Zranený bol privezený na chirurgickú kliniku Kyjevského medicínskeho ústavu v bezvedomí. V zdravotnej anamnéze bolo stručne napísané: „Pacient K., 24 rokov, popáleniny 3. stupňa v dôsledku výbuchu benzínovej nádrže. Veľkosť popálenín na viac ako 60 percent povrchu tela. Privezený bol na kliniku dve hodiny po popálení vo veľmi vážnom stave, teplota 40 °C, blúzni.“
Prípad bol takmer beznádejný. Všeobecne sa uznáva – potvrdzujú to dlhoročné lekárske skúsenosti v rôznych krajinách sveta – že popáleniny, ktoré zaberajú dokonca 33 percent povrchu tela, často vedú k smrti. Lekári napriek tomu začali boj o život pacienta a ani na chvíľu nestratili vieru v úspech. Bola to skutočný boj – dlhý, ťažký, vyžadujúci obrovské neustále napätie všetkých síl. V tomto boji neboli lekári neozbrojení, v rukách mali nový liek.
Všetci s napätím sledovali výsledok duelu medzi životom a smrťou. Čoskoro prišiel zlom. A 25. deň bol pacient prepustený v dobrom stave. Na mieste popálenín neboli dokonca ani zohyzďujúce jazvy, ktoré zvyčajne zostávajú pri iných spôsoboch liečby. Pacient bol vyliečený roztokom imanínu a masti obsahujúcej túto látku.
Čo je imanín?
Pred niekoľkými rokmi, skupina vedcov z Mikrobiologického ústavu Akadémie vied Ukrajinskej SSR, pod vedením akademika Viktora Grigoreviča Drobotka, izolovala takzvaný fytoncídový preparát z obyčajného ľubovníka bodkovaného, ktorý dostal názov imanín. Na vzhľad je to tmavohnedý prášok. Nejde o chemicky čistý preparát, ale o komplex látok, medzi ktorými sú aj antibiotiká. Imanín je zatiaľ jedným z mála antibiotických prípravkov získaný z vyšších rastlín.
Okrem liečby popálenín sa úspešne používa pri liečení zápalových rán, abscesov, rôznych kožných ochorení a dokonca aj pri „neškodnom“ nachladnutí. Najzaujímavejšie je však to, že jeho terapeutický účinok je založený na vlastnostiach samotného ľubovníka bodkovaného, ktorý má, podobne ako iné rastliny, silnú, ale neviditeľnú fytoncídnu zbraň.
V čom je sila cibule?
Jedna starodávna kronika hovorí o tom, ako sa obyvatelia veľkého mesta zachránili pred morom tak, že sa natreli cesnakovým olejom. A hrozná choroba ich obišla. Je tiež známe, že ešte pred viac ako štyritisíc rokmi starí Egypťania liečili veľa chorôb cibuľou a cesnakom. Najprekvapivejšou vecou bolo to, že na prevenciu chorôb stačilo iba na krku nosiť strúčik cesnaku. Tento zvyk bol obzvlášť bežný na Kaukaze. Na Ukrajine na ten istý účel plnia matrace tymiánom a sypú ho na podlahu, pričom veria, že táto bylina chráni pred hnilobou a chorobami.
Čo vysvetľuje liečivé vlastnosti cibule a cesnaku? Ako tieto rastliny bojujú proti choroboplodným zárodkom? Lekári to nevedeli a dlhé roky neverili starým informáciám o terapeutickom účinku rastlín.
Na tieto otázky odpovedal vynikajúci sovietsky profesor Boris Petrovič Tokin. Ukázalo sa, že cibuľa a cesnak, ako aj chren, dub, breza, borovica a mnoho ďalších rastlín emitujú prchavé látky, ktoré majú vlastnosť ničenia rôznych baktérií, húb a prvokov. Tieto látky sa nazývajú fytoncídy (fyton – starogrécky „rastlina“, cid – „zabíjať“).
