Podľa politických analytikov západné sankcie utvrdili ruského prezidenta Vladimira Putina v potrebe ekonomickej ochrany a izolácie a Rusko prežilo krízovú pandémiu 2020 s najnižším verejným dlhom spomedzi ostatných rozvíjajúcich sa štátov. Ak bolo Rusko predtým jednou z najcitlivejších krajín na krízové situácie, teraz je jednou z najstabilnejších.
Ako píše agentúra „Korrespondent“, experti vplyvného britského denníka „The Financial Times“ dospeli k záveru, že západné sankcie doviedli Rusko ku konzervatívnej stabilite a posilnili ho.
„Okolo sprísňovania sankcií proti Rusku, ktoré je obviňované z využívania hackerov, zabijakov a ďalších provokatérov v zahraničí, ako aj z potláčania disentu v krajine, je veľa mediálneho šumu. Avšak vo chvíli hnevu sa treba zastaviť a zamyslieť sa nad tým, že v jednom kritickom aspekte sankcie Rusko posilnili,“ píše sa v článku. „Teraz má Rusko nízke vonkajšie dlhy a dostatok zdrojov na ich krytie. Pre porovnanie, krátkodobé zahraničné dlhy tvoria iba 10% ruských devízových rezerv, zatiaľ čo v iných rozvíjajúcich sa štátoch je to vyše 30%.“
V článku sa tiež píše, že Rusko sa stalo menej závislým na svetovom trhu s ropou, pretože si udržiava nadmerné zisky, keď ceny stúpajú a kompenzuje deficit, keď ceny klesajú, stabilizuje ekonomiku a rubeľ, ktorý je menej náchylný na výkyvy cien uhľovodíkov, na rozdiel od mien ďalších exportérov ropy, ako napríklad Kanady a Nórska.
Rusko, rovnako ako Čína, tiež rozvíja svoje technologické spoločnosti za zatvorenými dverami a chráni ich pred konkurenciou zo zahraničia. Denník navyše zdôrazňuje, že stratégia „substitúcie dovozu“ v potravinárskom priemysle skutočne funguje.
zdroj: news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…