Čeliac silnej konkurencii alternatívnych médií zosnovala aliancia technologických a mediálnych obrov plán, ktorý by mohol znamenať dosiaľ najodvážnejšie uchopenie moci technologickými gigantmi.
Microsoft sa totiž nedávno spojil s celým radom ďalších technologických, ale aj mediálnych spoločností, aby vytvorili systém sledovania obsahu na internete. Ich nový systém by tak mohol zničiť online súkromie a anonymitu, čím by radikálne zmenili povahu webu.
Podľa tlačového vyhlásenia Microsoftu sa tento spojil s niekoľkými ďalšími organizáciami a vytvorili Koalíciu pre pôvod a autenticitu obsahu (C2PA).
Účelom tejto organizácie je, jednoducho povedané, vymyslieť systém, v ktorom by sa všetok obsah na internete dal vystopovať až priamo k jeho autorovi.
Tlačové vyhlásenie uvádza, že vyvinie špecifikácie pre „bežné druhy a formáty položiek“, to znamená videá, dokumenty, audionahrávky a obrázky.
Či už ide o takzvané memečko (obrázok s textovým popisom), zvukový remix alebo písaný článok, cieľom je zabezpečiť, aby obsah, ktorý sa dostane na internet, bol vybavený sústavou signálov, umožňujúcich zistenie jeho pôvodu – teda autorstva.
Zamyslime sa nad spoločnosťami, ktoré sa pod túto iniciatívu podpísali. Na ich čele je Microsoft, ktorý spravuje programy kancelárskeho balíka office ako sú Word, Excel, Power Point, ďalej Paint, Notepad či internetový prehliadač Edge.
Keď vytvoríte dokument s príponou .doc (nové verzie .docx) alebo .jpg, zrejme sa na tom nejako podieľa služba spoločnosti Microsoft.
A potom je tu spoločnosť Adobe, ktorá stojí za programami Photoshop, Illustrator, Acrobat a Premiere Pro, ako aj za ďalšími najpredávanejšími aplikáciami na uverejňovanie fotografií, videí a dokumentov.
Tiež je tu spoločnosť Truepic, ktorý vyvinula technológiu, stopujúcu pôvod fotografií už od chvíle, ako sú zachytené smartfónom.
A nakoniec je tu spoločnosť Intel, dominujúca trhu laptopov a centrálnych procesorových jednotiek (CPU) stolových počítačov. CPU je zodpovedná za spracovanie doslova všetkých informácií na počítačoch.
Keď píšete vetu alebo robíte snímku obrazovky, údaje spracováva CPU.
Prístup k CPU je najvyššou formou digitálneho dohľadu. CPU vidí, čo robí váš počítač aj vtedy, keď ste odpojení od internetu.
Kombinácia týchto síl vytvára potenciál na sledovanie informácie a jej zbavenie anonymity už od chvíle jej vytvorenia na počítači. Signály by mohli byť pripojené k informáciám, aby sa zabezpečila ich cenzúra a potlačili sa, nech už online cestujú kdekoľvek.
Vďaka bodu svojho pôvodu by sa dali potlačiť aj vtedy, keď ich zdieľa niekto iný. A, samozrejme, signály by sa dali využiť na identifikáciu tvorcov nevhodného obsahu.
Nikde v tlačovom vyhlásení Microsoftu sa však nenachádza zmienka o tom, že by toto neboli konečné ciele.V skutočnosti poskytuje toto vyhlásenie niekoľko náznakov, že konečnými cieľmi je presne toto.
Podľa Microsoftu bola koalícia vytvorená z jediného dôvodu: zastaviť šírenie údajných „dezinformácií“ – čo, v novinárskej reči súčasného establišmentu, znamená informácie, spochybňujúce naratívy establišmentu.
Na základe toho, ako sa slovo dezinformácie používa dnes, by sa mohli nazývať aj nehodiacimi sa informáciami.
Podľa tlačového vyhlásenia Microsoftu bola koalícia ustanovená „pre zameranie sa na výskyt dezinformácií, nesprávnych informácií a klamného online obsahu prostredníctvom vytvorenia technických noriem na certifikáciu zdroja a histórie alebo pôvodu obsahu na sociálnych sieťach“.
Prirodzene, vo veľkej miere sú do toho zapojené aj mainstreamové médiá, ktoré sú nehodiacimi sa informáciami najviac ohrozené. Členmi predchodcu tejto koalície, zvaného Project Origin, boli New York Times,BBC, CBC a Radio Canada.
Vo vyhlásení poslania Project Origin sa uvádza:
„Klamné informácie sú narastajúcou hrozbou pre integritu informačného ekosystému.
Existencia preukázateľného zdroja pôvodu pre médiá a vedomosť, že nebol cestou zmenený, pomôže uchovať dôveru v správy od dôveryhodných poskytovateľov.“
Cieľ oznámili vopred. Média establišmentu chcú sledovať pôvod všetkého digitálneho obsahu, aby sa dali odlíšiť „dôveryhodní poskytovatelia“ od tých „nedôveryhodných“.
Všetci už vieme, čo to znamená.
Rozdiel je v tom, že to teraz namiesto cenzurovania online platform sociálnych sietí a vyhľadávačov budú robiť na úrovni offline softvéru a hardvéru, s najväčšou pravdepodobnosťou cez najzákladnejšiu jednotku počítačového hardvéru – CPU.
Povedané inak, nebude sa kam skryť.
V porovnaní s týmto bledne ešte aj nehanebné správanie Facebooku, Twitteru a Googlu za obdobie posledného roka.
Ide hlavne o ich zasahovanie a ovplyvňovanie volieb, cenzurovanie predošlého amerického prezidenta Trumpa, hromadná cenzúra nepohodlných politických hnutí či cenzurovanie všetkých informácii ohľadne pandémie COVID-19, ktoré odporujú naratívu Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) alebo dogmám štátnych „autorít“.
Toto je zatiaľ najnebezpečnejší plán „Big Techu“.
Zdroje:
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…