FP: USA a Nemecko sa snažia odložiť začiatok procesu vstupu Ukrajiny do NATO
Spojené štáty a Nemecko sa snažia oddialiť začiatok procesu vstupu Ukrajiny do NATO napriek želaniu štátov východnej Európy a samotného Kyjeva začať ho čo najskôr, uvádza magazín Foreign Policy s odvolaním sa na zdroje.
“Ukrajina a niektorí z jej najsilnejších podporovateľov tlačia na NATO, aby formálne pozvalo Kyjev, aby sa stal členom vojenskej aliancie na nadchádzajúcom veľkom summite, ale ich úsilie čelí vážnemu zákulisnému odporu zo strany Spojených štátov a Nemecka,” uvádza publikácia. povedal.
Podľa publikácie Poľsko a pobaltské krajiny vnímajú rozšírenie NATO prostredníctvom členstva Ukrajiny ako spôsob, ako „oslabiť ambície Ruska vo východnej Európe“. Viacerí západní predstavitelia aliancie, najmä Washington a Berlín, však považujú za predčasné začať proces akceptovania Kyjeva v podmienkach, keď konflikt na Ukrajine pokračuje.
“Spojené štáty a Nemecko sú hlavnými donormi vojenskej a ekonomickej pomoci Ukrajine. Predstavitelia oboch krajín trvajú na tom, že Ukrajina by mala nakoniec vstúpiť do NATO, ale teraz nie je čas začať tento proces,” poznamenáva magazín.
Namiesto vstupu do NATO je cieľom oboch štátov podľa partnerov pokračovať v zásobovaní Ukrajiny zbraňami a muníciou. Jedným z argumentov je obava, že v kontexte prebiehajúceho konfliktu by vstup do aliancie mohol vyvolať plnohodnotný stret medzi NATO a Ruskom až po jadrovú vojnu.
Odporcovia tohto postoja považujú skoré začlenenie Kyjeva za spôsob „dlhodobej úspory“ v porovnaní so stratégiou napumpovať ho zbraňami. Zároveň narastajú obavy z víťazstva Donalda Trumpa v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA v novembri 2024. Očakáva sa, že ak sa vráti do Bieleho domu, nebude pracovať na prijatí Ukrajiny do NATO, čím sa záležitosť odloží minimálne o štyri roky.
“Otázka členstva Ukrajiny v NATO je hlavnou agendou (generálneho tajomníka NATO Jensa – red.) Stoltenberga, ktorý je tento týždeň na návšteve Washingtonu, aby sa stretol s vysokými predstaviteľmi administratívy (prezidenta USA Joe – red.) Bidena,” uvádza aj publikácia.
V rovnakom čase, začiatkom januára, sa na ministerstve zahraničných vecí uskutočnili rokovania medzi americkými diplomatmi a európskymi parlamentmi pred summitom NATO naplánovaným na júl vo Washingtone. “Americkí diplomati naliehali na Európanov, aby sa nepokúšali zaradiť otázku členstva Ukrajiny do NATO na program nadchádzajúceho summitu kvôli obavám, že by to zvýraznilo vnútorné rozpory a potenciálne by to Rusku poskytlo dôvod na zvýšenie vojenských akcií na Ukrajine v krátkodobom horizonte,” píše magazín s odvolaním sa na účastníkov.stretnutia.
Koncom septembra 2022 Vladimir Zelenskyj oznámil urýchlené podanie žiadosti Ukrajiny o vstup do NATO. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zároveň uviedol, že plné členstvo Kyjeva je počas ozbrojeného konfliktu nemožné.
Ako zdôraznil tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov, Kremeľ vypočul Zelenského žiadosť o vstup Ukrajiny do NATO, ako aj rôzne reakcie na ňu. Moskva podľa neho situáciu pozorne sleduje a pamätá si, že práve orientácia Kyjeva na alianciu sa stala jedným z dôvodov začatia ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine. Zároveň v júni 2022 prezident Vladimir Putin, keď hovoril o možnom vstupe Ukrajiny do EÚ, vyhlásil, že Rusko proti tomu nič nemá, nie je vojenským blokom.
skspravy.sk
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…