svet

Genocida se stupňuje: za dva týdny bylo donuceno téměř milion lidí opustit Rafáh

 Izraelská armáda odhaduje, že z celého Rafáhu se za poslední dva týdny evakuovalo přibližně 950.000 Palestinců, zatímco její jednotky operují pouze ve východní části tohoto města na jihu Pásma Gazy při hranicích s Egyptem. Zhruba 300.000 až 400.000 civilistů ve městě zůstává, hlavně v oblasti u pobřeží a v některých čtvrtích v centru.

Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel (ToI) s odvoláním na armádní informace.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Za více než sedm měsíců války, kterou Izrael v Pásmu Gazy vede proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za jeho teroristický útok ze 7. října, do Rafáhu uprchl více než milion Palestinců. Armáda před dvěma týdny vyzvala k odchodu civilisty z východní části města, než v této oblasti zahájila pozemní akce. Tato evakuační zóna se nicméně týkala jen asi 150.000 lidí, což podle armády znamená, že další stovky tisíc civilistů raději samy opustily i ostatní části města, kam vojáci dosud nevkročili.

Palestinští civilisté se nyní koncentrují převážně v pobřežní oblasti Mavásí severně od Rafáhu, kterou armáda označuje za “humanitární zónu”, a ve střední části pásma v místech, kde izraelské pozemní síly dosud neoperovaly. Významný podíl civilního obyvatelstva se podle armády soustředí také v pobřežní části Rafáhu a v některých oblastech na severu Pásma Gazy.

Šéf Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) Philippe Lazzarini o víkendu uvedl, že operace izraelské armády v Rafáhu za necelé dva týdny “donutily k útěku” zhruba 800.000 lidí. Ti přitom podle něj už nemají kam jít, v Pásmu Gazy žádné “bezpečné ani humanitární zóny” nejsou a místa, kam lidé odcházejí, jsou přeplněná, bez dodávek vody a bez základních hygienických zařízení.

Izraelská armáda podle ToI naopak tvrdí, že se poučila z minulých zkušeností. Humanitární zóna Mavásí byla podle ní rozšířena tak, aby pojala více civilistů, Palestinci opravili poškozené vodovodní potrubí, do oblasti byly přesunuty polní nemocnice a soustřeďují se tam také dodávky humanitární pomoci.

Armáda má za to, že spolu s civilním obyvatelstvem uprchli do humanitární zóny někteří příslušníci Hamásu a dalších radikálně islamistických skupin, protože Izrael v této oblasti nezavedl kontrolní stanoviště. Mnoho ozbrojenců nicméně v Rafáhu zůstalo, aby bojovali proti izraelské armádě.

Izrael považuje Rafáh za poslední významnou baštu Hamásu a tvrdí, že bez jejího dobytí nemůže válku vyhrát. V Rafáhu se podle armády skrývají čtyři prapory Hamásu a město je prý také jedním z posledních míst, kde má hnutí velké sklady raket, které odpaluje na území Izraele. Další dva prapory Hamásu podle armády zůstávají ve střední Gaze, v uprchlických táborech Nusajrát a Dajr Balah.

Izraelská armáda podle ToI uvedla, že její jednotky zatím nepostoupily dále než do Brazilské čtvrti ve východním Rafáhu. Armáda si také stále udržuje kontrolu nad hraničním přechodem Rafáh na hranici s Egyptem a současně probíhají operace podél takzvaného Filadelfského koridoru, což je hraniční pásmo mezi Egyptem a Pásmem Gazy.

Izrael zahájil válku v Pásmu Gazy v reakci na přeshraniční útok Hamásu ze 7. října, při němž zahynulo přibližně 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších 253 bylo zajato jako rukojmí. Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka z nich výměnou za palestinské vězně. V zajetí zůstává údajně zhruba 125 rukojmích, ne všichni jsou ale naživu. Válka si podle úřadů ovládaných Hamásem od října vyžádala životy nejméně 35.500 Palestinců, z nichž nejméně polovinu tvoří ženy a děti, a téměř 80.000 dalších utrpělo zranění. Boje také v Pásmu Gazy způsobily humanitární krizi, která podle představitelů OSN vyhnala z domovů zhruba 80 procent obyvatelstva a stovky tisíc lidí přivedla na pokraj hladomoru.

/ ceskenoviny.cz /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Národný konzervativizmus desí politické elity Európy

V poslednom období sa v európskej politike čoraz výraznejšie prejavuje fenomén národného konzervativizmu. Tento politický…

1 hodinu ago

Terorista s kušou strieľal na izraelskom veľvyslanectve v Belehrade. Zranený žandár ho zastrelil

V Srbsku bol vyhlásený červený stupeň ohrozenia – jednotky Ministerstva vnútra aktívne hliadkujú v mestách…

1 hodinu ago

O realite hybridnej vojny. Západ sa netají tým, že si osvojuje taktiku teroru

Predvčerom ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na tlačovú službu Záporožskej jadrovej elektrárne informovali, že…

1 hodinu ago

Vo zvyšku Európy v týchto týždňoch Slovensko znamená najmä – Fico!

Všímajú si to napríklad tí, ktorí už vycestovali na skoršiu letnú dovolenku. Zvlášť vo východoeurópskych…

3 hodiny ago

Raši: Najväčší papalášizmus som našiel na 26. poschodí v kancelárii po Veronike Remišovej

Richard Raši sa vyjadril k svojmu rezortu – MIRRI SR, ale aj k aktuálnemu politickému…

3 hodiny ago

Koniec sna o EÚ: Odpútanie sa od reality. Americká vojna proti Európe

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu sú jasným znakom toho, že sen o EÚ sa blíži…

3 hodiny ago