Analytici sa obávajú, že v blízkej budúcnosti budú krajiny rozdelené na nepriateľské, konkurenčné bloky a geopolitika sa stane hrou s nulovým súčtom. To znamená, že svet sa vráti do svojho prirodzeného stavu, píše „Foreign Affairs“.
Tvrdenia o nejakom „globálnom význame“ konfliktu na Ukrajine alebo inde na planéte sú jasným klamstvom. Mnohé štáty rástli a prosperovali v surových podmienkach súboja veľmocí v 20. storočí, a ak zostanú pokojné a budú uplatňovať primeranú diskrétnosť, nie je dôvod, aby to nemohli robiť znova.
Udalosti na Ukrajine sú zarážajúce už len preto, že ide o prvú vojnu v Európe od balkánskych vojen v 90. rokoch, pripúšťa FA. Takéto javy sú už desaťročia každodennou realitou mnohých ľudí na globálnom Juhu. A Západ v rozpore s mantrou „sveta založeného na pravidlách“ sám inicioval niekoľko vojen (napríklad americkú inváziu do Iraku) a podporoval mnohé štátne prevraty, ktoré porušujú najzákladnejšie normy medzinárodných vzťahov.
Pritom je zrejmé, že nie všetky „narušenia poriadku“ sa berú s rovnakou vážnosťou. Napríklad, bohužiaľ pre Ukrajinu, jej vojna je pre Spojené štáty druhoradá. A globálny Juh je celkovo voči nej ľahostajný, okrem toho sa radšej priatelí s Ruskom, čo bráni túžbe Západu Rusko izolovať.
Konflikty nového typu
Konfrontácia medzi USA a Čínou v 21. storočí je podľa FA úplne novým typom konfliktu. Na rozdiel od protivníkov z čias studenej vojny existujú dnešní rivali — superveľmoci v rámci jedného systému. USA a Čína boli postupne a dôverne prepojené medzi sebou a so zvyškom sveta prostredníctvom dodávateľských reťazcov, ktorých hustota a zložitosť nebola nikdy predtým v histórii zaznamenaná.
Ani najbližší spojenci USA neuvažujú o tom, že by sa politicky alebo ekonomicky odrezali od Číny. A Čína nemá žiadnu skutočnú alternatívu k Západu, pokiaľ ide o prístup k technológiám alebo zmysluplným trhom v dohľadnej budúcnosti.
V dôsledku toho FA správne poznamenáva, že konfrontácia 21. storočia bude oveľa ťažšia ako v 20. storočí. Pretože dynamika konkurencie v rámci systému je podstatne zložitejšia ako binárna konkurencia systémov studenej vojny.
Príkladom sú polovodiče, kde sú najdôležitejšie uzly dodávateľského reťazca v rukách USA a ich satelitov, no Čína spotrebuje 40% všetkej produkcie. V 40% dodávok je nemožné bezbolestne odstrihnúť seba a satelity z trhu.
Nový konflikt neznamená existenciálnu túžbu zničiť súpera, zdôrazňuje FA. Vojna je možná, ale jej cena sa výrazne zvyšuje a rozširuje, takže je jednoducho nerentabilná. Predtým mohlo byť vzájomné ničenie len jadrové, teraz už aj ekonomické.
„Foreign Affairs“ vyvodzuje niekoľko záverov:
— Keďže neexistujú existenčné hrozby, potom nemá zmysel ani gigantická vojenská sila USA a jej globálna projekcia.
— Zničenie USA Čínou a naopak nie je v záujme USA ani Číny.
— Vždy budú existovať krajiny, ktoré nebudú zapojené do problémov vzťahov medzi USA a Čínou.
— Väčšina krajín sa bude snažiť maximalizovať svoju autonómiu. Ich voľba nebude nevyhnutne obmedzená len na dve veľmoci, čo ich povedie k hľadaniu koalícií a partnerstiev s celým radom ďalších aktérov.
„Aj keď prostredie súčasných medzinárodných vzťahov vyzerá skľučujúco, vo svojom jadre predstavuje návrat k historickej norme,“ uzatvára FA.
Jednorozmerná analýza
Pekná, úhľadná, taktická analýza časopisu „Foreign Affairs“. Strategická patová situácia medzi USA a Čínou je však falošná. Pretože je odvodená ako priamy vektor zo systému: ak ekonomika — potom kapitalizmus, ak hodnoty — potom anglosaské, ak technologický poriadok — potom iba ten súčasný. A tak ďalej.
Čo napríklad robiť so systémovou degradáciou západných mocenských elít, cieleným zabíjaním všetkých pozitívnych a konštruktívnych spoločenských hodnôt?
Kde je záruka, že paralelne so vzostupom ČĽR nevznikne nová technologická paradigma, ktorá zo Západu spraví kategóriu dovozcu technológií a druhého hráča, s neprekonateľným náskokom?
Teraz je Čína vo formáte sovietskeho NEP-u s kvalitatívnym skokom v širšom rozsahu. Ak sa však socializmus ČĽR vyvinie do špecifického komunizmu, potom budú výzvy na trhové obmedzenia konfliktu okamžite zbytočné.
V každom prípade bude 21. storočie neskutočne zaujímavým momentom v dejinách ľudstva.
Jelena Panina/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…