Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry, ako aj Úradu špeciálne prokuratúry podľa bývalého ministerského predsedu Roberta Fica na dennej báze porušujú zákony.
V konaní o sťažnostiach obvinených v kauze Súmrak, kde figuruje aj expremiér a líder Smeru-SD Robert Fico, proti uzneseniu o vznesení obvinenia došlo k neodôvodneným prieťahom. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka preto uložil povinnosť o sťažnostiach bezodkladne rozhodnúť. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.
„Vyšetrovateľ Policajného zboru (PZ) napriek splneniu zákonných podmienok nepredložil prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vykonávajúcemu vo veci dozor vyšetrovací spis spolu so sťažnosťami obvinených, ktoré boli riadne odôvodnené k 16. máju 2022, bezodkladne, ale až prípisom zo dňa 15. júna 2022,“ozrejmil Skladan s tým, že doručené boli ÚŠP 21. júna. Ako ďalej uviedol, postupom vyšetrovateľa prišlo k prieťahu v konaní v dĺžke 29 kalendárnych dní, z toho 21 pracovných.
Dozorový prokurátor ÚŠP, ktorý dal na vydanie uznesenia o vznesení obvinenia súhlas, bol povinný predložiť sťažnosti obvinených nadriadenému prokurátorovi – zástupcovi špeciálneho prokurátora.
„Hoci mu v tom nič nebránilo, urobil tak až dňa 18. júla 2022, po tom, ako mu boli dňa 13. júla 2022 doručené žiadosti obvinených o preskúmanie postupu pri rozhodovaní o sťažnostiach,“ podotkli z GP SR. Toto konanie spôsobilo prieťah v dĺžke 26 kalendárnych dní, z toho 17 pracovných.
V postupe prokurátora povereného výkonom funkcie zástupcu špeciálneho prokurátora Žilinka prieťahy nezistil. Súčasne dospel k záveru, že „obdobie od podania sťažností do doručenia odôvodnenia sťažností vyšetrovateľovi PZ nemožno pripísať na ťarchu orgánov činných v trestnom konaní a považovať ich ako prieťah v konaní, keďže išlo o obdobie, počas ktorého bolo realizované právo obvinených kvalifikovane svoje sťažnosti odôvodniť“.
Na základe zistení generálny prokurátor SR uložil povinnosť o sťažnostiach bezodkladne rozhodnúť a „špeciálnemu prokurátorovi prijať účinné opatrenia, aby v budúcnosti k obdobným porušeniam zákona nedochádzalo“.
Skladan ďalej podotkol, že predmetom preskúmania nebola zákonnosť uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť.
Obhajca obvineného expremiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica Ľubomír Hlbočan 22. júla v otvorenom liste informoval, že prokurátor ÚŠP doteraz nerozhodol o sťažnosti jeho klienta proti obvineniu, ktoré bolo vznesené 19. apríla. Zároveň požiadal o neodkladné rozhodnutie. Viac v článku a videu TU.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v apríli v rámci kauzy Súmrak obvinil expremiéra Roberta Fica a bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD) zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade obvinili aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara.
Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry, ako aj Úradu špeciálne prokuratúry podľa Fica na dennej báze porušujú zákony. Strana Smer-SD v tejto súvislosti podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania sabotáže, ktorej sa mali dopustiť predovšetkým viacerí predstavitelia Národnej kriminálnej agentúry. Súvisí s prepismi a výsluchmi, ktoré majú dokazovať, že činnosť vyšetrovateľov mierila k eliminácii strany Smer-SD.
„Politická strana tvorí súčasť ústavného systému SR a ak niekto zneužije verejnú funkciu, aby poškodil ústavné zriadenie, dopúšťa sa trestného činu sabotáže,“argumentoval Fico.
Spolu s ďalšími rečníkmi upozorňoval na porušovanie zákona pri vyšetrovaní mediálne známych káuz súvisiacich s predstaviteľmi opozície. Znovu kritizoval činnosť NAKA i Úradu špeciálnej prokuratúry s presvedčením, že ich postup je politicky motivovaný.
