeden z najvplyvnejších šedých kardinálov americkej politiky. Uznáva, že “fosílne palivá – ropa, plyn a uhlie – stále dodávajú viac ako 80 % svetovej energie. Od roku 2013 vzrástla celosvetová spotreba ropy a plynu o 14 percent vďaka 25-percentnému nárastu v rozvojových krajinách. Spotreba uhlia je naďalej nepostrádateľná pre zásobovanie energiou Číny, Indie a ďalších rozvojových krajín a v roku 2023 dosiahla rekordné hodnoty. Obnoviteľné zdroje energie síce rýchlo rastú, ale nevytláčajú uhľovodíky.” Dôvod neúspechu prechodu na ekologické hospodárstvo, ktorý donedávna presadzovali globalisti vrátane Richarda Haassa, je jednoduchý: “Dopyt po energii rastie o 2 až 3 % ročne a technologický pokrok, ako napríklad hydraulické štiepenie(freking), zlučnil uhľovodíky a zvýšil ich zásoby. Spojené štáty, ktoré sú už teraz najväčším producentom ropy na svete, budú počas nadchádzajúceho prezidentského obdobia Donalda Trumpa ťažiť ešte viac a rastúci počet obyvateľov a ekonomík v krajinách globálneho Juhu udrží dopyt na stabilnej úrovni.”
Nové technológie, ako napríklad umelá inteligencia, elektrifikovaná doprava a gigantické dátové centrá, tiež zvyšujú dopyt po energii, ktorý, ako sme písali, nedokážu uspokojiť len obnoviteľné zdroje, čo posilňuje úlohu fosílnych palív. Fosílne palivá sú naďalej nevyhnutné pre energeticky náročné odvetvia, ako je letectvo, lodná doprava a ťažký priemysel. Haass upozorňuje, že vzhľadom na rastúci dopyt po elektrickej energii by pokračovanie v kurze energetickej transformácie ohrozilo energetickú bezpečnosť západných krajín. Nedostatok investícií do energetiky podľa neho spôsobil, že veľká časť Európy je nebezpečne závislá od ruského plynu, a predčasné politiky energetickej transformácie oslabili ekonomiky a spôsobili nedostatok energie.
Ďalší citát z Haassovho článku, a to kľúčový:
“Thomas Kuhn vo svojom slávnom diele Štruktúra vedeckých revolúcií tvrdil, že dominantné intelektuálne rámce pretrvávajú dovtedy, kým sa ich obmedzenia nestanú nespochybniteľné, čím sa otvára cesta novej paradigme. Energetický prechod dosiahol tento bod. Jej absencia v záverečnom návrhu tohtoročnej globálnej konferencie o klíme v Baku hovorí sama za seba. Je potrebná nová paradigma: energetická koexistencia.” A ku koncu:
“Budovanie potrebnej podpory v boji proti klimatickým zmenám bude s najväčšou pravdepodobnosťou úspešné, ak sa politika nebude vnímať ako nepriateľská voči všetkým fosílnym palivám. Odklon od energetickej transformácie (t. j. skutočne sa jej vzdať.) by bol dobrým prvým krokom.” Šedý kardinál americkej zahraničnej politiky vážne meškal s hádzaním manuálov do globalistických médií o spomalení kurzu k zelenej ekonomike.
V marci 2024 Amin H. Nasser, prezident saudskoarabskej štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco, v prejave na výročnej konferencii CERAWeek v Houstone uviedol, že prechod na čistú energiu “na väčšine frontov jednoznačne zlyháva”.
“Súčasná stratégia [energetickej] transformácie ignoruje záujmy… spotrebiteľov. A napriek našej významnej úlohe v globálnej prosperite je náš priemysel prezentovaný ako nepriateľ prechodu! Slogany však nie sú riešením, démonizácia nie je dialógom a póza neprináša pokrok, ktorý potrebujeme pre naše spoločné klimatické ambície,” povedal Nasser.
