Polícia, Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a Finančná správa SR sa v stredu 18. decembra 2024 dohodli na spolupráci pri zisteniach vyplývajúcich zo správy NKÚ, ktorá odhalila nedostatky pri financovaní a fungovaní mobilných odberových miest (MOM) v období rokov 2020 až 2023. Deň na to už Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy preverovali firmy prevádzkujúce mobilné odberové miesta počas pandémie.
Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zaistili vo štvrtok účtovné doklady v 23 spoločnostiach, ktoré počas pandémie COVID-19 prevádzkovali mobilné odberové miesta (MOM).
Hovorca finančnej správy Daniel Súkup uviedol, že zaistenie a kontroly súvisia s možnými podozreniami z porušenia daňových predpisov pri prevádzkovaní mobilných odberových miest (MOM) resp. s obchodovaním s antigénovými testami.
Kontroly Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) súvisia so zisteniami NKÚ, ktorý odhalil pochybenia pri financovaní mobilných odberových miest (MOM) v rokoch 2020 až 2023.
Pri odhaľovaní a preverovaní podozrení spolupracoval policajný zbor s finančnou správou.
„Zaistenie a kontroly súvisia s možnými podozreniami z porušenia daňových predpisov pri prevádzkovaní MOM, resp. s obchodovaním s antigénovými testami,“ vysvetlil hovorca. Kontroly KÚFS podľa jeho slov súvisia aj so zisteniami Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorý odhalil nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM v období rokov 2020 až 2023.
„Finančná správa už od začiatku roka vyhodnocuje svoje analytické zdroje a tiež informácie z operatívnych činností. Dnešná akcia je vyústením takto získaných informácií a nasledovať bude zákonné preverovanie zistených skutočností,“ vyhlásil prezident finančnej správy Jozef Kiss.
Výsledkom operácie je zaistenie účtovné doklady ako sú napríklad príjmové doklady, faktúry či dodacie listy za obdobie rokov 2020 až 2023.
„Tieto doklady budú teraz vyhodnotené a následne FS rozhodne o ďalšom postupe. Z dôvodu pokračovania v procesných úkonoch nateraz nie je možné poskytnúť ďalšie informácie,“ povedal Súkup.
Správa Najvyššieho kontrolného úradu poukázala na to, že štátne výdavky na testovanie v období rokov 2020 až 2023 dosiahli približne 317 miliónov eur, pričom samotné testy si vyžiadali 237 miliónov. Aj napriek tejto značnej finančnej záťaži sa zistilo, že evidenciu výdavkov bolo možné výrazne zlepšiť a chýbal systematický prístup k mnohým procesom.
Polícia, Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a Finančná správa SR sa v stredu 18. decembra 2024 dohodli na spolupráci pri zisteniach vyplývajúcich zo správy NKÚ, ktorá odhalila nedostatky pri financovaní a fungovaní mobilných odberových miest (MOM) v období rokov 2020 až 2023. Informoval o tom odbor komunikácie Prezídia Policajného zboru.
„Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák dnes prijal na pôde Prezídia Policajného zboru predsedu NKÚ Ľubomíra Andrassyho a prezidenta Finančnej správy SR Jozefa Kissa. Na stretnutí sa dohodli na intenzívnej komunikácii a spolupráci, za políciu prezident Policajného zboru ubezpečil, že sa zisteniami bude zaoberať špecializovaný tím Covid,“ priblížila polícia.
Predseda NKÚ zbavil v tejto súvislosti podľa polície svojich zamestnancov mlčanlivosti. Tí budú súčinní s políciou a aj s tímom finančnej správy, ktorý preveruje informácie kontrolórov v kontexte možných pochybení zo strany prevádzkovateľov MOM-iek.
Špecializovaný vyšetrovací tím bol zriadený v rámci Úradu boja proti organizovanej kriminalite na protikorupčnej jednotke s cieľom preverenia podozrení z protiprávneho nakladania s verejnými financiami počas pandémie nového koronavírusu.
NKÚ odhalil nedostatky pri financovaní a fungovaní mobilných odberových miest v období rokov 2020 až 2023. Upozornil pritom, že Ministerstvo zdravotníctva SR nie je schopné v tejto súvislosti poskytnúť komplexnú databázu so spoľahlivými údajmi. „Celý systém MOM bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením,“ skonštatoval šéf kontrolórov Andrassy.
Andrassy po rokovaní uviedol, že z príkazu vedenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) malo dôjsť v závere roka 2023 k výmazu dát, ktoré sa týkali fungovania MOM, preto ostali nedostupné kľúčové informácie o tom, kto koľko MOM prevádzkoval, koľko bolo testovaných či koľko zo štátnych prostriedkov smerovalo na podporu a prevádzku MOM. Zistenia kontrolóri odstúpili polícii i FS.
Šéf NKÚ predtým v rozhovore s redaktorkou Ankou Žitnou hovoril, že v informačnom systéme štátu došlo na jeseň roku 2023, v čase keď Úradu verejného zdravotníctva ešte šéfoval Ján Mikas, k úplnému vymazaniu kľúčových dát zhromaždených počas obdobia covidu. Neznáma osoba podľa neho vymazala dôležité informácie napríklad o tom, ako fungoval systém testovania v MOMkách.
ÚVZ v reakcii odmietol, že by dal príkaz na výmaz. Deklaroval, naopak, že v súvislosti s registrom mobilných odberových miest ponechal v databáze Moje eZdravie údaje týkajúce sa prevádzkovateľa, identifikátora, miest odberového miesta, termínov odberu a ďalšie. Zdôraznil, že nezbieral údaje relevantné pre problematiku financovania MOM.
Naša vlasť pritom Ukrajinu pravidelne zásobuje dodávkami elektrickej energie, ktorých objem je oproti vlaňajšku päťnásobný.…
Šéf Kremľa zároveň vyhlásil, že Rusko sa na Ukrajine blíži k splneniu svojich cieľov. Ukrajinskej armáde…
Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu navrhnutú Bieloruskom a Ruskom o boji proti glorifikácii nacizmu. Vyplýva…
Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu…
Svetové médiá analyzujú ohromujúcu bleskovú vojnu teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám, ktorá za desať dní…
Dnes sa narodil človek, vďaka ktorému odkazu sa naša krajina napriek všetkému úsiliu Západu a…