Pomocou genetického inžinierstva vedci izolujú gén organizmu a „vložia“ ho do DNA iných rastlín alebo zvierat, aby zmenili vlastnosti alebo parametre týchto zvierat. Stávajú sa odolnými voči pesticídom, mrazu, suchu, radiácii atď.
Vyzerá to ako dobrý nápad. Ale metódy zavádzania génov sú stále veľmi nedokonalé. Vedci z celého sveta opakovane uviedli, že rastliny získané pomocou týchto metód genetického inžinierstva možno použiť iba na experimenty a nie na masové použitie.
Rozsiahle rozšírenie geneticky modifikovaných organizmov v Slovanských krajinách, ktorých nebezpečenstvo dokázali vedci z celého sveta, vedie k neplodnosti , nárastu onkologických ochorení, genetických deformácií, alergických reakcií, k zvýšeniu úmrtnosti ľudí a zvierat, prudké zníženie biologickej diverzity a zhoršovanie životného prostredia. Chemické koncerny ich založili ako prvé, aby generovali zisky a zvyšovali odolnosť voči pesticídom, ktoré sami vyrábali.
Pre informáciu: pesticídy sú jedy , ktoré otravujú cieľové organizmy, alebo sterilizátory, ktoré spôsobujú neplodnosť. Patria sem herbicídy, insekticídy, fungicídy a zoocídy. Najčastejšie ide o geneticky modifikované plodiny, ktoré sú odolné voči herbicídom – roundup a glufosinate.
Roundup, dokonca aj v najmenšom množstve, vedie k smrti embryonálnych buniek, buniek pupočníkovej krvi a ľudskej placenty, čo spúšťa programovanú bunkovú smrť;
Glufosinát spôsobil u pokusných zvierat predčasný pôrod, vnútromaternicovú smrť a spontánny potrat. Japonské štúdie ukázali, že má negatívny vplyv na mozog, spôsobuje oneskorenie vo vývoji a činnosti ľudského mozgu.
Vedci opakovane hovorili o nepredvídateľnosti ich konania a nebezpečenstve. V roku 2000 vyšlo vyhlásenie vedcov o nebezpečenstvách genetického inžinierstva.
Experimentálne štúdie preukázali patologické zmeny v orgánoch zvierat a ich potomkov pri pridávaní rôznych geneticky modifikovaných plodín do krmiva. Patologické zmeny vo vnútorných orgánoch laboratórnych zvierat teda výskumníci identifikovali, keď boli do krmiva pridané zemiaky, sója, hrach a kukurica. Štúdie boli publikované, ale stále existuje viac nepublikovaných prác.
Objavili sa správy, že pridanie geneticky modifikovaných paradajok do krmiva spôsobilo smrť niektorých laboratórnych potkanov a pridanie takejto kukurice do krmiva myší viedlo k 100% úmrtnosti ich mláďat .
Test vplyvu najbežnejšej geneticky modifikovanej sóje na potomstvo laboratórnych potkanov, ktorý uskutočnil autor a ďalší vedci, ukázal zvýšenú úmrtnosť mláďat potkanov prvej generácie, nevyvinutie mláďat potkanov, ktoré prežili, patologické zmeny vnútorných orgánov a absencia druhej generácie. Šírenie takýchto útvarov vedie k rýchlemu zníženiu biologickej diverzity vrátane prospešných baktérií, ktoré sú dôležité pre našu biosféru.
Napríklad miznutie pôdnych baktérií je príčinou degradácie pôdy, hnilobných baktérií – vedie k tomu, že sa mŕtvoly nerozkladajú, ľadotvorných baktérií – k prudkému poklesu zrážok. Nie je ťažké uhádnuť, k čomu môže zmiznutie živých organizmov viesť – k prudkému zhoršeniu stavu životného prostredia, klimatickým zmenám a rýchlemu a nezvratnému zničeniu biosféry.
V snahe chrániť sa pred geneticky modifikovanými plodinami mnohé krajiny zaviedli označovanie produktov obsahujúcich ich zložky alebo začali predávať takéto produkty za veľmi nízku cenu a niektoré krajiny sa vydali cestou úplnej eliminácie takýchto plodín a produktov.
Nedávno bola v Európskej únii zverejnená správa, ktorá zistila, že transgénne plodiny už desať rokov nepriniesli žiadne výhody: nezvýšili zisky farmárov vo väčšine krajín sveta, nezlepšili spotrebiteľskú kvalitu produktov a nikoho nezachránili od hladu. Používanie týchto plodín len zvýšilo používanie herbicídov a pesticídov.
Tieto kultúry neprospievali životnému prostrediu, ale naopak mimoriadne negatívne vplývali na prírodu. Okrem toho samotné geneticky modifikované rastliny sú mimoriadne nestabilné v mnohých vlastnostiach a môžu mať negatívny vplyv na zdravie ľudí a zvierat.
Geneticky modifikované produkty sa na našom trhu objavili v 90. rokoch, povolených odrôd je síce málo, no pridávajú sa do mnohých produktov, ich zložky sa nachádzajú v pekárenských výrobkoch, v mäse a mliečnych výrobkoch. Najmä pre tých najmenších je ich v detskej výžive veľa . Najbežnejšou prísadou je GM sója odolná voči herbicídu Roundup, ktorý v našich experimentoch viedol k úhynu potomstva a neplodnosti…
Autor neznámy
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…