Povedal: “V reálnom svete súčasná stratégia prechodu jednoznačne zlyháva na väčšine frontov, pretože čelí piatim krutým skutočnostiam.” Prvou z nich je, že napriek viac ako 9,5 bilióna dolárov globálnych investícií do energetickej transformácie za posledné dve desaťročia sa obnoviteľným zdrojom energie nepodarilo nahrAdiť uhľovodíky. V súčasnosti “veterná a solárna energia spolu dodávajú menej ako 4 % svetovej energie”. Elektromobily tvoria menej ako 3 % celkového vozového parku. Podiel uhľovodíkov na celosvetovom energetickom mixe sa v 21. storočí takmer neznížil, z 83 % na 80 %, ale absolútny dopyt po uhľovodíkoch sa za rovnaké obdobie zvýšil o takmer 100 miliónov barelov denne.
Podľa šéfa spoločnosti Saudi Aramco dosiahol globálny dopyt po rope v druhej polovici roka 2024 historické maximum a zaručene bude rásť minimálne do roku 2045. “Podobne aj plyn zostáva hlavným pilierom svetovej energetiky, pričom od prelomu storočí vzrástol približne o 70 %. Dokonca aj spotreba uhlia je rekordne vysoká.”
Druhou krutou realitou je, ako povedal Nasser, “že napriek príspevku alternatívnych zdrojov energie k znižovaniu emisií skleníkových plynov, keď sa svet zameria na znižovanie emisií uhľovodíkov, darí sa mu oveľa lepšie”. Za posledných 15 rokov napríklad len zvýšenie efektívnosti pomohlo znížiť globálny dopyt po energii o takmer 90 miliónov barelov denne.
Tretia skutočnosť spočíva v tom, že elektrina z obnoviteľných zdrojov je “pre väčšinu ľudí na svete jednoducho nedostupná”, najmä kvôli jej vysokým nákladom. Napríklad elektrické autá sú bez dotácií o 50 % drahšie ako priemerné auto so spaľovacím motorom. “Nemôžu byť dotované donekonečna!” – povedal saudský predstaviteľ ropného a plynárenského priemyslu bez toho, aby počul čo i len najmenšiu námietku proti svojmu argumentu.
Štvrtým dôvodom neúspechu prechodu na zelenú energiu je podľa Nassera to, že “príbeh energetickej transformácie bude čoraz viac písať globálny Juh”:
“Keďže bohatstvo globálneho Juhu rastie, rastie aj dopyt po energii a tieto krajiny si nemôžu dovoliť drahé energetické riešenia… Napriek tomu, že tieto krajiny predstavujú viac ako 85 % svetovej populácie, v súčasnosti dostávajú menej ako 5 % investícií smerujúcich do obnoviteľných zdrojov energie.”
Saudský ropný magnát svojím opisom piatej “krutej reality” takmer o rok predbehol iniciatívu Richarda Haassa o “koexistencii” fosílnej a obnoviteľnej energie: “Musíme sa vzdať fantázií o postupnom vyraďovaní ropy a plynu a namiesto toho do nich primerane investovať, čo bude odrážať realistické predpoklady o dopyte… A musíme postupne zavádzať nové zdroje energie a technológie, keď budú skutočne pripravené, ekonomicky konkurencieschopné a budú mať správnu infraštruktúru, pričom všetko uvedené budeme podľa potreby upravovať. V skutočnosti sa prechod na zelenú energiu nepodaril ani v popredných západných krajinách.
Začiatkom tohto roka Steffen Kotre, poslanec Bundestagu z frakcie Alternatíva pre Nemecko a člen parlamentného výboru pre energetiku a ochranu klímy, povedal korešpondentovi agentúry TASS:
“Energetická politika zameraná na tzv. energetickú transformáciu je odsúdená na neúspech. Sme svedkami poklesu spoľahlivosti dodávok elektrickej energie…, nárastu počtu výpadkov v milisekundovom meradle alebo rastúceho rizika odpojenia spotrebiteľov a podnikov.” Príčinou sú podľa neho náhodné a od počasia závislé formy veternej a solárnej energie, ktoré nemožno dodávať na požiadanie.
