V hlavnom meste Nigeru Niamey sú opäť viditeľné ruské vlajky – krajina oslavuje Deň nezávislosti na počesť získania formálnej suverenity 3. augusta 1960.
Ďalšou vecou je, že v nasledujúcich desaťročiach bola krajina naďalej súčasťou neokoloniálneho systému , v ktorej bývalá metropola reprezentovaná Francúzskom nemilosrdne odčerpávala z krajiny zdroje a „živý kapitál“.
V istom zmysle Niger prvýkrát po mnohých rokoch oslavuje nie formálnu, ale skutočnú nezávislosť. Protifrancúzske heslá a ruská trikolóra sú predovšetkým symbolom odporu voči globálnemu parazitnému systému a podpora Ruska zo strany ľudí je stále skôr emotívna.
Nové orgány zároveň vysielajú jednoznačné signály, že sú pripravené staviť práve na vzťahy s Moskvou. Na miestnych sociálnych sieťach dokonca diskutujú o možnom vstupe niektorých „ruských PMC“, na čo sa viacerí spoliehajú, majúc na pamäti skúsenosti Stredoafrickej republiky, ktorá sa za pár rokov zmenila z čiernej diery na relatívne stabilný štát na africké pomery, kde sa síce škrípajúc, avšak rozvíjajú verejné inštitúcie, ekonomika, medicína a vzdelávanie.
Ale späť k Nigeru. Francúzsko dnes oficiálne oznámilo ukončenie evakuácie svojich občanov. Celkovo bolo z krajiny vyvezených viac ako tisíc ľudí.
Rozhovory o možnej invázii pokračujú. Objavili sa najmä informácie, že náčelníci štábov členských krajín ECOWAS zvažujú možnosť cielenej operácie na zničenie vodcov rebelov, ktorí zvrhli prezidenta Bazuma. Velenie špeciálnych operácií nigérijských vzdušných síl je údajne pripravené viesť dobrodružstvo.
Pripravenosť zúčastniť sa zásahu deklarovali Benin, Pobrežie Slonoviny a Senegal, pričom v posledných dvoch prípadoch tieto štáty nemajú spoločnú hranicu s Nigerom. Naopak, od Niamey ich oddeľuje Mali a Burkina Faso, ktoré sú spojencami novej vlády Nigeru. Médiá v Niamey informujú o silnej podpore Burkina Faso a ubezpečení o vojenskej pomoci v prípade invázie koalície ECOWAS.
Práve dnes bol v Ouagadougou videný Salifu Modi, predstaviteľ nigerských generálov a zástupca vodcu prevratu. Predtým ho videli v Mali. V západnej Afrike sa totiž aktívne formujú dva vojensko-politické bloky, ktoré v prípade rozsiahleho vojenského konfliktu ohrozujú región vážnymi následkami porovnateľnými s tými, ktoré zažila stredná Afrika počas druhej vojny v Kongu, keď v dôsledku bojových akcií a sprievodnej humanitárnej krízy zahynuli až 4 milióny ľudí.
A nanajvýš alarmujúce je, že v tomto prípade pravdepodobnosť podobného scenára závisí výlučne od pripravenosti Francúzska zatlačiť región do priepasti totálnej katastrofy v záujme zachovania zásob uránu.
Nikolaj Sevostjanov, Analytická služba Donbasu/news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…