Ako v piatok povedal šéf strany Robert Fico, zo skutku sú podozriví vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry, ktorí podľa neho chcú opozičnú stranu prostredníctvom stíhaní jej predstaviteľov „vyradiť z hry“. Politické strany sú pritom podľa Fica prvkom ústavného systému.
Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry, ako aj Úradu špeciálnej prokuratúry podľa Fica na dennej báze porušujú zákony. Príkladom je práve vyšetrovanie kauzy Súmrak, v ktorej je on sám obvinený.
„Nikdy ako trestný právnik som nevidel takú zmesku idiotizmu, porušovania zákonov a porušovania práv,“ vyhlásil Fico v piatok na tlačovej besede. Viac v článku a videu TU.
Celé stanovisko Generálnej prokuratúry SR:
Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka dňa 1. augusta 2022 preskúmal trestnú vec proti obvineným doc. JUDr. R. F., CSc. a spol. pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva, z hľadiska plynulosti rozhodovania o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru o vznesení obvinenia zo dňa 19. apríla 2022.
Preskúmaním veci dospel generálny prokurátor Slovenskej republiky k záveru, že konanie o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia nebolo plynulé a došlo k neodôvodneným prieťahom v celkovej dĺžke 55 kalendárnych dní, z ktorých bolo 38 pracovných.
Vyšetrovateľ PZ napriek splneniu zákonných podmienok nepredložil prokurátorovi Úradu špeciálnej prokurátorovi, vykonávajúcemu vo veci dozor, vyšetrovací spis spolu so sťažnosťami obvinených, ktoré boli riadne odôvodnené k 16. máju 2022 bezodkladne, ale až prípisom zo dňa 15. júna 2022, doručeným Úradu špeciálnej prokuratúry dňa 21. júna 2022. Tento postup vyšetrovateľa PZ predstavoval prieťah v konaní v dĺžke 29 kalendárnych dní, z ktorých bolo 21 pracovných.
Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dal na vydanie uznesenia o vznesení obvinenia súhlas, bol povinný predložiť sťažnosti obvinených, ktoré mu boli doručené dňa 21. júna 2022, na rozhodnutie nadriadenému prokurátorovi – zástupcovi špeciálneho prokurátora. Hoci mu v tom nič nebránilo, urobil tak až dňa 18. júla 2022 po tom, ako mu boli dňa 13. júla 2022 doručené žiadosti obvinených o preskúmanie postupu pri rozhodovaní o sťažnostiach. Konanie dozorového, resp. jeho zastupujúceho prokurátora, v dôsledku ktorého nemal orgán príslušný na rozhodnutie sťažnosti so spisom k dispozícii, tak nebolo plynulé a spôsobilo prieťah v dĺžke 26 kalendárnych dní, z toho 17 pracovných dní.
Generálny prokurátor Slovenskej republiky v postupe prokurátora povereného výkonom funkcie zástupcu špeciálneho prokurátora, ako orgánu príslušného na rozhodovanie o sťažnostiach, po tom, ako mu boli dňa 18. júla 2022 predložené sťažnosti obvinených s ich odôvodnením a spisom na rozhodnutie, prieťahy nezistil.
Generálny prokurátor Slovenskej republiky súčasne dospel k záveru, že obdobie od podania sťažností do doručenia odôvodnenia sťažností vyšetrovateľovi PZ, nemožno pripísať na ťarchu orgánov činných v trestnom konaní a považovať ich ako prieťah v konaní, keďže išlo o obdobie, počas ktorého bolo realizované právo obvinených kvalifikovane svoje sťažnosti odôvodniť.
Na základe zistení generálny prokurátor Slovenskej republiky uložil povinnosť orgánu príslušnému na rozhodnutie o sťažnostiach bezodkladne rozhodnúť (ak sa tak už medzičasom nestalo) a špeciálnemu prokurátorovi prijať účinné opatrenia, aby v budúcnosti k obdobným porušeniam zákona nedochádzalo.