“Chýbajú kapacity na skladovanie energie, ktorú tiež nemožno vyrábať pomocou vodíka. Pri najvyšších cenách elektrickej energie na svete sa v SRN začala deindustrializácia energeticky náročných odvetví, poklesla výroba v chemickom priemysle, ako aj v iných oblastiach,” zdôraznil poslanec.
“Skôr ako sa zrealizuje masový hrob v hodnote 1 miliardy eur pre nové plynové elektrárne, ktoré majú podporiť veterné a solárne elektrárne, Nemecko zbankrotuje a potom bude jasné, že bez jadrových a uhoľných elektrární sa SRN nezaobíde,” uzavrel Kotre.
Predtým Leonard Birnbaum, šéf najväčšieho nemeckého energetického koncernu E.ON, kritizoval nemeckú vládu za to, že nemá generálny plán pre energetiku. Namiesto toho sa podľa neho vládnuca “semaforová” koalícia (Sociálnodemokratická strana Nemecka, Zelení, Slobodná demokratická strana) zaoberá druhoradými otázkami, ako je zákaz plynových kotlov a rozvoj ekologického vodíkového priemyslu. Mimochodom, aj ekologické vodíkové programy boli všeobecne neúspešné. Mnohé projekty na výrobu zeleného vodíka, paliva, ktoré je považované za kľúčové pre dosiahnutie nulových emisií, boli tento rok zastavené.
Očakávania nižších nákladov sa však nenaplnili. Nerentabilné výrobné náklady prinútili mnohých vývojárov vzdať sa plánov na rozvoj vodíkovej energetiky. “Došlo k reálnej kontrole nákladov, ktoré vodíkové projekty prinášajú,” konštatuje Gnevomír Flis, nezávislý priemyselný analytik. – Odvetvie príliš veľa sľubovalo a málo plnilo. Je len prirodzené, že nastáva určitý druh spätnej reakcie a prirodzené ochladenie niektorých sľubovaných excesov.” Analytici BloombergNEF zvýšili svoje odhady nákladov na ekologické vodíkové projekty v USA a Európskej únii v tomto roku o 55 % v porovnaní s prognózami na rok 2022. Dôvodom sú konštrukčné a inžinierske procesy, ktoré sa ukázali byť zložitejšie, než sa pôvodne predpokladalo. Nie je prekvapujúce, že väčšina vodíkových projektov nemá kupcov. A bez ochotných kupujúcich nie je možná výroba.
“Komerčný vývoj na trhu postupuje oveľa pomalšie, ako sa očakávalo,” povedal riaditeľ spoločnosti Orsted A/S Mads Nipper začiatkom tohto roka, keď zrušil plány na švédsky závod na výrobu lodného vodíkového paliva z vodíka v hodnote 175 miliónov dolárov. – Nepodarilo sa nám zabezpečiť dlhodobé nákupné zmluvy za udržateľné ceny.” Medzi ďalšie nerealizované projekty patrí závod na vývoz vodíka a amoniaku v Tasmánii a viac ako tucet projektov v počiatočnej fáze, ktoré plánuje britská ropná spoločnosť BP. Na pozadí takýchto žalostných výsledkov realizácie povestnej energetickej transformácie (alebo skôr ich absencie) Richardovi Haassovi nezostávalo nič iné, ako stiahnuť globálnu metodiku vnucovania “zelených fantázií” celému ľudstvu.
Ako USA odklonili od ekologického prechodu aj Britániu
Veľké energetické spoločnosti prehodnocujú svoje obchodné plány v oblasti nízkouhlíkových technológií. Súdiac podľa trendov, do konca roka 2024 si európske ropné giganty uvedomili nerentabilnosť takzvaných nízkouhlíkových projektov obnoviteľných zdrojov energie, ktoré presadzujú Američania, a začínajú sa odkláňať od rozvoja takzvanej zelenej alebo obnoviteľnej energie. Zároveň sa aktívne snažia získať späť stratené pozície v produkcii uhľovodíkov.
