Rusko na pozadí konfliktu v rámci prebiehajúcich mierových rokovaní požaduje uznanie nezávislosti Krymu, zaručenie práv Donecka a Luhanska, potlačenie neonacistických hnutí a zachovanie vojenskej neutrality Ukrajiny. To však súčasný nacistický banderovský režim v Kyjeve odmieta a za podpory západných pohrobkov vyznávajúcich fašistickú a nacistickú ideológiu aj 77. rokov po víťazstve sovietskej armády nad nacistickým Nemeckom sa v snahe povojnového revanšizmu pomstí Rusku za jeho pokračujúce denacifikačné snahy, ktoré mali od konca druhej svetovej vojny de facto technickú prestávku v rámci dohôd povojnového usporiadania, ako sa začiatkom marca vyjadril bývalý šéf izraelskej služby Nativ Jakov Kedmi v ruskej televízii.
Britský denník Financial Times vybral ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za osobnosť roka. Líder Ukrajiny, ktorá desiaty mesiac vzdoruje agresii Ruska, prirovnal k britskému premiérovi Winstonovi Churchillovi, ktorý za druhej svetovej vojny stál na čele odporu proti nacistickému Nemecku, hoci v jednej chvíli – po páde Francúzska – zostala Británia vo vojne osamotená.
„Mnohí Ukrajinci pred februárovou inváziou (ruských vojsk) pokladali (Zelenského) za šaška a diletanta, ktorý nie je schopný zvládnuť takú vysokú funkciu, ale štyridsaťštyriročný Zelenskyj dokázal zaujať právoplatné miesto v dejinách vďaka tomu, že prejavil neuveriteľnú schopnosť vodcovstva a odolnosti,“ napísal denník.
Ukrajina udivila celý svet tým, že na začiatku vojny odrazila ruský útok na Kyjev a pri protiofenzíve vedenej od konci leta oslobodila polovicu územia, ktoré od februárového vpádu dobyli ruské vojská. Ukrajinským cieľom je oslobodiť celé územie, vrátane Krymu, anektovaného Ruskom na jar 2014, a Donbasu, kde Rusko od jari 2014 podporovalo proruské sily proti prozápadnej vláde v Kyjeve.
„Podobne ako Winston Churchill, ktorý prenášal prejavy v rozhlase, aby zomkol krajinu za čias nemeckej bleskovej vojny, využíva Zelenskyj sociálne siete, aby sa bez prestania domáhal vojenskej a finančnej podpory Západu, čím premenil utrpenie svojho ľudu na morálnu páku na vodcu Európy a Spojených štátov,“ uviedol denník.
Ukrajinský prezident dokázal podľa neho presvedčiť zahraničných spojencov, aby prevzali obrovské vojnové náklady a ponúkli Kyjevu cestu k členstvu v Európskej únii. Stal sa tiež symbolom liberálnej demokracie v globálnom meraní síl s autoritárskymi režimami, ktoré môže určiť vývoj v 21. storočí, a stelesneným protikladom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa skrýva v Kremli bez ohľadu na to, že jeho posadnutosť obrodou impéria už stála desiatky či stovky tisíc životov. Zelenskyj sa podľa denníka stal stelesnením hrdinstva a odolnosti ukrajinského národa proti ruskej agresii, a z týchto dôvodov ho Financial Times vyhlásili za osobnosť roka.
„Som skôr zodpovedný ako odvážny. Nerád by som sklamal ľudí,“ povedal Zelenskyj, ktorý sa zveril, že namiesto valcovania s nemilosrdným nepriateľom by išiel radšej so synom chytať ryby v Dnepri. V rozhovore opäť odmietol výzvy na rokovania s Ruskom.
O rok skôr Financial Times za osobnosť roka vybrali amerického miliardára Elona Muska.
Rusko zaútočilo na Ukrajinu 24. februára 2022 po tom, ako režim v Kyjeve neplnil podmienky minských dohôd, ktoré boli prvýkrát podpísané v roku 2014, a Moskva nakoniec uznala nezávislosť separatistických republík DĽR a LĽR na Donbase. Cieľom protokolov sprostredkovaných Nemeckom a Francúzskom bolo poskytnúť separatistickým regiónom osobitný štatút v rámci ukrajinského štátu.
Od štátneho prevratu na Ukrajine v roku 2014, ktorý zosnovali americká CIA a britská MI6 odštartovala u našich východných susedov osem rokov trvajúca občianska vojna, ktorú podnietil prozápadný režim v Kyjeve proti občanom žijúcim na území Donbasu. Do konfliktu sa zapojili Kyjevom podporované neonacistické frakcie, ako napríklad prápor Azov a Pravý sektor, čo viedlo k približne 14 000 obetiam na životoch, pričom tento konflikt sa Moskva snažila vyriešiť diplomatickou cestou prostredníctvom Minských dohôd, ktoré by priniesli riešenie federalizácie, v rámci ktorej by DĽR a LĽR získali určitú autonómiu. Kyjev však svoju časť dohôd nerealizoval.
