Rusko bolo pred útokom na Ukrajinu hlavným dodávateľom plynu do Európy.
Ruský štátom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom vo svojom internom pláne na rok 2025 vychádza z predpokladu, že po 31. decembri už nebude do Európy prúdiť plyn cez Ukrajinu, uviedol zdroj oboznámený s týmto plánom, píše Reuters.
Kyjev vyhlásil, že nepredĺži dohodu o tranzite plynu. Tým sa zastaví viac ako 50 rokov trvajúci tok plynu zo Sibíri na trhy strednej Európy, ktorý sa spustil v časoch Sovietskeho zväzu a bol stabilným zdrojom príjmov ruského rozpočtu.
Zatiaľ čo Ukrajina uviedla, že nebude uvažovať o predĺžení tranzitnej dohody, ktorá Kyjevu prináša ročne až 1 miliardu USD (950,4 milióna eur) z tranzitných poplatkov, Moskva signalizovala, že je otvorená rokovaniam a pokračovaniu tranzitu cez túto trasu. Takisto ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko je pripravené aj naďalej dodávať plyn cez Ukrajinu.
Rusko tento mesiac po viac ako 50 rokoch zastavilo dodávky plynu rakúskej skupine OMV. Tá 13. novembra oznámila, že vyhrala arbitrážny súd v Nemecku proti Gazpromu o 230 miliónov eur v súvislosti s nepravidelnými dodávkami plynu pre jej nemeckú divíziu. A podnikne kroky na okamžité získanie odškodného.
Rakúska OMV bola jedným z mála zostávajúcich kupcov ruského plynu v Európskej únii (EÚ). Gazprom stratil takmer všetkých svojich zákazníkov po invázii ruskej armády na Ukrajinu vo februári 2022.
Podľa troch zdrojov rakúska firma „zabavila“ októbrové dodávky plynu v hodnote 230 miliónov eur. Gazprom to označil za nezaplatenie a zastavil dodávky do Rakúska, uviedol zdroj blízky Gazpromu. Bolo to prvýkrát, čo zákazník z EÚ nezaplatil Gazpromu za plyn, dodal.
Napriek tomu, že Gazprom odstavil OMV od dodávok, Rakúsko naďalej dostáva ruský plyn cez Slovensko, ukázal prieskum Reuters o regionálnych tokoch plynu.
Gazprom predal viac plynu slovenskému SPP, odkedy zastavil predaj OMV. SPP potom predal plyn rakúskym nákupcom, uviedli tri z piatich zdrojov.
Rusko bolo pred útokom na Ukrajinu hlavným dodávateľom plynu do Európy. Po tom, čo začalo vojnu na Ukrajine, však stratilo takmer všetkých svojich európskych odberateľov. Európska únia (EÚ) sa totiž snaží zbaviť svojej závislosti od energií z Ruska.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna
3. januára 1942 vydal Štátny výbor obrany ZSSR výnos “O československej brigáde na území Zväzu…
V Petrohrade bol spustený na vodu druhý bojový ľadoborec „Nikolaj Zubov“, ktorý má podľa západných…
Ruská armáda prevzala kontrolu nad najväčším ložiskom lítia na Ukrajine. Ruské ozbrojené sily ovládli ložisko lítia…
Európski lídri rozdelili ukrajinských utečencov v EÚ na tých, ktorí pracujú, a na tých, ktorí…
Líder Bieloruska Alexander Lukašenko vyzval predsedu vlády SR Roberta Fica a prezidenta SR Petra Pellegriniho,…
Srbský prezident Aleksandar Vučić mezitím prohlásil, že je přesvědčen, že Američané do konce roku 2025 odkoupí…