Tranzit ruského zemného plynu do Európskej únie plynovodmi cez Ukrajinu sa vrátil na nedávnu úroveň, informuje portál televízie ta3.
Ruský Gazprom v utorok uviedol, že cez ukrajinské územie pošle odberateľom v EÚ 42,4 milióna kubických metrov suroviny, pôvodne informovala agentúra Reuters. Minulý týždeň vo štvrtok objem tranzitu klesol na 37 mil. metrov kubických v dôsledku slabšieho dopytu.
Gazprom v súčasnosti posiela plyn do EÚ len cez meracie stanice v meste Sudzha, pričom v minulom roku cez ne prepravil 14,65 mld. metrov kubických suroviny. To bola približne polovica zemného plynu, ktorý Rusko vyviezlo do EÚ. Predstavoval približne päť percent celkovej spotreby plynu v EÚ. Plyn, ktorý Gazprom posiela touto trasou, pochádza zo západosibírskych regiónov.
Do mája 2022 Gazprom posielal plyn aj cez meracie stanice Sochranovka, ale Ukrajinci sa vtedy rozhodli, že tranzit nepovolia. Odvolávali sa na boje v regióne, ale Gazprom uviedol, že na prerušenie tranzitu nie je dôvod.
Postup ukrajinskej strany spôsobil, že vývoz ruského plynu do EÚ cez ukrajinské územie klesol od mája 2022 približne o tretinu. Kyjev vtedy tvrdil, že Gazprom by mohol prepravovať plyn cez stanicu Sudzha namiesto Sochranovky, ale Gazprom uviedol, že to nie je technicky možné.
Osud meracej stanice Sudzha však teraz zostáva nejasný. Niektorí ruskí vojnoví blogeri a ukrajinské spravodajské služby uvádzajú, že Suza je pod kontrolou Ukrajiny. Agentúra Reuters poznamenáva, že tieto tvrdenia nemohla nezávisle overiť a že Moskva sa k situácii v Suze zatiaľ podrobne nevyjadrila.
Podľa analytikov sú boje v okolí Suezu jedným z dôvodov nárastu cien plynu v posledných dňoch. Najbližší kontrakt na plyn s dodávkou v septembri sa dnes ráno vo virtuálnom obchodnom centre Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku predával za 39,30 eura (približne 989 CZK) za megawatthodinu (MWh).
Cena v pondelok nakrátko prekročila hranicu 41 eur a bola najvyššia od decembra minulého roka. Práve vyššia cena môže znižovať dopyt, čo minulý týždeň viedlo k nižšiemu odberu plynu. Ceny TTF sú pre európskych odberateľov určujúce.
Európska únia začala ropu a plyn z Ruska odmietať dávno pred vojnou na Ukrajine, najmä z dôvodu diverzifikácie. Po začiatku invázie EÚ ešte viac obmedzila nákupy ruských energetických surovín, ale vnútrozemské štáty v strednej Európe dostali výnimku, aby mali viac času na nájdenie alternatívnych dodávateľov.
Cena plynu sa začala výraznejšie zvyšovať v roku 2021 a v nasledujúcom roku dočasne dosiahla rekordnú úroveň viac ako 300 EUR za MWh, a to aj v dôsledku vojny na Ukrajine. V posledných mesiacoch sa ceny plynu TTF pohybovali v rozmedzí 30 až 40 EUR. Koncom februára cena plynu klesla na 22 EUR.
/ skspravy.sk /
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…