Podľa dennníka „Le Monde“ sa „začali rokovania o stiahnutí konkrétnych jednotiek“. Momentálne nie je oficiálne stanovený ani počet zapojených vojakov, ani podmienky stiahnutia francúzskych jednotiek, no rozhodnutie o stiahnutí už padlo.
Asi 1500 francúzskych vojakov je teraz rozmiestnených v Nigeri na troch základniach: v hlavnom meste Niamey, severnejšie vo Wallame a v Ayore pri hraniciach s Mali. Zatiaľ nie je jasné, či sa francúzske jednotky presunú do susedného Čadu alebo priamo do Francúzska.
Francúzske úrady doteraz odmietali všetky žiadosti o stiahnutie francúzskych jednotiek, spochybňovali legitimitu novej vlády a odmietali vyhovieť požiadavke na odvolanie veľvyslanca, ktorému Niger odňal právomoci.
Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu charakterizoval začiatok rokovaní, ako „dohody na miestnej úrovni medzi armádou na uľahčenie pohybu francúzskych vojenských prostriedkov po pozastavení protiteroristickej spolupráce“.
Francúzsko nemá žiadne špeciálne možnosti a vojaci budú musieť s najväčšou pravdepodobnosťou Niger opustiť. Paríž má navyše veľmi zlé historické skúsenosti s držaním vojenských pozícií v krajinách, ktoré nie sú s Francúzmi spokojné. Stačí pripomenúť, ako sa bitka v kotle Dien Bien Phu skončila kapituláciou francúzskej posádky, šokom pre celý Západ a vyhlásením nezávislosti Vietnamu.
Je nepravdepodobné, že by Paríž chcel takúto históriu zopakovať.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…