ÚSTAVNÝ SÚD PRESKÚMA OPRÁVNENIE ÚVZ VYDÁVAŤ VYHLÁŠKY
Ústavný súd dnes vo veci PL. ÚS 8/2012 rozhodol o tom, že prijal na ďalšie konanie návrh generálneho prokurátora na preskúmanie súladu viacerých ustanovení
zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov s Ústavou (§ 59 ods. 1 v časti, § 59 ods. 2 v časti, § 59 ods. 3, 4, 5 a 6). Ide o tie ustanovenia zákona č. 355/2007 Z.z.. a ich časti, ktoré upravujú oprávnenie úradu verejného zdravotníctva a úradov regionálneho zdravotníctva vydávať všeobecne záväzné predpisy – vyhlášky, ktoré boli navyše aj vyňaté spod pravidiel pre tvorbu právnych predpisov upravených v zákone č. 400/2015 Z.z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov a na ich platnosť postačuje vyhlásenie vo Vestníku vlády SR.
Ďalším ustanovením, ktorým sa ústavný súd bude zaoberať (prijal ho na konanie) je § 63l zákona č. 355/2007 Z.z., ktorým zákonodarca ustanovil retroaktívne (spätne) pôsobiace pravidlo, že všetky opatrenia úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva vydané v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 podľa § 12 alebo § 48 ods. 4 zákona č. 355/2007 Z.z do nadobudnutia účinnosti zákona č. 286/2020 Z.z. (do 15.10.2020), ktorý novelizoval zákon č. 355/2007 Z.z., sa považujú odo dňa účinnosti tohto zákona za vyhlášky, čím sa výrazne sťažilo uplatnenie práv fyzických osôb a právnických osôb pred správnym súdom. Správne súdy touto úpravou stratili svoje oprávnenie preskúmať akékoľvek opatrenie Úradu verejného zdravotnictva vydané pred 15. októbrom 2020.
Ústavný súd odmietol návrh generálneho prokurátora v časti, ktorá sa týkala namietaného nesúladu § 58 ods. 5 zákona č. 355/2007 Z.z., ktorým zákonodarca vylúčil nároky z náhrady škody za nezákonné rozhodnutia a nesprávne úradné postupy orgánov štátu pri prijímaní opatrení podľa zákona č. 355/2007 Z. z., čo generálny prokurátor považoval za nesúladné s ústavou a ústavným zákonom č. 227/2002 Z.z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.
V tejto časti návrhu generálny prokurátor využil svoje ústavné oprávnenie na predloženie ďalšej doplňujúcej argumentácie týkajúcej sa nesúladu ustanovenia § 58 ods. 5 zákona č. 355/2007 Z. z. s ústavou a ústavným zákonom, ktorého súlad s ústavou navrhla osobitným návrhom preskúmať už skôr pani prezidentka SR (návrhom z 23.10.2020) a Ústavný súd tento návrh prijal na konanie (4.11.2020).�Napriek tomu, že v tejto časti bol návrh generálneho prokurátora odmietnutý, jeho argumentácia môže byť využitá vo vecnej diskusii sudcov ústavného súdu, ktorá predchádza jeho rozhodnutiu o návrhu pani prezidentky.
Napokon ústavný súd rozhodol o nevyhovení návrhu generálneho prokurátora v časti, v ktorej navrhoval pozastavenie účinnosti namietaných ustanovení zákona č. 355/2007 Z.z., to znamená, že namietaná právna úprava, ktorej ústavnosťou sa bude ústavný súd v ďalšom konaní zaoberať, ostáva zatiaľ účinná.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…