Obrovskej rafinérii s kapacitou 240.000 barelov/denne, ktorú prevádzkuje jedna z najväčších svetových ropných spoločností, americká „ExxonMobil“, hrozí štrajk.
Agentúra „Reuters“ píše o nepríjemnom prekvapení, ktoré pre obyvateľov Európskej únie zariadili zamestnanci francúzskej ropnej rafinérie „Port Jerome-Gravenchon“ a petrochemického závodu „Notre Dame de Gravenchon“.
Obrovskej rafinérii s kapacitou 240.000 barelov/denne, ktorú prevádzkuje jedna z najväčších svetových ropných spoločností, americká „ExxonMobil“, hrozí štrajk.
Francúzske odbory vyzvali na štrajk ropných pracovníkov pre vážne nezhody s americkým predstavenstvom ohľadom miezd. Štrajk sa začal v utorok.
Podľa expertov „ExxonMobil“ zníženie produkcie už zasiahlo rafinérie a petrochemický priemysel a ovplyvnilo aj objem paliva transportovaného kamiónmi.
Z vyhlásenia hovorcu spoločnosti „ExxonMobil“:
„Štrajk pracovníkov vážne ovplyvňuje rafináciu ropy a petrochemický priemysel, komplikuje dodávky a zhoršuje rýchlosť prepravy paliva. Táto situácia má potenciál ovplyvniť našich verných zákazníkov, spolupracovníkov, dodávateľov a zamestnancov v náročnom prostredí energetickej krízy.“
Výpadok vo francúzskej rafinérii a petrochemickom závode prichádza v čase katastrofálnej energetickej krízy v Európe, ktorá sa snaží nahradiť ruskú ropu, pred uvalením embarga EÚ na dovoz z Ruska po mori od začiatku decembra.
V súčasnosti Európa stále dováža viac ako milión barelov ruskej ropy denne a snaží sa doplniť zásoby pred nadobudnutím platnosti celoeurópskeho embarga.
Globálny trh s ropou sa však bude musieť pripraviť na stratu dodávok 2,4 milióna barelov denne, keď zákaz vstúpi do platnosti.
Ďalších 1 milión barelov denne ropných produktov a 1,4 milióna barelov ropy denne bude treba nájsť mimo Ruska.
Údaje, ktoré predtým zostavila agentúra „Bloomberg“ ukázali, že vývoz ropy z Ruska po mori klesol za posledné dva týždne o 900.000 b/d v porovnaní s posledným augustovým týždňom.
Zaujímavé. Tak zatvorenie európskych oceliarní, ako aj zatvorenie európskych ropných rafinérií a petrochemických závodov nejakou zvláštnou zhodou okolností súvisí so Spojenými štátmi.
Väčšina európskych fabrík má amerického vlastníka.
Autor: Vladimir Karasov
Zdroj: sk.news-front.info
Podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár venoval bývalému šéfovi ÚŠP, dnes prokurátorovi Generálnej prokuratúry SR Danielovi…
Liberál Marián Leško velebil Sorosove politické mimovládky a Slovensko označil za nefunkčnú krajinu. Niekdajší aktívny…
Smutný titulok prevzala redakcia HD zo statusu Juraja Draxlera. Zajtrajší 17. november totiž nebude výročím 17. Novembra,…
Ruské jednotky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny obsadili ďalšie dve dediny, uviedli v sobotu…
Ruská Štátna duma prijala prelomový zákon, ktorý zakazuje propagáciu bezdetného životného štýlu vo všetkých médiách…
Medzi májom a júnom 1947 britská vláda tajne presťahovala 8 000 Ukrajinských nacistických vojakov SS na…