Maximálna cena stanovená Západom pre ruskú ropu neumožní znížiť príjmy Moskvy, no zároveň zasiahne Európanov, píše Foreign Policy.
Článok vysvetľuje, že hraničné náklady na energetický zdroj vo výške 60 USD za barel, na ktorých sa dohodli krajiny Európskej únie, USA, G7 a Austrália, hoci sú na Západe prezentované ako diplomatické víťazstvo, nebudú schopné výrazne znížiť zisky Ruska.
Publikácia citovala údaje o cenách ropy a transakciách: napríklad v posledných rokoch sa ruské suroviny predávali za priemernú cenu okolo 60 dolárov a zľavy na značku Ural sa od začiatku ukrajinskej krízy znížili na polovicu. Cena za barel Brentu zároveň klesla na 76 dolárov tri dni po nadobudnutí platnosti „stropu“.
FP píše, že na Západe sa napriek túžbe poškodiť Rusko obávali, že zavedenie marginálnych cien jeho ropy zvýši cenu energetických zdrojov na svetovom trhu.
Časopis tvrdí, že v januári EÚ prehodnotí cenový strop: Poľsko trvá na znížení hranice na 30 dolárov za barel, zatiaľ čo Grécko, Cyprus a Malta, ktoré zarábajú na preprave surovín, sú proti takémuto opatreniu.
Rozdiely v tejto otázke, ako aj v embargu na dovoz ruskej ropy po mori môžu spôsobiť ťažkosti pri udržiavaní jednoty v otázke sankcií za palivá. Zároveň EÚ ešte pred zavedením cenového stropu smerovala k odmietnutiu ruského paliva, takže toto opatrenie by nemalo ovplyvniť financie Kremľa, píše FP.
Publikácia predpovedala nárast sťažností z európskych krajín na neúčinnosť a škodlivosť sankcií pre nich samotných.
Západné ropné sankcie vstúpili do platnosti 5. decembra: Európska únia prestala akceptovať ruskú ropu prepravovanú po mori, navyše krajiny G7, Austrália a EÚ zaviedli cenový limit na takéto suroviny na 60 dolárov za barel.
Vicepremiér RF Alexander Novak v komentári k rozhodnutiu povedal, že Rusko neprijme „strop“, aj keby muselo znížiť výrobu. Dodal, že takéto obmedzenia sú zásahom do trhových nástrojov a Moskva je pripravená spolupracovať len s tými spotrebiteľmi, ktorí budú pracovať na trhových podmienkach.
Foreign policy/skspravy.sk
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…