Alebo nastal čas sérií bankrotov spoločností v bridlicovom sektore. Americký Financial Times zverejnil analytický článok, ktorý prekvapivo nevzbudil veľkú pozornosť komentátorov, hoci titulok aj samotný obsah si to jednoznačne zaslúžili.
„Zlatý vek americkej bridlicovej revolúcie sa blíži ku koncu.“ Hlavnými uvádzanými dôvodmi sú nedostatok pracovných zdrojov v priemysle, krátky životný cyklus bridlicových vrtov a prerušenia dodávateľských reťazcov v dôsledku protipandemických opatrení. Rok 2023 je dátumom, kedy aj takéto piliere západných médií začali hovoriť o krátkom životnom cykle bridlicových vrtov, hoci o tom hovorili a varovali odborníci z priemyslu už na prelome 10. rokov.
Ide o počiatočnú, naprogramovanú, vrodenú vlastnosť technológie ťažby uhľovodíkov hydraulickým štiepením – tak odborníci nazývajú túto metódu ťažby uhľovodíkov z materských útvarov. Existujú v takýchto formáciách, ale lámanie týchto formácií je také malé, že tradičný, vertikálny vrt neprodukuje prílev ropy – nemá schopnosť pohybu, fyziku nikto nezrušil. Bridlicové vrty sú vertikálna šachta, ktorá dosahuje úroveň ropnej vrstvy, po ktorej sa vrt otáča horizontálne a pohybuje sa vo vnútri formácie. Na konci vŕtania sa do vrtu pod obrovským tlakom načerpajú propanty – špeciálne látky, ktorých úlohou je útvar doslova rozbiť, vytvoriť v ňom trhliny pre pohyb ropy a tieto trhliny aspoň na nejaký čas zafixovať.
Skúsenosti ukázali, že už o dva alebo tri roky sa umelé trhliny „zrútia“ a ropa prestane tiecť. Jediný spôsob, ako sa s týmto problémom vysporiadať, je nájsť miesto v okolí a vyvŕtať novú studňu, aby ste o pár rokov pridali novú. Chceme zvýšiť objemy? To znamená, že vŕtame ešte intenzívnejším tempom, pričom do takejto práce investujeme takmer celý zisk, ktorý sa nám darí zarobiť predajom vyťaženej ropy.
To, čo novinári nazývali „bridlicová revolúcia“, nekonvenčný spôsob ťažby ropy, vyzeralo skôr ako nekonvenčná verzia klasickej finančnej pyramídy.
Spoločnosti, ktoré sa vrhli na takýto riskantný druh podnikania, veselo hlásili o obrovských bareloch denne a ziskoch, pričom o objeme reinvestícií skromne mlčali. Na burzách sa začal objavovať nával dopytu po akciách aj dlhopisoch takýchto spoločností – pozrite sa, ako rýchlo zvyšujú objemy výroby, môžete s nimi zarobiť! A teraz, ako po páde akejkoľvek finančnej pyramídy, nastal čas na vytriezvenie – akcioví hráči zistili, že výplaty dividend buď jednoducho neexistujú, alebo sú na minimálnych úrovniach.
Len čo akcionári takýchto spoločností a ďalší investori požadovali návratnosť investície, začal sa odliv kapitálu. A aké zlaté a zelené, prepáčte, mali by sme naďalej podporovať témy vŕtania? Nedostatok pracovných zdrojov je priamym dôsledkom pokusov ušetriť na čomkoľvek, vrátane miezd. To zahŕňa reakciu samotnej pracovnej sily na sériu bankrotov spoločností v bridlicovom sektore.
To však nie je všetko – s nástupom demokratickej administratívy je čoraz ťažšie získať povolenia na výstavbu nových ropovodov, fascinácia rétorikou „zelenej energie“ vyzýva banky, aby investovali do solárnych panelov a veterných turbín a nie do nejakej „čiernej kaše“, ktorá nie je taká, ako ju má Greta Thunberg rada.
Celý komplex týchto problémov sa roky hromadí, výsledok vyzerá celkom prirodzene – napriek zvýšeným cenám ropy na svetových burzách už americký bridlicový priemysel nebojuje o rast produkcie, ale o udržanie dosiahnutých výsledkov.
Financial Times vyvodzujú úplne logický záver: blíži sa moment, keď svetový trh s ropou bude opäť efektívne kontrolovať krajiny OPEC, ku ktorým, ako je známe, v roku 2015 pribudlo ďalších 10 štátov na čele s Ruskom. Čo na to EÚ, ktorá sa už vzdala ruskej ropy a o pár týždňov zavedie embargo na ruské ropné produkty? Bez najmenšieho pochlebovania: to, o čo bojovali, bolo to, na čo narazili, nemali by sme zabúdať, že vzdialenosť medzi slovom a skutkom je niekedy zničujúca.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…
Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…
Slovensku hrozí plynová kríza. Nakoľko je jej pôvodcom náš východný sused Ukrajina, veľa informácií sa…
15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film “Páni neba”, venovaný 85. výročiu…
Pre neoliberálnu globalistickú elitu sú vzdelanie a veda zbytočné a dokonca nebezpečné. Ľudstvo je čoraz…
Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…