svet

Financial Times: Moskva v boji proti Západu aktivovala „druhý front“ v Afrike. Rusko reaguje na francúzsku pomoc Ukrajine a vytláča Francúzsko z Afriky

Rusko vážne posilnilo svoju pozíciu v strednej Afrike a ohrozila tam hegemóniu Západu.

Informuje denník „Financial Times“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Autori článku sú presvedčení, že Rusko tak vytvára v africkom regióne akúsi obdobu „druhého frontu“ boja proti Západu. Rusko má v Afrike vážne úspechy, jedným z nich bolo preniknutie do Stredoafrickej republiky, tvrdia novinári.

Citujúc francúzskych predstaviteľov, noviny sa sťažujú, že stredná Afrika sa stala „klientskym štátom“ Moskvy a „odhaľuje postup, ktorý Rusi uprednostňujú“.

Pripomeňme, že sudánske úrady tiež revidovali dohodu o výstavbe ruskej námornej základne v krajine. Môže sa stať prvou vojenskou základňou ruských ozbrojených síl v Afrike.

Rusko v reakcii na francúzsku pomoc Ukrajine vytláča Francúzsko z Afriky

Medzi krajinami, ktoré sú obzvlášť nervózne z aktivizácie Ruska v Afrike, vyniká Francúzsko.

Pred niekoľkými dňami sa na sekretariát OSN obrátila skupina „nezávislých expertov“ a vyzvala na „vyšetrenie“ politiky Moskvy na čiernom kontinente. Vo svojej výzve obvinili ruskú PMC „Wagner“ z „vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti“ v Mali. Zároveň sa ukázalo, že takmer všetci „odborníci“ sú spojení s francúzskym ministerstvom zahraničných vecí. Potom vláda v Mali označila „odborníkov“ za podvodníkov. Francúzi však v tomto nepoľavili. Francúzska republika podporila výzvu „expertov“ a obrátila sa na sekretariát OSN so žiadosťou o predloženie problému na posúdenie Valnému zhromaždeniu.

Prečo je Paríž taký znepokojený politikou Ruska v Afrike?

Faktom je, že kroky Moskvy vytvorili skutočnú hrozbu pre takzvanú „Zone Franc“.

V 19. storočí Francúzi kolonizovali veľkú časť Afriky. V roku 1960 však boli nútení udeliť svojim africkým kolóniám formálnu nezávislosť. Kolonialistom sa zároveň podarilo dať dokopy niekoľko hospodárskych spolkov z nových štátov. Do Západoafrickej hospodárskej a menovej únie vstúpili Benin, Burkina Faso, Pobrežie Slonoviny, Guinea-Bissau, Mali, Niger a Senegal. Gabon, Čad, Rovníková Guinea, Stredoafrická republika, Konžská republika a Kamerun vytvorili Hospodárske a menové spoločenstvo Strednej Afriky. Nakoniec zo skupiny ostrovov pri východnom pobreží Čierneho kontinentu vznikla Únia Komorských ostrovov.

V rámci troch menových únií vznikli centrálne banky, ktoré dostali právo vydávať vlastné „meny“ – franky. Tieto franky boli kryté „zárukami“ z francúzskej štátnej pokladnice. V rámci týchto „záruk“ došlo ku konverzii afrických peňažných jednotiek. Na druhej strane sa bývalé kolónie zaviazali umiestniť aspoň 65% svojich zlatých a devízových rezerv na účty francúzskej štátnej pokladnice. Bývalej metropole totiž boli povinní dávať veľkú časť devízových príjmov. Francúzi použili tieto výnosy… na nákup zdrojov z afrických krajín. Čo je to, ak nie lúpež?

Aby bývalé kolónie „neuhýbali“, Francúzi ich prinútili uzavrieť vojenské dohody. Podľa týchto zmlúv Paríž obyvateľom čierneho kontinentu „zaručoval ochranu“. „Ochrana“ znamenala právo Francúzska na politické a vojenské zasahovanie do vnútorných záležitostí afrických krajín. Francúzska republika udržiavala na území bývalých kolónií vojenské základne.