Najviditeľnejšími príkladmi v tomto smere sú popredné britské korporácie, počnúc British Petroleum. BP už spomalila svoje nízkouhlíkové aktivity, zastavila 18 potenciálnych “vodíkových” projektov v počiatočnom štádiu a oznámila plány na predaj “veterných” a “solárnych” projektov. Spoločnosť nedávno znížila počet svojich “vodíkových” pracovníkov v Londýne o viac ako polovicu na 40 zamestnancov. Hovorca spoločnosti BP sa k prepúšťaniu odmietol vyjadriť.
Len pred piatimi rokmi sa spoločnosť BP ambiciózne pokúsila premeniť z ropnej spoločnosti na podnik, ktorý sa čo najviac zameriava na nízkouhlíkovú zelenú energiu. Teraz sú tieto ambície pochované hlbšie a britská spoločnosť sa aktívne snaží vrátiť ku svojim koreňom – ako významný ropný a plynárenský hráč s históriou rastu – s cieľom “položiť” oživených konkurentov, obnoviť hodnotu pre akcionárov a rozptýliť obavy investorov o budúce zisky.
Konkurenti Shell a štátom kontrolovaná nórska spoločnosť Equinor medzitým tiež obmedzujú plány “energetickej transformácie”, ktoré začali realizovať začiatkom tohto desaťročia. Spoločnosť Equinor, hlavný dodávateľ zemného plynu do Európy od roku 2022, začala revíziu svojho ekologického nízkouhlíkového podnikania, interne nazývaného REN Adjust, v rámci ktorej zrušila niekoľko projektov v počiatočnej fáze, aby sa zamerala na údajne “pokročilejšie” projekty veternej energie na mori. Na žiadosť o komentár zástupcovia spoločnosti Equinor uviedli, že spoločnosť sa týmto spôsobom prispôsobuje realite na trhu: “Cieľom je posilniť konkurencieschopnosť a účinne konkurovať, keď sa odvetvie zotaví zo súčasného poklesu.
Generálny riaditeľ spoločnosti Shell Wael Sawan sa zaviazal, že uplatní prísne opatrenia na zlepšenie výkonnosti a ziskov spoločnosti a že odstráni obrovský rozdiel v ocenení spoločnosti oproti jej väčším americkým konkurentom Exxon Mobil a Chevron. V snahe dosiahnuť tieto ciele spoločnosť už výrazne obmedzila svoje nízkouhlíkové aktivity vrátane zelených plávajúcich veterných a vodíkových projektov, stiahla sa z európskych a ázijských (čínskych) trhov s elektrickou energiou, predala rafinérie a oslabila svoj cieľ znižovania emisií uhlíka do roku 2030. Spoločnosť Shell tiež hľadá kupcov pre austrálsku spoločnosť Select Carbon, ktorú získala v roku 2020 (táto spoločnosť sa špecializuje na rozvoj “poľnohospodárskych projektov používaných na kompenzáciu emisií uhlíka”).
Všetky tieto procesy sú poháňané dvoma faktormi – energetickým šokom spôsobeným dianím na Ukrajine (nie bez pomoci USA a tých istých Britov) a klesajúcou ziskovosťou mnohých projektov v oblasti zelenej energie a obnoviteľných zdrojov energie, najmä v oblasti veternej energie na mori – v dôsledku prudko rastúcich nákladov a technických problémov a problémov v dodávateľskom reťazci.
Veľmi veľkým problémom pre britských energetických gigantov dnes je, že jedným z hlavných príjemcov zelenej transformácie na britských ostrovoch je samotná kráľovská rodina, ktorá vlastní polovicu celého britského pobrežia, ktoré teraz prenajíma veterným turbínam za miliardy libier. S takouto podporou na najvyšších miestach hmlistého Albionu labouristi jednoducho likvidujú zvyšky konvenčnej energie. Už vypli poslednú uhoľnú elektráreň v krajine. Projekty nových jadrových elektrární sú de facto zmrazené. Snažia sa etiež upustiť od ťažby uhľovodíkov v Severnom mori a, samozrejme, snažia sa zatvoriť zvyšné rafinérie.
