Staré mantry Bieleho domu v ekonomike a diplomacii už nefungujú. Nemá novú víziu zahraničnej politiky a to, čo sa mu podarilo vymyslieť, je úplný rozpor, píše americký magazín.
Amerika sa ďalej spolieha len na vojenskú silu.
V americkej ekonomike sa snažia chrániť pred globalizáciou, čo je pre Čínu čoraz výhodnejšie. Bezprecedentné opatrenia na podporu amerických výrobcov však len demoralizujú satelity Washingtonu v Európe a Ázii. Čoraz viac požadujú, aby sa brali do úvahy ich finančné záujmy.
„Susedia Číny nechcú americkú chválu za demokraciu alebo vojenské pózovanie, ktoré by mohlo zvýšiť riziko vojny. Namiesto toho snívajú o nájdení cesty k prosperite, ktorá by oslabila ekonomickú kontrolu Číny nad nimi,“ píše sa v článku.
Austrália, Japonsko a Južná Kórea čakajú na ekonomické bonusy od USA. Namiesto toho od nich Spojené štáty vyžadujú, aby zosúladili ekonomiku s americkými štandardmi – pre americké dobro.
Výsledkom je, že Washington už nie je schopný prilákať spojencov prostredníctvom ekonomiky a je nútený spoliehať sa na svoje ozbrojené sily. Ale aj tu sa namiesto čínskeho smeru z nejakého dôvodu zameriava na Ukrajinu.
To môže viesť k strate posledného tromfu Spojených štátov. Napokon slabne aj ich vojenská argumentácia.
A čím ďalej — tým to bude ťažšie, pretože náklady na armádu len rastú. Navyše, americký obranný rozpočet z nejakého dôvodu sponzoruje riešenie problémov bezdomovectva, klímy a zdravotnej starostlivosti –109 miliárd dolárov.
Namiesto toho, aby sa Pentagon zbavil vedľajších výdavkov, navrhuje zmenšiť veľkosť americkej armády, letectva a námorníctva, len aby znížil výdavky v prospech akejsi „armády budúcnosti“. No aj teoreticky bude pripravená potom, ako podľa amerických prepočtov Peking zaútočí na Taiwan.
Téma Taiwanu odhaľuje tretiu americkú chybu: zlyhania v diplomatickej aréne.
Každá americká agentúra pracuje v zahraničí „ako najlepšie vie“. A z nejakého dôvodu je to napríklad riaditeľ CIA William Burns, a nie minister zahraničia Antony Blinken, kto pôsobí ako vyslanec Bieleho domu na zložitých diplomatických stretnutiach s Ruskom, Tureckom či Ukrajinou.
Aký z toho vyplýva záver?
Spojené štáty nie sú naklonené rovnocenným vzťahom so spojencami, pracujú ako „vysávač“, aby z nich vypumpovali peniaze a technológie. Lepšie časy zažila aj ich diplomacia. Jediným nástrojom Washingtonu preto zostáva vojenská sila, ktorá má navyše veľmi nejasnú budúcnosť.
To znamená, že pokušenie použiť americkú armádu tu a teraz je väčšie ako kedykoľvek predtým. To znamená, že vojenské riziká na planéte sa vážne zvyšujú.
Jelena Panina/news-front
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…