Situácia na severe čiastočne uznaného Kosova zostáva napätá. Protesty srbského obyvateľstva samozvanej republiky pokračujú v súvislosti s pokusom kosovských albánskych bezpečnostných síl o násilné prepadnutie obcí Leposavić, Zubin Potok a Zvecan.
Do spomínanej konfrontácie zasa „zasiahli“ vojenské KFOR, ktoré sa nachádzajú v Kosove pod záštitou NATO a sú zodpovedné za udržiavanie stability v samozvanej republike. Už skôr sa uvádzalo, že počas stretov bolo zranených asi 30 predstaviteľov misie z rôznych krajín.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v tejto súvislosti na dnešnom stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO v Osle oznámil, že do Kosova bolo vyslaných 700 vojenských posíl. Okrem toho už skôr uviedol, že okrem zámeru vyslať posily, aby KFOR mohol plniť svoje poslanie, Severoatlantická aliancia pripraví ďalší záložný prápor, ktorý môže byť dodatočne vyslaný do regiónu v prípade ďalšej eskalácie situáciu.
Stoltenberg medzitým zdôraznil, že vyslanie ďalších síl NATO do Kosova neznamená, že aliancia odmietne mierové urovnanie. Organizácia podľa neho stále stojí o rokovania medzi Belehradom a Prištinou pod záštitou EÚ.
Pripomeňme, že za diplomatické riešenie situácie je aj srbský prezident Aleksandar Vučić. Ministerstvo obrany krajiny zároveň uviedlo, že armáda nezostane bokom, ak v Kosove dôjde k násiliu voči etnickým Srbom.
topwar.ru
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…