Generálna prokuratúra SR sa dôrazne ohradila proti výroku, ktorý prezident Policajného zboru predniesol vo štvrtok na brannobezpečnostnom výbore NR SR.
Generálna prokuratúra (GP) SR žiada policajného prezidenta Štefana Hamrana, aby pri svojich vyjadreniach rešpektoval princíp zdržanlivosti. Ako poznamenala, policajný prezident nie je orgánom činným v trestnom konaní. TASR o tom informoval hovorca GP SR Dalibor Skladan v súvislosti s medializovanými výrokmi šéfa polície.
Generálna prokuratúra SR sa dôrazne ohradila proti výroku, ktorý prezident Policajného zboru predniesol vo štvrtok (5. 5.) na Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, že „celý prípad smrdí ako mnohé iné rozhodnutia Krajskej prokuratúry Bratislava, Nitra a ďalšie, ku ktorým sa môžeme dostať“.
„Policajný prezident nie je orgánom činným v trestnom konaní a žiadame ho, aby pri svojich vyjadreniach rešpektoval princíp zdržanlivosti, na ktorý sa vo svojich vyjadreniach viackrát odvolával,“ píše sa v stanovisku prokuratúry.
Hamran na výbore vysvetľoval okolnosti zásahu polície na Okresnom súde Bratislava III. Odmietol, že by vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zasiahol do právomocí alebo do nezávislosti súdu. Podľa šéfa polície sa vyšetrovateľ správal zdržanlivo aj napriek tomu, že mu na súde odmietli vydať spis, ktorý žiadal.
Bratislavská kriminálna polícia nedávno zadržala a obvinila spolupracujúcich obvinených bývalého šéfa KÚFS Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka SIS Borisa Beňu. Podľa policajtov totiž krivo svedčili v kauze exšéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského.
Krátko po tom, čo bratislavský okresný súd rozhodol, že kajúcnici nepôjdu do väzby, prišli do budovy príslušníci Národnej kriminálnej agentúry z východu a od sudkyne si vyžiadali spis aj s jeho utajovanou prílohou. Utajovaná príloha najčastejšie obsahuje informácie od tajných služieb alebo materiály, s ktorými sa nemôže oboznámiť verejnosť.
Samotný incident opísal predseda Okresného súdu Bratislava III Roman Fitt v správe, ktorú dostala na posúdenie Súdna rada SR.
Sudkyňa Iveta Halvoňová odmietla podľa opisu situácie vydať policajtom spis, vrátili sa však večer, keď mal službu iný sudca. Ani ten spis nevydal a policajti z NAKA sa vrátili opäť ráno, keď si po spis mala prísť zamestnankyňa košickej krajskej prokuratúry.
Policajti prišli veľmi skoro ráno a počkali si až do momentu, keď zamestnankyňa súdu vytiahla spis z trezoru. Priblížili sa a chceli jej ho zobrať.
„Po uzamknutí trezoru ku mne pristúpili príslušníci NAKA Košice a zabránili mi odniesť spis, vyhrážali sa, že buď im dám spis, alebo ma nepustia ďalej. Medzitým prišlasudkyňa Halvoňová, na ktorú taktiež príslušníci NAKA Košice vyvíjali rečový nátlak,“ vypovedala tajomníčka súdu.
Incident sa skončil tak, že spis si odniesli policajti z NAKA a utajovanú prílohu košická krajská prokuratúra. Ide vraj o neštandardný postup, pretože policajti si mohli vypýtať dokumenty priamo od prokuratúry.
Príkaz na prehliadku súdu vydal vyšetrovateľ NAKA východ s predchádzajúcim telefonickým súhlasom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Matúša Harkabusa. Predseda okresného súdu však upozorňuje, že policajti museli vedieť, že utajovanú prílohu nedostanú, pretože to takto definuje Trestný poriadok. Podnet bude posudzovať súdna rada.
Zdroj: info.sk / refresher.sk
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…