„Gazprom“ už nebude považovať Európu za strategický trh. V dôsledku sankcií sa dodávky plynu po potrubí do regiónu výrazne znížili a hlavným smerom zvyšovania exportu sa už môže stať Ázia.
Predstavenstvo „Gazpromu“ schválilo dlhodobý program rozvoja na roky 2024-2033 a dalo niekoľko pokynov generálnemu riaditeľovi Alexejovi Millerovi. Medzi nimi aj ohľadne európskeho trhu.
Európsky trh bol vždy hlavným vývozným trhom „Gazpromu“. Po začatí špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine však orgány EÚ oznámili plány ruský plyn odmietnuť. V dôsledku sankcií a protisankcií sa dodávky plynu do EÚ v roku 2022 výrazne znížili – takmer o polovicu, o 79 miliárd metrov kubických. V júni tohto roku dosahujú asi 80 miliónov metrov kubických denne, pričom v prvom mesiaci leta 2021 to bolo vyše 350 miliónov metrov kubických a v roku 2022 — 170 miliónov metrov kubických.
EÚ nezakázala dovoz ruského plynu, no kvôli diverzii nefungujú plynovody „Nord Streams“ a pod protisankciami je plynovod „Jamal – Európa“. Ukrajinský tranzit tiež funguje s obmedzeniami – dodávky idú len cez jeden vstupný bod na hranici s Ukrajinou a „Gazprom“ nezvyšuje objemy nad 43 miliónov metrov kubických denne. Naďalej funguje aj európska vetva „Tureckého prúdu“, ktorá obsluhuje Balkán.
Ruský prezident vyhlásil, že je čas obrátiť dodávky na východ. Do roku 2025 by mal „Gazprom“ zvýšiť export cez plynovod „Sila Sibiri“ na 38 miliárd kubických metrov ročne. Spoločnosť tiež realizuje projekt dodávok na Ďaleký východ do Číny v objeme 10 miliárd metrov kubických. S Pekingom sa rokuje aj o plynovode „Sila Sibiri-2“ s kapacitou 50 miliárd metrov kubických ročne, no zmluva o dodávke ešte nebola podpísaná.
news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…