“Ak pred desiatimi rokmi bolo stále možné pochybovať o rozšírenom výskyte fytoncídov,” hovorí B. P. Tokin, “teraz vďaka práci mnohých sovietskych vedcov môžeme s istotou povedať, že absolútne všetky rastliny, ako na Zemi, aj vo vode, či už je to huba alebo borovica, pivónia alebo eukalyptus, môžu uvoľňovať prchavé produkty do životného prostredia – do vzduchu, pôdy, vody.“
Je zaujímavé, že práve cibuľa a cesnak – tieto bežné rastliny, ktoré sa používajú ako potrava už tisíce rokov, majú najsilnejší fytoncidný účinok. Ale medicína nepotrebuje iba látky, ktoré ničia baktérie. Kyselina sírová tiež ničí baktérie, ale nikoho by nikdy nenapadlo, že s ňou bude liečiť rany. Vedci I.I. Mečnikov a I.P. Pavlov učili, že najlepšie lieky proti infekčným chorobám nie sú lieky, ktoré ničia iba mikróby, ale lieky, ktoré ich usmrtením súčasne zvyšujú imunitu ľudského organizmu. Mnoho fytoncídov spĺňa tieto požiadavky.
Ukázalo sa, že fytoncídy cibule a cesnaku ľahko zabíjajú také nebezpečné patogénne mikróby, ako je tuberkulóza alebo stafylokoky, streptokoky a stovky ďalších. Zároveň tieto prchavé látky, ako dokázala mladá výskumníčka zo Sibíri N. N. Mironova, zlepšujú rast a vývoj ľudských tkanív a prispievajú k ich regenerácii. V určitých množstvách majú fytoncídy cesnaku priaznivý vplyv na nervový systém a zvyšujú sekréciu žalúdočnej šťavy.
Spočiatku sa sila, s akou pôsobia prchavé rastliny fytoncídy, zdala neuveriteľná. Je známe, že tuberkulus bacill je extrémne odolný. Kyselina karbolová alebo chlorid ortutnatý ho zabijú až po 24 hodinách. Pre penicilín je zvyčajne nezraniteľný. Je chránený voskovou škrupinou ako brnením, je tiež neprístupný pre väčšinu ostatných liekov. A fytoncíd cesnaku ho zabije v priebehu piatich minút! Zatiaľ nemáme fytoncídové lieky, ktoré by liečili tuberkulózu. Údaje získané v laboratóriách však vzbudzujú istotu, že takéto látky sa budú v priebehu času produkovať.
Nielen prchavé látky fytoncídy, ale aj cibuľová a cesnaková šťava, a dokonca aj sušené rastliny eliminujú baktérie. Vo varenej cibuli sa však fytoncídy nenachádzajú. Ukázalo sa tiež, že rôzne odrody cibule sa navzájom líšia svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami: južné odrody produkujú menej prchavých látok ako odrody severné.
Fytoncídy cibule, cesnaku a iných rastlín sa už používajú na ošetrenie kontaminovaných rán, popálenín, kožných ochorení. V roku 1941 sa lekári Filatov a Toropcev rozhodli použiť fytoncídy cibule na ošetrenie dlho hojacich sa rán. Z cibule sa pripravila kaša, vložila sa do sklenenej nádoby a umiestnila sa pri ranu na 8 – 10 minút. Po jednom takomto kurze počet mikróbov v rane prudko poklesol a často úplne zmizli. Nie je náhoda, že mikrobiológovia začali hovoriť: fytoncídy tak rýchlo spôsobujú smrť baktérií, že ich účinok je možné porovnávať iba s vplyvom vysokej teploty.
Od kapusty po vtáčiu čerešňu
V praxi sa očividne v prvom rade používajú fytoncídy presne tých rastlín, ktoré sa už dlho konzumujú a ktorých bezpečnosť nie je pre ľudí pochybná. Okrem cibule a cesnaku by sa mala spomenúť aj kapusta, ktorej fytoncídy inhibujú rast tuberkulózneho bacila a predlžujú životnosť zvierat infikovaných tuberkulózou. Leningradskí vedci N. M. Sokolova a P. I. Bedrosova nie sú bezdôvodne presvedčení, že kapusta by mala nájsť širšie a rozmanitejšie využitie vo verejnom stravovaní, ako profylaktika v boji proti tuberkulóze.
