George Friedman, ktorý je zakladateľom a šéfom poprednej americkej súkromnej konzultačnej spravodajskej agentúry Stratfor (Strategic Forecasting), sa vo februári zúčastnil diskusie na tému vznikajúcej krízy v Európe. Diskusiu organizovala organizácia The Chicago Council on Global Affairs.
Po svojom úvodnom približne 40 minútovom prejave reagoval v diskusii aj na množstvo otázok z publika. Pri otázke čo by robil, keby bol Ukrajinec okrem iného povedal (46:04): “Čo robiť, ak ste Ukrajinec? Samozrejme sa obrátite na jedinú krajinu, ktorá vám pomôže, čo sú Spojené štáty. Minulý týždeň, 10 dni dozadu generál Hodges, veliteľ US Army v Európe navštívil Ukrajinu a oznámil, že spojenecký školitelia teraz prídu oficiálne, nie len neoficiálne. Dokonca pripol vyznamenania ukrajinským vojakom, čo je v rozpore s vojenským protokolom, keďže medaily sa cudzincom nedávajú.
Ale on im ich dal. Preukazujúc tak, že toto je jeho armáda. Potom odišiel a v Pobaltí oznámil, že USA budú premiestňovať výzbroj, delostrelectvo a ostatné vybavenie do Pobaltia, Poľska, Rumunska a Bulharska. Čo je veľmi zaujímavý bod. USA včera oznámili, že budú dodávať zbrane, dnes večer to samozrejme odmietli, ale napriek tomu budú, zbrane poputujú. V tomto všetkom postupovali USA mimo rámcov NATO, pretože NATO potrebuje 100% hlasov a akákoľvek krajina môže vetovať čokoľvek. A Turecko to bude vetovať len tak pre “zábavu”. Podstata je v tom, že USA sú pripravené vytvoriť sanitarny koridor okolo Ruska. Rusko to vie a verí, že USA chcú Ruskú federáciu zlomiť. Myslím si, ako povedal Peter Lory “Nechceme vás zabiť, my vás chceme len tak trošku zraniť.” Inak povedané, sme späť v starej hre a ak sa opýtate Poliaka, Maďara, alebo Rumuna zistíte, že žijú v absolútne odlišnom svete ako Nemci a prípadne v úplne inom ako žijú Španieli. Čiže v Európe nie je žiadna rovnosť. Každopádne keby som ja bol Ukrajincom, určite by som urobil presne to čo robia oni. Vtiahol by som do hry Američanov.”
V reakcii na jednu z otázok diskusie, ktorá pojednávala o hrozbe islámskeho extrémizmu pre USA uviedol (53:33): “Islamský extrémizmus je pre USA problém, no nie je existenčnou hrozbou. Je potrebné sa s tým vysporiadať, avšak treba sa mu venovať úmerne jeho vážnosti. Máme aj ďalšie zahraničné záujmy. Hlavným záujmom USA, pre ktorý sme storočie viedli vojny, prvú, druhú aj studenú vojnu, je vzťah medzi Nemeckom a Ruskom. Pretože ich zjednotenie je pre nás jedinou hrozbou. A preto sa musíme ubezpečiť, že takéto zjednotenie nenastane.”
Na otázku ohľadne praktickosti pokračovania posúvania hraníc amerického impéria za hranice oblastí s vnútornými problémami Friedman reagoval slovami (59:11) “USA majú fundamentálny záujem na kontrole všetkých oceánov sveta. Žiadna sila to doposiaľ nedokázala. Vďaka tomu môžeme napádať ľudí, kým oni nás nemôžu, je to krásna vec. Zachovanie kontroly nad morami a veesmírom je základom našej sily. Najlepšou cestou ako poraziť nepriateľskú flotilu je zabránenie jej vzniku. Briti zabezpečili, že žiadna európska sila nebude môcť vytvoriť flotilu, tým že primäli Európanov útočiť na seba navzájom. Odporúčal by som viesť takú politiku, akú viedol Ronald Regan proti Iránu a Iraku.
Sponzoroval obe strany a zabezpečil, že pôjdu proti sebe a nie proti nám. Bolo to cynické, určite to nebolo morálne, ale fungovalo to. A toto je podstata. USA nemôžu okupovať Euroáziu. V momente keď vstúpime na pevninu zistíme, že sme demograficky totálne prečíslení. Môžeme poraziť armádu, no nemôžeme okupovať Irak. Predstava, že by 130 tisíc ľudí okupovalo krajinu, ktorá má 25 miliónov ľudí je nemysliteľná. Napríklad pomer policajtov a občanov v New Yorku bol väčší, než koľko sme umiestnili v Iraku. Čiže my nemáme schopnosť prejsť skrz, avšak máme schopnosti podporovať viacero súperiacich síl tak, aby koncentrovali politickú podporu na seba, nejakú ekonomickú podporu, vojenskú podporu, poradcov a v extrémnom prípade to čo sme urobili v Japonsku, vo vietnaame, v Iraku a v Aftganistane.
Rušívé útoky. Rušivý útok nemá za úlohu poraziť nepriateľa, ale vyviesť ho z rovnováhy. To čo sa nám podarilo v každej z týchto krajín. Napríklad v Afganistane sme narušili rovnováhu Al Kajdy. Problém, s ktorým sme sa stretli, pretože sme boli mladí a sprostí bol v tom, že sme ich vyviedli z rovnováhy a namiesto toho, aby sme si povedali “Ok. Dobrá práca, poďme domov” sme si povedali “To bolo jednoduché, čo keby sme tu rovno založili demokraciu”. Toto bol ten dementný moment. Vyplýva z toho, že USA nemôžu neustále z asahovať naprieč celou Euroáziou. Musia zasahovať selektívna a len zuriedka. Čiže nemôžeme neuvážene hneď ako prvý krok posielať amerických vojakov. A ak pošleme amerických vojakov, musíme skutočne pochopiť misiu, zaoberať sa len ňou a nevymýšľať hneď rôzne psychotické fantázie. Takže dúfam, že sme sa už poučili. Deťom chvíľu trvá, kým pochopia učivo.”
Celý záznam z prejavu, aj následnej diskusie (v angličtine) je vo videu na začiatku článku
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…