Turecký prezident zlomil po vraždení Palestínčanov nad izraelským premiérom palicu a odmieta s ním viac hovoriť. Netanjahu už nie je niekto, s kým sa môžeme rozprávať. Vymazali sme ho a vyhodili,“ povedal Erdogan novinárom v lietadle na ceste zo summitu v Kazachstane.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uviedol, že už ďalej nemôže hovoriť s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Vyjadril sa tak v čase prebiehajúceho konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, počas ktorého čelí pásmo Gazy masívnemu bombardovaniu. Informovala o tom v sobotu (4.11.) agentúra AP s odvolaním na turecké médiá.
„Netanjahu už nie je niekto, s kým sa môžeme rozprávať. Vymazali sme ho a vyhodili,“ povedal Erdogan novinárom v lietadle na ceste zo summitu v Kazachstane.
Dodal, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan bude naďalej hovoriť s „izraelskou stranou“, ako aj Hamasom a ďalšími palestínskymi skupinami.
Erdogan je silným podporovateľom Palestínčanov a kritizuje vojenskú operáciu Izraela v pásme Gazy, ktorú izraelská armáda spustila v reakcii na útok Hamasu zo 7. októbra.
Turecký líder vo vyjadreniach, ktoré zverejnila turecká štátna tlačová agentúra Anadolu a ďalšie médiá, zopakoval možnosť, že by Turecko mohlo byť garantom akejkoľvek budúcej dlhodobej mierovej dohody medzi Izraelom a Palestínčanmi.
„Ak Grécko môže byť ručiteľskou krajinou, Anglicko môže byť ručiteľskou krajinou a Turecko je ručiteľskou krajinou na Cypre, prečo by podobná štruktúra nemohla existovať v Gaze?“ povedal Erdogan s odkazom na zmluvu z roku 1960 medzi Nikóziou, Ankarou, Aténami a Londýnom. Ankara podľa jeho slov „preberá iniciatívy a vyvíja plán“ na nájdenie mieru.
Turecký prezident zároveň kritizoval medzinárodnú podporu pre Izrael, keď povedal, že „celý Západ a najmä Amerika je na strane Izraela“ a že ľudia by nemali očakávať férový postoj Európskej únie voči Gaze.
Generálny tajomník OSN António Guterres a šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjadrili znepokojenie v spojitosti s piatkovým útokom Izraela na konvoj sanitiek v Gaze. Ten si vyžiadal najmenej 15 obetí na životoch. Informuje o tom agentúra AFP.
Generálny tajomník OSN vo vyhlásení vyjadril zdesenie. Dodal, že smrtiace boje sa musia skončiť.
Tedros na sociálnej sieti X uviedol, že útok na sanitky prevážajúce pacientov ním totálne otriasol.„Opätovne pripomíname, že pacienti, zdravotníci, (zdravotnícke) zariadenia a sanitky musia byť vo všetkých prípadoch chránení,“ napísal.
Ministerstvo zdravotníctva v pásme Gazy ovládané militantným hnutím Hamas vyhlásilo, že Izrael v piatok zasiahol konvoj sanitiek so zranenými v blízkosti nemocnice Šifá, ktorá je najväčšou v tejto palestínskej enkláve. Izraelská armáda neskôr tento útok potvrdila.
Palestínsky Červený polmesiac uviedol, že pri útoku prišlo o život 15 osôb a 60 ďalších utrpelo zranenia. Ministerstvo zdravotníctva v pásme Gazy predtým hlásilo rovnaké počty, píše AFP. Novinár tejto agentúry, ktorý sa nachádza na mieste, v okolí poškodených sanitiek spozoroval viacero tiel.
Izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že jedno jej lietadlo zasiahlo sanitku, ktorú „používala teroristická bunka Hamasu v tesnej blízkosti pozície izraelských síl v bojovej zóne“.
Palestínsky Červený polmesiac informoval o zásahu ďalšej sanitky patriacej ministerstvu zdravotníctva. Hnutie Hamas poprelo, že sa vo vozidlách nachádzali jeho bojovníci, píše AFP.
Nemocnica Šifá je hlavným úkrytom pre ľudí utekajúcich pred izraelským bombardovaním. Izraelská armáda tvrdí, že Hamas pod ňou vybudoval podzemné bunkre. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že nemocnica je mimoriadne preplnená.
Konflikt medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas vypukol 7. októbra po koordinovaných útokoch Hamasu na izraelské územie, ktoré si vyžiadali 1400 obetí. Izraelská armáda reagovala odvetnými náletmi na pásmo Gazy, pri ktorých podľa tamojších úradov dosiaľ zahynulo viac ako 9200 ľudí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v piatok (3. 11.) povedal, že dočasné prímerie v pásme Gazy nie je možné, kým palestínske militantné hnutie Hamas neprepustí všetkých zadržiavaných rukojemníkov. Netanjahu zároveň prisľúbil, že Izrael bude až dovtedy v Gaze pokračovať vo svojej vojenskej ofenzíve. Informuje o tom správa agentúry AP.
Netanjahu sa takto vyjadril krátko po stretnutí s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom. Šéf diplomacie USA pricestoval v piatok do Izraela, ktorý vyzval na prestávku v ofenzíve v pásme Gazy s cieľom zabezpečiť v tejto palestínskej enkláve lepšie humanitárne podmienky. Na Izrael taktiež naliehal, aby urobil viac pre ochranu civilistov pred svojimi útokmi.
Netanjahu v piatkovom vyhlásení pre médiá uviedol, že Izrael pokračuje v bojoch v Gaze „s vypätím všetkých síl“. Odmieta dočasné prímerie, ktoré by nezahŕňalo návrat rukojemníkov zajatých Hamasom na území Izraela pri jeho bezprecedentných útokoch zo 7. októbra.
Militanti z Hamasu vtrhli 7. októbra na územie Izraela, kde zajali približne 240 rukojemníkov a zabili vyše 1400 ľudí, prevažne civilistov. Ich útoky vyvolali odvetnú reakciu Izraela, pri ktorého úderoch prišlo v pásme Gazy podľa tamojších úradov o život už vyše 9000 ľudí.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…