Zistilo sa, že aj čerešňa vtáčia má silné fytoncidné vlastnosti. Uskutočnil sa jednoduchý experiment. Vedľa čerešňovej vetvy, ktorá bola práve odlomená zo stromu, postavili pohár vody, v ktorej plávalo mnoho prvokov – črievičiek končistých. Vetvu aj pohár prekryli jedným spoločným skleneným zvonom. Za menej ako 20 minút uhynuli všetky prvoky, ktoré boli vo vode. Ukázalo sa však, že fytoncídy čerešne vtáčej sú fatálne nielen pre najmenšie organizmy, ale ľahko zabíjajú muchy, mušky a iný hmyz. Štyri rozdrvené puky čerešne vtáčej zabijú najnáročnejší hmyz v priebehu 15 minút. A po 20 minútach zabijú potkana.
Prišla nádherná jar. Lesy oblečené v čerstvom zelenom oblečení. Kto z nás si neužil čistý a chladivý vzduch dubového hája, brezového, alebo ihličnatého lesa? Málokto však vie, že priaznivý účinok lesa na náš organizmus spočíva najmä v neustálom uvoľňovaní prchavých fytoncídov stromami.
Profesor B.P. Tokin, spolu s mikrobiológom T.D. Janovičom a biológom A. V. Kovalenokom, vykonali vedeckú „rozviedku“, aby zistili, v čom je tento vplyv. B.T. Tokin hovorí:
„V lete sme počas jasných dní napoludnie študovali, koľko rôznych baktérií a plesní bolo v metre kubickom vzduchu v dospelom borovicovom lese, v mladom borovicovom lese, v limbovom lese, v brezovom háji, v húštine z čerešní vtáčej, v zmiešanom lese, nad lesnou lúkou a nad močiarom. Vo vzduchu brezového lesa ich bolo desaťkrát viac ako v dospelom borovicovom lese. Vo vzduchu mladého borovicového lesa neboli žiadne mikróby.“
Pre medicínu je veľmi dôležité zistiť presné „zloženie“ mikroorganizmov v rôznych druhoch lesov, stepí, lúk, rekreačných stredísk. Ešte dôležitejšie je zistiť, ako sa patogénne, nebezpečné pre človeka, mikróby správajú v atmosfére rôznych lesov. Práca týmto zaujímavým smerom sa práve začala. Množstvo prchavých fytoncídov nachádzajúcich sa v lesoch je zjavne obrovské. Bolo dokázané, že jedna borievka môže uvoľniť 30 gramov prchavých látok za deň a jeden hektár borievkového lesa ich môže uvoľniť až 30 kilogramov!
Sovietsky vedec M.A. Komárová uskutočnila prekvapivo jednoduchý, ale veľmi zaujímavý experiment. Umiestnila do jaslí jedľové ihličie alebo vetvičky rozmarínu. Počet streptokokov v miestnosti sa v priemere znížil desaťkrát. Navyše tieto rastliny nemali nepriaznivý vplyv na organizmus detí. Pomocou fytoncídov jedle a rozmarínu bolo možné rýchlo neutralizovať vzduch infikovaný gramnegatívnou baktérou – Bordetella pertussis.
Leningradský biochemik profesor P.O. Jakimov trvá na potrebe čistenia vzduchu v školských priestoroch pomocou balzamov a rastlinných živíc. Ďalšie hĺbkové štúdie v tejto zatiaľ málo známej oblasti vedy umožnia vedcom poskytnúť veľa praktických rád. Budú vedieť navrhnúť, ktoré okrasné rastliny sú užitočnejšie mať doma, v škôlke, v škole; aké stromy by sa mali vysádzať v uliciach miest; nakoniec, v ktorých lesoch je najlepšie budovať sanatóriá.
