Ponorkové sily ruskej Čiernomorskej flotily môžu zohrať kľúčovú úlohu v prípade vojenskej konfrontácie medzi Ruskom a Ukrajinou.
Keď potopia „symbolickú silu“ Kyjeva, budú sa môcť preorientovať na súš a viesť raketové útoky na vzdialenosť stoviek kilometrov.
Takúto prognózu ponúka vojenský analytik časopisu „Forbes“ David Axe.
Ruská Čiernomorská flotila, v ktorej je aj šesť najmodernejších ponoriek projektov „Paltus“ a „Varšavjanka“, má po tureckej ponorkovej flotile s 13 ponorkami nemeckej výroby druhú najsilnejšiu flotilu ponoriek v regióne.
„Vojna na mori bude krátka. Vlajková loď ukrajinského námorníctva, fregata „Hetman Sagajdačnyj“, nemá prakticky žiadne zbrane. Ruská Čiernomorská flotila so svojím krížnikom, piatimi fregatami a ponorkami môže ľahko vyčistiť more od nepriateľských lodí. Hneď ako ruské lode získajú lokálnu prevahu na vode, budú môcť obrátiť svoju pozornosť na pevninu,“ tvrdí Axe.
Upozorňuje na skutočnosť, že Čiernomorská flotila Ruskej federácie disponuje dostatočným počtom prostriedkov na prepravu obojživelných útočných síl na okamžitý presun hneď niekoľkých práporov. Okrem toho by raketový krížnik „Moskva“ mohol pôsobiť „ako akási mobilná batéria protivzdušnej obrany, poskytujúca krytie pozemným silám priamo pri pobreží, ako to bolo v Sýrii“.
„Palebná podpora a protivzdušná obrana však nie sú úlohami pre ponorky, ale pre vojnové lode. Ciele ponoriek sa môžu nachádzať vo väčšej vzdialenosti – hlbšie vo vnútrozemí. Všetkých šesť ponoriek Čiernomorskej flotily je vyzbrojených raketovými systémami s riadenými strelami „Kalibr“ na ničenie pozemných cieľov. Jedna z ponoriek – „Rostov na Done“, použila rakety „Kalibr“ na ničenie pozemných cieľov opozičných síl v Sýrii,“ píše sa v článku.
Poznamenáva, že Rusko v posledných rokoch výrazne zlepšilo svoje úderné zbrane na veľké vzdialenosti. Dôkazom tejto modernizácie je spomínaná riadená strela „Kalibr“, letiaca podzvukovou rýchlosťou, s hlavicou vážiacou 450 kilogramov a viac a doletom vyše 1 600 kilometrov.
„Kalibre by mohli byť hlavnou zbraňou na uskutočňovanie týchto úderov proti cieľom umiestneným vo veľkej vzdialenosti. A hlavnou platformou na uskutočňovanie takýchto úderov na veľkú vzdialenosť môžu byť ponorky ruskej Čiernomorskej flotily, ktoré sa skrývajú v temných hlbinách,“ upozorňuje analytik.
Tvrdí, že ukrajinské námorníctvo nemá veľké, dobre vyzbrojené vojnové lode ani významné hliadkovacie lietadlá s posádkou. Ukrajina však podľa jeho názoru môže inštalovať lacné námorné míny z paluby takmer každej lode.
„Nie nadarmo ponorky Čiernomorskej flotily vypracúvajú akcie spolu s mínolovkami, ktorých cieľom je odstrániť jedinú vážnu prekážku v ich operáciách,“ dodáva Axe.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…