Viktorín reagoval aj na situáciu s trestnými oznámeniami, ktoré podávali na Generálnej prokuratúre v súvislosti s darovaním vojenskej techniky bývalými vládami na Ukrajinu.
Je podľa neho veľmi zaujímavé, že tak dlho trvá ich posúdenie. Hosťom Jozefa Hübla v relácii Bez cenzúry bol generál Jozef Viktorín. Bavili sa o situácii na Blízkom východe či o kauzách bývalých vlád v súvislosti s darovaním vojenskej techniky na Ukrajinu.
Generál Viktorín v úvode rozhovoru reagoval na čerstvý útok Izraela na susedný Libanon, pri ktorom bol zabitý vodca hnutia Hizballáh Hassan Nasrallah. Medzinárodné právo podľa generála nie je možné ohýbať a musíme sa naň pozerať pri každom rovnako. „Nemôžeme na jednej strane odsudzovať konflikt Rusko-Ukrajina, na druhej strane podporovať nejaký štát ako Izrael v súvislosti s jeho útokmi na iný štát. Libanon je suverénnou krajinou a Izrael naň zaútočil s tým, že musí zničiť Hizballáh a zabil jeho vodcu Nasralláha. Ten viedol Hizballáh 32 rokov. Všetci vedeli, že ho riadi a dostal Hizballáh do politických štruktúr. Je to oficiálne politické hnutie, ktoré tam funguje. Generálny tajomník OSN povedal, že Izrael pácha zverstvá útokom na Libanon. Pri útoku zahynulo veľa civilistov, normálnych ľud, medzi nimi mnoho detí. Pozerať sa na to a byť ticho nie je na mieste. Treba to jasne povedať,“ zdôraznil.
A práve v tomto je podľa Viktorína značná slabosť Európskej únie. „Bol som prekvapený aj zo spoločného vyhlásenia, pretože prebehlo stretnutie ministrov zahraničných vecí s súvislosti s konfliktom Izrael-Libanon. Keď so čítal to vágne vyhlásenie na záver, že EÚ sa bude snažiť a bude vyvíjať tlak. Ja od EÚ neočakávam, že my budeme na niekoho vyvíjať tlak. To nie je cesta. EÚ musí povedať jasné stanovisko a odsúdiť, že toto už nie a to bez ohľadu na to, aké tie vzťahy v budúcnosti budú. Lebo tá sila organizácie sa musí ukázať. A ukazuje sa, že vágnosť EÚ je v tejto oblasti úplne evidentná,“ skonštatoval generál.
Viktorín v rozhovore reagoval aj na situáciu s trestnými oznámeniami, ktoré podával jeho kolega Marek Géci na Generálnej prokuratúre v súvislosti s darovaním vojenskej techniky bývalými vládami na Ukrajinu. „Podali sme dohromady štyri trestné oznámenia. Odpoveď sme dostali na jedno, na ostatné sme ešte odpoveď nedostali. Je veľmi zaujímavé, že tak dlho trvá posúdenie, hoci to, že boli porušené zákony a ústava, vám povie každý právnik. Jeden z problémov na Slovensku a nespokojnosť ľudí vzniká z dôvodu, že súčasná vládna koalícia sa zatiaľ nedokázala vysporiadať s minulosťou. Ľudia na Slovensku vnímajú, že tu máme konkrétnych ľudí, Matoviča, Hegera, Ódora, Naďa a niekto musí povedať, či to bolo alebo nebolo v poriadku. Táto vláda nesmie sklamať ľudí, volili ju, aby bola zmena,“ upozornil.
/ ereport.sk /
Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) sa stretol aj s…
Pokud vyhraje volby a stane se příštím kancléřem, dá Putinovi ultimátum na zastavení války, jinak…
Film obsahuje niekoľko rozhovorov s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnohé krajiny a…
Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…
Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej…
Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…