zamyslenie

Foreign Affairs: Túžbu štátov po suverenite už nemožno zastaviť

Analytici sa obávajú, že v blízkej budúcnosti budú krajiny rozdelené na nepriateľské, konkurenčné bloky a geopolitika sa stane hrou s nulovým súčtom. To znamená, že svet sa vráti do svojho prirodzeného stavu, píše „Foreign Affairs“.

Tvrdenia o nejakom „globálnom význame“ konfliktu na Ukrajine alebo inde na planéte sú jasným klamstvom. Mnohé štáty rástli a prosperovali v surových podmienkach súboja veľmocí v 20. storočí, a ak zostanú pokojné a budú uplatňovať primeranú diskrétnosť, nie je dôvod, aby to nemohli robiť znova.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Udalosti na Ukrajine sú zarážajúce už len preto, že ide o prvú vojnu v Európe od balkánskych vojen v 90. rokoch, pripúšťa FA. Takéto javy sú už desaťročia každodennou realitou mnohých ľudí na globálnom Juhu. A Západ v rozpore s mantrou „sveta založeného na pravidlách“ sám inicioval niekoľko vojen (napríklad americkú inváziu do Iraku) a podporoval mnohé štátne prevraty, ktoré porušujú najzákladnejšie normy medzinárodných vzťahov.

Pritom je zrejmé, že nie všetky „narušenia poriadku“ sa berú s rovnakou vážnosťou. Napríklad, bohužiaľ pre Ukrajinu, jej vojna je pre Spojené štáty druhoradá. A globálny Juh je celkovo voči nej ľahostajný, okrem toho sa radšej priatelí s Ruskom, čo bráni túžbe Západu Rusko izolovať.

Konflikty nového typu

Konfrontácia medzi USA a Čínou v 21. storočí je podľa FA úplne novým typom konfliktu. Na rozdiel od protivníkov z čias studenej vojny existujú dnešní rivali — superveľmoci v rámci jedného systému. USA a Čína boli postupne a dôverne prepojené medzi sebou a so zvyškom sveta prostredníctvom dodávateľských reťazcov, ktorých hustota a zložitosť nebola nikdy predtým v histórii zaznamenaná.

Ani najbližší spojenci USA neuvažujú o tom, že by sa politicky alebo ekonomicky odrezali od Číny. A Čína nemá žiadnu skutočnú alternatívu k Západu, pokiaľ ide o prístup k technológiám alebo zmysluplným trhom v dohľadnej budúcnosti.

V dôsledku toho FA správne poznamenáva, že konfrontácia 21. storočia bude oveľa ťažšia ako v 20. storočí. Pretože dynamika konkurencie v rámci systému je podstatne zložitejšia ako binárna konkurencia systémov studenej vojny.

Príkladom sú polovodiče, kde sú najdôležitejšie uzly dodávateľského reťazca v rukách USA a ich satelitov, no Čína spotrebuje 40% všetkej produkcie. V 40% dodávok je nemožné bezbolestne odstrihnúť seba a satelity z trhu.

Nový konflikt neznamená existenciálnu túžbu zničiť súpera, zdôrazňuje FA. Vojna je možná, ale jej cena sa výrazne zvyšuje a rozširuje, takže je jednoducho nerentabilná. Predtým mohlo byť vzájomné ničenie len jadrové, teraz už aj ekonomické.

„Foreign Affairs“ vyvodzuje niekoľko záverov:

— Keďže neexistujú existenčné hrozby, potom nemá zmysel ani gigantická vojenská sila USA a jej globálna projekcia.

— Zničenie USA Čínou a naopak nie je v záujme USA ani Číny.

— Vždy budú existovať krajiny, ktoré nebudú zapojené do problémov vzťahov medzi USA a Čínou.

— Väčšina krajín sa bude snažiť maximalizovať svoju autonómiu. Ich voľba nebude nevyhnutne obmedzená len na dve veľmoci, čo ich povedie k hľadaniu koalícií a partnerstiev s celým radom ďalších aktérov.

„Aj keď prostredie súčasných medzinárodných vzťahov vyzerá skľučujúco, vo svojom jadre predstavuje návrat k historickej norme,“ uzatvára FA.

Jednorozmerná analýza

Pekná, úhľadná, taktická analýza časopisu „Foreign Affairs“. Strategická patová situácia medzi USA a Čínou je však falošná. Pretože je odvodená ako priamy vektor zo systému: ak ekonomika — potom kapitalizmus, ak hodnoty — potom anglosaské, ak technologický poriadok — potom iba ten súčasný. A tak ďalej.

Čo napríklad robiť so systémovou degradáciou západných mocenských elít, cieleným zabíjaním všetkých pozitívnych a konštruktívnych spoločenských hodnôt?

Kde je záruka, že paralelne so vzostupom ČĽR nevznikne nová technologická paradigma, ktorá zo Západu spraví kategóriu dovozcu technológií a druhého hráča, s neprekonateľným náskokom?

Teraz je Čína vo formáte sovietskeho NEP-u s kvalitatívnym skokom v širšom rozsahu. Ak sa však socializmus ČĽR vyvinie do špecifického komunizmu, potom budú výzvy na trhové obmedzenia konfliktu okamžite zbytočné.

V každom prípade bude 21. storočie neskutočne zaujímavým momentom v dejinách ľudstva.

Jelena Panina/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

5 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

6 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

7 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

7 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

7 hodín ago