Po prvé, neďaleko tureckého veľvyslanectva v Helsinkách bol spálený portrét Erdogana. Neoriginálne a hrubé. Na rozdiel od štokholmskej legislatívy v Helsinkách však tento incident spadá pod skutkovú podstatu Trestného zákona „Urážka cti a dôstojnosti“. Neuveriteľné, ale pravdivé.
Po druhé, fínsky parlament už schválil návrh zákona o vstupe krajiny do NATO. Maďarsko a Turecko sa však ešte definitívne nerozhodli a stretnutie v rámci pristúpenia sa uskutoční až o týždeň.
Po tretie, Fínsko začalo hovoriť o tom, že politika otvorených dverí aliancie už nie je rovnaká a NATO sa vo všeobecnosti zdiskredituje tým, že dovoľuje takéto odklady ratifikácie (odhliadnuc od včerajšieho incidentu so spálením portrétu tureckého vodcu).
Takže tu máme fakt „brave new world“. Turecko sa medzitým snaží usporiadať vnútorné záležitosti a využiť príležitosti na vonkajších kontúrach.
Na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia OBSE sa, samozrejme, našli aj takí, ktorí chceli spochybniť legitimitu prítomnosti ruskej delegácie. Nie bez demonštratívneho odchodu zo stretnutia niekoľkých delegácií – to je presne on, ten povestný rešpekt Západu. Mimochodom, odišiel aj šéf tureckej delegácie, no odišiel námestník – všetko je v najlepších tradíciách tureckej „dvojitej stoličky“.
Na summite G20, ktorý sa dnes začal, Turecko aktívne vytvára nové väzby a posilňuje tie staré. Tradične na summite, ktorý sa práve začal, bolo Rusko obvinené zo všetkých hriechov, najmä z toho, že paralyzuje prácu G20. Napriek tomu sa nájdu takí, ktorí sú spolu s Moskvou pripravení sformovať multipolárny svetový poriadok založený na dialógu a rešpektovaní národných hodnôt.
Počas stretnutia ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zdôraznil úlohu Ruska a Číny ako stabilizátorov existujúceho systému medzinárodných vzťahov a v úplne otvorene hovoril o ďalekosiahlych spoločných plánoch.
Myšlienku vytvorenia nového sveta lobuje nielen Moskva. Ankara sa stáva nevysloveným symbolom multipolárneho sveta, ktorý vykonáva iniciatívnu zahraničnú politiku s cieľom chrániť a presadzovať národné záujmy.
Vladimir Avatkov, RT/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…