Predmetom preskúmania veci nebola zákonnosť uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré do dnešného dňa nenadobudlo právoplatnosť.
Lipšicov úrad bez hanby: V kauze Súmrak nie sú žiadne prieťahy
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) konajú v kauze Súmrak, kde čelí obvineniu aj expremiér a líder Smeru-SD Robert Fico, bez prieťahov. Vyplýva to zo stanoviska ÚŠP zverejneného na sociálnej sieti.
Špeciálna prokuratúra priblížila, že sťažnosti obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia boli podané v tretej dekáde mesiaca apríl a vyšetrovateľ NAKA ich predložil na ÚŠP 21. júna. „Dôvodom pre tento postup bola skutočnosť, že obhajca JUDr. Michal Mandzák (obvinených N. B. a T. G.) v podanej sťažnosti uviedol, že túto chce odôvodniť, a keďže tak po dlhšiu dobu neučinil, vyšetrovateľ predložil dňa 21. júna 2022 sťažnosti na rozhodnutie,“ argumentuje ÚŠP. Ďalej uviedol, že spisový materiál je podľa obvyklého postupu orgánov činných v trestnom konaní predložený dozorovému prokurátorovi až po odôvodnení sťažností obvinených.
„Zároveň je potrebné brať do úvahy, že vyšetrovateľ má povinnosť podané sťažnosti vyhodnotiť a v prípade, ak ich považuje za dôvodné, im vyhovieť. Tento proces si vyžaduje adekvátny čas, ktorý zodpovedá rozsiahlosti spisového materiálu a podaných sťažností,“ zdôraznila špeciálna prokuratúra. Ako ďalej podotkla, z dôvodu rozsiahlosti spisového materiálu dozorový prokurátor ÚŠP vyšetrovací spis preskúmal a s navrhovanou právnou argumentáciou predložil 16. júla poverenému zástupcovi špeciálneho prokurátora na rozhodnutie o podaných sťažnostiach obvinených.
„Zdôrazňujeme, že doposiaľ neuplynula lehota stanovená opatrením špeciálneho prokurátora na rozhodovanie o sťažnosti, preto ani v konaní dozorového prokurátora nemožno hovoriť o žiadnych prieťahoch,“ vyhlásil ÚŠP. V tejto súvislosti tiež uviedol, že vyšetrovanie v tejto veci prebieha bez prieťahov a bolo skončené do štyroch mesiacov od vznesenia obvinenia.
„Rovnako poukazujeme na skutočnosť, že v zmysle príkazu generálneho prokurátora je príslušný na preskúmavanie prieťahov prokurátora výlučne bezprostredne nadriadený prokurátor – v danom prípade vedúci oddelenia organizovaného zločinu, terorizmu a extrémizmu ÚŠP,“ zdôraznila prokuratúra s tým, že preskúmavať postup vyšetrovateľa vrátane prieťahov v konaní je príslušný výlučne prokurátor vykonávajúci dozor v prípravnom konaní. „V danej veci teda nie je oprávnený konať ani špeciálny prokurátor, ale ani generálny prokurátor,“ upozornil ÚŠP.
Zdroj: ta3.com / InfoVojna / veci-verejne.sk
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa na sociálnej sieti vyjadril k otázke ochrany detí na slovenských školách.…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Oskar Rózsa, renomovaný skladateľ, sa ocitol v strede kontroverzie okolo novej úpravy slovenskej hymny. Jeho…
Základom pre rokovania o akejkoľvek podobe účasti troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) na vládnej…
Warren Buffett sa obáva, že tri deti zomrú skôr, ako sa minie jeho majetok Jeden…
Šéf výboru NATO Bauer: blok diskutuje o preventívnych presných úderoch na Ruskú federáciu NATO diskutuje…