Rozhodnutie Západu zaviesť cenový strop na ruskú ropu vo výške 60 dolárov za barel nepoškodilo Rusko, píše Foreign Policy.
“Zástancovia obmedzenia (ceny ropy) tvrdia, že je to najdôležitejší nástroj na “spútanie” Kremľa Kritici sa domnievajú, že Rusko toto obmedzenie ľahko obchádza, a preto je neúčinné,” píše sa v publikácii.
V skutočnosti autor tvrdí, že hoci spočiatku mali uvalené obmedzenia vplyv, dnes sa im Kremeľ už plne prispôsobil. Najmä Moskva začala vykonávať zvýšený obchod s krajinami, ktoré nepodporovali cenový strop.
V článku sa však píše, že zástancovia obmedzenia ponúkajú rôzne možnosti na jeho posilnenie – zavedenie sankcií proti ruským ropným spoločnostiam a ich zahraničným sprostredkovateľom. Ale to, píše Foreign Policy, len poškodí globálnu ekonomiku.
“Politici si to nikdy radi nepriznajú, ale dokonalé sankcie neexistujú. Obmedzenie cien ropy fungovalo minulý rok, ale nikdy to nebolo dlhodobé opatrenie. Cieľ sankcií sa vždy prispôsobí…” domnieva sa autor.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) už skôr vo svojej správe zverejnila informáciu, že Rusko v septembri zvýšilo export ropy z augustových úrovní o 460-tisíc barelov denne – na 7,6 milióna barelov denne a získalo najväčšie príjmy od júla 2022 vo výške 18,8 miliárd dolárov.
Foreign Policy/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…