Okrem toho je možné, že po preštudovaní fytoncídnych vlastností rastlín dokážeme prinútiť rastliny očistiť od škodlivých baktérií, aspoň čiastočne, nielen ovzdušie obytných priestorov, ale aj vody v riekach a jazerách a dokonca aj pôdu. Pôdu je možné vyčistiť od patogénnych mikróbov vysadením určitých rastlín.
Napríklad sa zistilo, že ďatelina, vika, zimná pšenica, raž, cesnak, ako aj cibuľa, v procese klíčenia čistia pôdu od antraxových spór. Leningradský profesor Poltev tvrdí, že dezinfekcia pôdy pomocou fytoncídov rastlín otvára široké a reálne možnosti ozdravenia pôdy na veľkých plochách a do veľkých hĺbok.
Rastlina verzus rastlina
Zatiaľ sme hovorili iba o vplyve rastlín na mikroorganizmy. A aký význam majú fytoncídy v spoločnom živote vyšších rastlín? Zaujíma sa rastlina o komunitu, v ktorej rastie? Inými slovami: Ovplyvňujú rastliny jedna druhú a aký je účinok?
Urobíme jednoduchý experiment. Do dvoch pohárov vody vložíme rastlinu kvitnúcej konvalinky a niekoľko čerstvo odtrhnutých vetvičiek orgovánu. Do ďalšieho pohára ich vložíme spolu. Je ľahké si všimnúť, že orgován, ktorý je v tej istej nádobe s konvalinkami, zvädne oveľa skôr ako ten, ktorý stojí osobitne. Konvalinka má zreteľne nepriaznivý vplyv na orgován.
Existujú dôkazy, že dub a orech v prírodných podmienkach vzájomne inhibujú svoj rozvoj. Agronóm A.G. Vysocky, ktorý pracuje na území Altaja, zistil, že fytoncídy pryštecu inhibujú rozvoj cukrovej repy, kukurice, prosa, pšenice a zemiakov. Dokázalo sa, že fytoncídy pšenice a ovsa urýchľujú klíčenie peľových zŕn lucerny a fytoncídy tymotejky lúčnej naopak spomaľujú ich klíčenie.
Pred niekoľkými rokmi bola prvýkrát objavená ďalšia cenná vlastnosť fytoncídov. Zistilo sa, že niektoré z nich sú nepriateľmi vírusov, proti ktorým ešte nebol nájdený spoľahlivý prostriedok boja. Napríklad agávová šťava ničí vírus besnoty a fytoncídy topoľových pukov, jabĺk Antonovky a najmä eukalyptu majú ničivý vplyv na vírus chrípky.
V Tambove, veterinár M.P. Spiridonov už použil fytoncídy topoľa v boji proti vírusovému ochoreniu – slintačke a krívačke u hovädzieho dobytka. V roku 1950 N. I. Antonov a J. V. Vavilyčev informovali, že dokázali vyliečiť dvanásť psov chorých morom pomocou fytoncídov cesnaku. (Cesnakový roztok bol zvieratám podaný intravenózne.)
Kto vie, možno medzi fytoncídmi vyšších rastlín bude možné nájsť vysoko účinné lieky proti najzávažnejším vírusovým chorobám.
B. Zatulovskij
„Знание сила“ č.6, 1958
zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Český filmový scenárista a režisér Igor Chaun v rozhovore pre internetový portál Deník To komentoval…
Minulý týždeň v Amsterdame po futbalovom zápase medzi holandským Ajaxom a Maccabi Tel Aviv došlo…
Aktualizujeme informácie o vykonávaní kombinovaných úderov ruských ozbrojených síl na ciele na území Ukrajiny. V…
Neutrálny štatút Ukrajiny nie je riešením problémov vo vzťahoch s Ruskom, uviedla fínska ministerka zahraničných…
V nedeľu 10. novembra sa 34 dronov snažilo od rána atakovať objekty v Moskovskej oblasti…
Nová riaditeľkou Národnej spravodajskej služby USA za Trumpa je plukovníčka Tulsi Gabbardová. Prechodný tím Trumpovej…