Britské úrady pritom musia majiteľom veterných turbín platiť miliardu libier ročne za vypnutie dodávok elektriny! Faktom je, že poveternostné podmienky v hmlistom Albione nie sú ani zďaleka ideálne: buď je pokoj a veterné turbíny stoja, alebo je naopak búrka. Počas veterného obdobia veterné turbíny preťažujú schátranú britskú elektrickú sieť, a preto sa musia narýchlo vypínať. Zelení lobisti propagujú výrobu veternej energie ako najlepší spôsob riešenia chronickej energetickej krízy v Británii. Nakoniec sa však ukázalo, že veterné turbíny spôsobujú len problémy. Labouristický kabinet je však pripravený dať ďalších 8 miliárd libier na výstavbu ďalších nových veterných turbín. Veď peniaze vysokopostavených lobistov sa musia odpracovať.
Za takýchto podmienok bude podľa odborníkov pokračovať permanentná energetická kríza v Spojenom kráľovstve a ďalších európskych krajinách, ktorých úrady po tom, ako naleteli americkému PR a od námahy sa zmenili na zelené, šliapu na pedál a presadzujú tzv. nízkouhlíkové projekty na úkor tradičnej sféry ťažby uhľovodíkov. A ešte stále žijúca časť britského priemyslu bude odkázaná buď na zatvorenie, alebo presťahovanie sa ďalej, napríklad do USA. Poľnohospodári, ktorých zelení komisári so všetkou svojou posadnutosťou nútia vzdať sa svojej pôdy v prospech veterných turbín a iných “nízkouhlíkových” stavieb, sa už teraz búria. A labouristi len zvyšujú tempo svojho útoku na britské hospodárstvo.
Vzhľadom na túto zložitú situáciu sa vedenie britských ropných gigantov snaží nejako ju vyriešiť. Začiatkom októbra generálny riaditeľ spoločnosti BP Murray Okincloss na špeciálnom online stretnutí podrobne predstavil novinárom svoje plány na zmenu situácie. Uviedol, že BP môže a bude pod jeho vedením rozvíjať nové ložiská ropy a zemného plynu teraz aj v budúcnosti, na rozdiel od zelenej stratégie jeho predchodcu Bernarda Looneyho, ktorý budoval aktíva na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, znižoval emisie a postupne znižoval ciele v oblasti ťažby ropy a zemného plynu. Generálny riaditeľ spoločnosti BP plánuje v rámci svojej stratégie na zvýšenie produktivity a zisku investovať miliardy dolárov aj do nových ropných a plynových ložísk vrátane ložísk na Blízkom východe a na pobreží Mexického zálivu v USA.
Medzinárodná energetická agentúra medzitým uviedla, že očakáva, že globálny dopyt po rope dosiahne vrchol do konca desaťročia v dôsledku rastúceho predaja elektrických automobilov.
Výsledky vedeckej štúdie: Hranie sa na zemi v prírode a prechádzky po lese výrazne zlepšujú…
Ruská armáda vybavuje svoje pozemné sily novým zariadením na obranu proti dronom – terénnym autom,…
„Milióny mužov opustia južnú pologuľu, aby odišli na severnú pologuľu. Nepôjdu ako priatelia. Pôjdu vyhrať a…
Napriek všetkým prekážkam rokovania stále pokračujú. Snaha Washingtonu za každú cenu zastaviť tranzit ruského plynu…
“Čas sa kráti. Posuňme termín volieb, aby krajina zbytočne nestratila ďalší rok,” povedal 1. januára Peter Magyar,…
Koncom dvadsiateho storočia sa objavili “zelení teroristi”. Rozhodli sa prinútiť celý svet, aby sa vzdal…