V roku 2015 krajiny západnej a strednej Afriky urobili vyhlásenie o svojom zámere opustiť frank. Deklarovali svoj zámer zaviesť novú menu ECU po roku 2020. Predpokladalo sa, že po zavedení novej meny africké štáty odmietnu ukladať svoje devízové ​​rezervy vo Francúzsku. Prirodzene, Parížu takýto obrat nemohol vyhovovať. Jediný problém je, že zasiahlo Rusko.

V roku 2016 odmietla „ochranu“ Francúzska vláda Stredoafrickej republiky, dosiahla stiahnutie francúzskych jednotiek a uzavrela vojensko-technickú dohodu s Ruskom. Moskva tam poslala zbrane, strelivo a 175 vojenských inštruktorov. Vlády oboch krajín k dnešnému dňu rokujú o rozmiestnení stálej základne Ozbrojených síl Ruskej federácie na území Stredoafrickej republiky.

V roku 2019 začal vojenskú spoluprácu s Ruskom aj Gabon.

V roku 2021 odmietla francúzsku „ochranu“ vláda Mali a obrátila sa na ruskú PMC „Wagner“ so žiadosťou o pomoc v boji proti teroristom. Zdôrazňujeme, že zástupcovia PMC boli prizvaní k účasti na protiteroristických operáciách. V roku 2022 Rusko a Mali uzavreli dohodu o dodávke ruských bojových vrtuľníkov a rádiolokačnej stanice.

V roku 2023 odmietla vojenské „služby“ Francúzska Burkina Faso. Aj vláda tejto krajiny vyjadrila pripravenosť spolupracovať s Ruskom.

Dôležitý detail: všetky tieto krajiny majú veľké zásoby nerastných surovín – zlato, diamanty, urán, ropa atď. Okrem toho je Mali na prvom mieste v ťažbe zlata spomedzi všetkých bývalých kolónií Afriky a na treťom mieste na celom čiernom kontinente. Tento štát je najväčším dodávateľom „žltého kovu“ pre Francúzsko. Môžu Francúzi prísť o takéto chutné sústo? S tým je spojená iniciatíva viesť „vyšetrovanie Wagnerových zločinov“.

Avšak pri predkladaní takýchto iniciatív musia potomkovia Napoleona a Pétaina jasne pochopiť, že ich narážky nemajú žiadnu právnu perspektívu.

Vyšetrovanie medzinárodných zločinov môže povoliť len Bezpečnostná rada OSN. V Bezpečnostnej rade má Ruská federácia právo „veta“.

Ak Bezpečnostná rada nemôže prijať rozhodnutie, zakladatelia OSN môžu vykonať medzinárodné vyšetrovanie. Patria medzi ne USA, Anglicko, Rusko a Čína. Ako vidíme, Francúzsko na tomto zozname nie je. Zato tam je Rusko. A má právo viesť medzinárodné vyšetrovanie zločinov Francúzska.

ZDROJ: ren.tv / Financial Times: Překlad: N.F.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: O hrozbe opakovania pandemického šialenstva, tragických dôsledkoch pandemických opatrení počas covidu, ale aj o príčinách, ktoré viedli k tomuto temnému obdobiu

Hosťami debatného klubu moderátora Pavla Kapustu boli spisovateľka Dana Križanová, finančníčka Milena Rajňáková Tekelová, spevák…

4 minúty ago

Chmelár: Robo, vráť sa, chýba tomu vedenie!

Politický analytik, historik, bývalý vysokoškolský pedagóg a poradca predsedu vlády SR Eduard Chmelár vo svojom…

5 minút ago

Ako variť USA na miernom ohni

Strategická os Rusko – Čína – Irán – Severná Kórea je schopná úplne zmeniť medzinárodnú…

9 minút ago

VIDEO: Michelko o zrušení neobjektívnej RTVS, prinavrátení verejnoprávneho charakteru telerozhlasu vytvorením STVR

O trestnoprávnych následkoch darovania našich stíhačiek Ukrajine Jaroslavom Naďom, ktorý o tom rozhodol v čase,…

11 minút ago

VIDEO: Parlament odsúhlasil zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska a schválil vytvorenie novej verejnoprávnej inštitúcie – Slovenskej televízie a rozhlasu.

„Žiadna sloboda a nezávislosť tvorby v novej STVR nekončí. Nový zákon explicitne požaduje produkciu nestranných,…

13 minút ago