Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka podal dňa 23.03.2021 na Ústavný súd Slovenskej republiky návrh na začatie konania o súlade uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 160 zo 17.03.2021, zverejneného pod č. 104/2021 Z. z., s Ústavou Slovenskej republiky, ktorým vláda opakovane predĺžila núdzový stav do 28. apríla 2021, v časti týkajúcej sa opatrení podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorými sa obmedzuje sloboda pohybu a pobytu. Viac… (úplné znenie podania)
Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka podal dňa 23.03.2021 na Ústavný súd Slovenskej republiky návrh na začatie konania o súlade uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 160 zo 17.03.2021, zverejneného pod č. 104/2021 Z. z., s Ústavou Slovenskej republiky, ktorým vláda opakovane predĺžila núdzový stav do 28. apríla 2021, v časti týkajúcej sa opatrení podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorými sa obmedzuje sloboda pohybu a pobytu.
Generálny prokurátor považuje za potrebné podrobiť napadnuté časti uznesenia vlády testu proporcionality, teda zisteniu, či obmedzenia základných práv a slobôd – práva na nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, práva na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života, práva na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe a práva na slobodu pohybu a pobytu, ktoré sú obmedzené zákazom vychádzania v prípade nepreukázania sa negatívnym výsledkom antigénového testu na ochorenie COVID-19, sú primerané účelu, ktorý sa má dosiahnuť ich obmedzením a či sankciami vynucovanú účasť na plošnom testovaní možno považovať za primerané obmedzenie základných práv a slobôd vo vzťahu k sledovanému cieľu.
Podľa názoru generálneho prokurátora zákaz pohybu a pobytu implicitne zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou Slovenskej republiky, ako je napríklad vlastnícke právo (obmedzenie práva užívať majetok v inom okrese), sloboda náboženského vyznania (obmedzenie účasti na bohoslužbách, náboženských úkonoch, obradoch a vyučovaní), právo slobodného združovania (výkon práva združovania sa za účelom športovej činnosti alebo inej záujmovej činnosti občanov), právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť (zatvorenie prevádzok reštaurácií, obchodov). Generálny prokurátor zastáva názor, že v núdzovom stave by mal byť primeraný rozsah obmedzení aj týchto základných práv a slobôd ustanovený v rozhodnutí vlády Slovenskej republiky.
Generálny prokurátor sa týmto návrhom domáha aj preskúmania ústavnosti absolútneho zákazu vycestovania do zahraničia na účely rekreácie.
Základom podaného návrhu je východisko, že pri zásahu do základného práva a slobody musí byť dodržaná rovnováha medzi chráneným základným právom a slobodou a výberom prostriedkov na dosiahnutie legitímneho cieľa. Cieľom podaného návrhu generálneho prokurátora je dosiahnutie ústavného a zákonného rámca pre obmedzovanie základných práv a slobôd v núdzovom stave a iných krízových situáciách.
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…
Ruské ministerstvo obrany údajne pripravilo prognózu globálnej vojensko-politickej situácie do roku 2045, ktorá zahŕňa aj…
Francúzsky minister zahraničných vecí Barrot: Ukrajinské ozbrojené sily môžu odpáliť rakety dlhého doletu na Ruskú…
Zničí arogancia Západu svet? Tento rozhovor spred dvoch dní vysvetľuje nebezpečnú situáciu, do ktorej Bidenov…
Vrchný veliteľ ruských strategických raketových síl Karakaev: systém Oreshnik môže zasiahnuť ciele v celej Európe…