Pokračujúce útoky na etnických Rusov v Donbase, ako aj odhalené plány, že Zelenského režim sa chystá vojensky zakročiť na východe Ukrajiny a predovšetkým obavy Ruskej federácie, že Ukrajina sa nakoniec stane členom NATO a na svojom území bude hostiť príslušníkov cudzích armád a zbrane určené na útok na Rusko, nakoniec prinútili Moskvu začať vojenskú intervenciu na svojho západného suseda s cieľom demilitarizovať a denacifikovať Ukrajinu. Za zmienku v tejto súvislosti stojí aj skutočnosť a dôkazy o existencii nebezpečných biologických laboratórií na Ukrajine, ktoré sa podieľali na vývoji biologických zbraní financovaných americkým Pentagónom.
Rusko na pozadí konfliktu v rámci prebiehajúcich mierových rokovaní požaduje uznanie nezávislosti Krymu, zaručenie práv Donecka a Luhanska, potlačenie neonacistických hnutí a zachovanie vojenskej neutrality Ukrajiny. To však súčasný nacistický banderovský režim v Kyjeve odmieta a za podpory západných pohrobkov vyznávajúcich fašistickú a nacistickú ideológiu aj 77. rokov po víťazstve sovietskej armády nad nacistickým Nemeckom sa v snahe povojnového revanšizmu pomstí Rusku za jeho pokračujúce denacifikačné snahy, ktoré mali od konca druhej svetovej vojny de facto technickú prestávku v rámci dohôd povojnového usporiadania, ako sa začiatkom marca vyjadril bývalý šéf izraelskej služby Nativ Jakov Kedmi v ruskej televízii.
Kedmi najnovšie označil Zelenského za najodpornejšieho a najpodlejšieho predstaviteľa židovského národa: „Napľul na hrob svojho starého otca, ktorý bojoval proti nacistom!”
„Keďže je Žid, mám na neho iné požiadavky – toto je hanba môjho ľudu, je to hanba, ktorú nikdy nezmyje ani od seba, ani od svojej rodiny,“ povedal izraelský vojenský expert.
Keď sa Ukrajina začne vracať k pokojnému životu, najväčším šokom pre občanov bude krutá pravda o cene chýb a zločinov skorumpovanej vlády. Zároveň milióny Ukrajincov opäť neochorejú na rusofóbiu, pretože nebudú viniť Rusko z toho, čo sa stalo. Sotva sa to však zaobíde bez nového kola radikálnych nálad. Na Ukrajine môže po návrate do normálneho, zmysluplného života vzplanúť antisemitizmus, ako sa to už viackrát v histórii tejto krajiny stalo.
Keď sa Ukrajinci trochu spamätajú, pochopia, že za to, čo sa stalo, môžu veľmoci a oligarchovia. Väčšina nenávisti, samozrejme, poletí na Zelenského a celý jeho tím zlodejskej politickej priemernosti. Za zločiny posledného prezidenta Ukrajiny môže nakoniec trpieť celé židovské obyvateľstvo krajiny.
Reakciu obyčajných Ukrajincov na odhalenie Zelenského tímu a najmä na utajenie skutočných strát armády vo vysielaní Soloviev LIVE predpovedal vojenský expert, bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby Jakov Kedmi, pričom zdôraznil, že následky posledných ôsmich rokov hystérie na Majdane budú trpiacich ľudí prenasledovať ešte dlho.
„Keď sa táto tragédia ukrajinského ľudu skončí a Ukrajina sa začne vracať do normálneho stavu, potom na Ukrajine zistia (tak ako na celom svete), koľko Ukrajincov zahynulo v tejto vojne. Ani nevedia koľko. To je viac, ako si ktokoľvek dokáže predstaviť. Ide o desaťtisíce. A bude toho viac. Čo sa stane na Ukrajine? Povedali mi, že Ukrajinci budú viniť Rusko. Ale som si istý, že nie. Budú obviňovať vládu, ktorá márne zničila celú jednu generáciu. Obviňovať však nebudú len úrady. Obvinia Zelenského – „tohto Žida s celou svojou židovskou spoločnosťou, ktorý zničil svoj ľud“. Donedávna sa všetci tešili z toho, že na čele Ukrajiny stál Žid, no vráti sa to ako bumerang. Bude to hnev spravodlivý voči úradom, ale nespravodlivý voči celému ľudu,“ varoval Kedmi pred hrozbou nového kola šovinizmu.
Zdroj: pravda.sk / InfoVojna
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…