ÚSTAVNÝ SÚD PRESKÚMA OPRÁVNENIE ÚVZ VYDÁVAŤ VYHLÁŠKY
Ústavný súd dnes vo veci PL. ÚS 8/2012 rozhodol o tom, že prijal na ďalšie konanie návrh generálneho prokurátora na preskúmanie súladu viacerých ustanovení
zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov s Ústavou (§ 59 ods. 1 v časti, § 59 ods. 2 v časti, § 59 ods. 3, 4, 5 a 6). Ide o tie ustanovenia zákona č. 355/2007 Z.z.. a ich časti, ktoré upravujú oprávnenie úradu verejného zdravotníctva a úradov regionálneho zdravotníctva vydávať všeobecne záväzné predpisy – vyhlášky, ktoré boli navyše aj vyňaté spod pravidiel pre tvorbu právnych predpisov upravených v zákone č. 400/2015 Z.z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov a na ich platnosť postačuje vyhlásenie vo Vestníku vlády SR.
Ďalším ustanovením, ktorým sa ústavný súd bude zaoberať (prijal ho na konanie) je § 63l zákona č. 355/2007 Z.z., ktorým zákonodarca ustanovil retroaktívne (spätne) pôsobiace pravidlo, že všetky opatrenia úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva vydané v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 podľa § 12 alebo § 48 ods. 4 zákona č. 355/2007 Z.z do nadobudnutia účinnosti zákona č. 286/2020 Z.z. (do 15.10.2020), ktorý novelizoval zákon č. 355/2007 Z.z., sa považujú odo dňa účinnosti tohto zákona za vyhlášky, čím sa výrazne sťažilo uplatnenie práv fyzických osôb a právnických osôb pred správnym súdom. Správne súdy touto úpravou stratili svoje oprávnenie preskúmať akékoľvek opatrenie Úradu verejného zdravotnictva vydané pred 15. októbrom 2020.
Ústavný súd odmietol návrh generálneho prokurátora v časti, ktorá sa týkala namietaného nesúladu § 58 ods. 5 zákona č. 355/2007 Z.z., ktorým zákonodarca vylúčil nároky z náhrady škody za nezákonné rozhodnutia a nesprávne úradné postupy orgánov štátu pri prijímaní opatrení podľa zákona č. 355/2007 Z. z., čo generálny prokurátor považoval za nesúladné s ústavou a ústavným zákonom č. 227/2002 Z.z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.
V tejto časti návrhu generálny prokurátor využil svoje ústavné oprávnenie na predloženie ďalšej doplňujúcej argumentácie týkajúcej sa nesúladu ustanovenia § 58 ods. 5 zákona č. 355/2007 Z. z. s ústavou a ústavným zákonom, ktorého súlad s ústavou navrhla osobitným návrhom preskúmať už skôr pani prezidentka SR (návrhom z 23.10.2020) a Ústavný súd tento návrh prijal na konanie (4.11.2020).�Napriek tomu, že v tejto časti bol návrh generálneho prokurátora odmietnutý, jeho argumentácia môže byť využitá vo vecnej diskusii sudcov ústavného súdu, ktorá predchádza jeho rozhodnutiu o návrhu pani prezidentky.
Napokon ústavný súd rozhodol o nevyhovení návrhu generálneho prokurátora v časti, v ktorej navrhoval pozastavenie účinnosti namietaných ustanovení zákona č. 355/2007 Z.z., to znamená, že namietaná právna úprava, ktorej ústavnosťou sa bude ústavný súd v ďalšom konaní zaoberať, ostáva zatiaľ účinná.
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…